בן כספית ואריה אלדד

השר בנט לבן כספית: "אל תצביע לימין החדש"

השר נפתלי בנט על הביקורת הקשה נגד בג"ץ ועל המצב הבטחוני הרעוע • בנט: "החיילים מסתובבים עם ידיים אזוקות בגלל בג"ץ"


שר החינוך נפתלי בנט, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד על קריאתו לרסן את בג"ץ והגיב לביקורת שמתח עליו יו"ר מפלגת העבודה. בהמשך הביע תרעומת על חוסר היחס לבלוני התבערה שמושלכים ללא הרף לאזור הדרום ועל הכשלים הבטחוניים במבצע 'צוק איתן'. 

"אני יכול לקבוע בצורה חד משמעית שהמשפטיזציה מסכנת את חיילי צה"ל. החיילים מסתובבים עם ידיים אזוקות. ככה אי אפשר לנצח את חמאס. כדי לנצח את חמאס חייבים לרסן את בג"ץ. כבר הרבה שנים שיש את תפיסת ההכלה ואני קורא לה התסמונת גנץ. לא גנץ המציא אותה אך הוא מגלם אותה. זו תפיסה בה הפסקנו לנצח ואנחנו מחפשים איך להגיע הביתה בשלום. יש לנו אויב שרוצה לרצוח אותנו ויורה כל יום בשבועיים האחרונים בלונים עם רמוני רסס ליישובים. אם בתל אביב היו עפים בלוני נפץ היינו מטפלים בזה. בגלל שזה בדרום אז לא קורה דבר".

אני חושב שידינו על העליונה. אתה לוקח את בג"ץ והופך אותו לשק חבטות. בינתיים מכל השנים הועמד לדין רק חייל אחד בשם אלאור אזריה. אנחנו מדינת חוק ואם תבטל את בג"ץ לא יהיה לזה סוף.
"במערכה האחרונה בצוק איתן שלחנו את חיילי גולני לסג'עייה והרגו את חיילנו מתוך בתים שהיינו צריכים להרוס. רק לאחר החיילים נהרגו החלטנו להרוס את הבתים. אם היינו הורסים אותם קודם לכן לא היו נהרגים חיילים. יצאנו מדעתנו מבחינת איזונים. אנחנו נותנים ליועצים המשפטיים ובג"ץ לקבוע את חיינו מבלי שהם לוקחים שום אחריות. שופטי בג"ץ בהובלת אהרון ברק מנטרלים ומשתקים מערכות במדינה".

אתה מסית נגד בית המשפט העליון שהוא מגדלור החוק שלנו. אתה הופך את בג"ץ למי שהורג חיילים. היותך מדינת חוק תמיד תגביל אותך.
"אני מעביר ביקורת לגיטימית. כל מערכות המדינה מראש חוששת להגיע לבג"ץ ויש אפקט מצנן. אני בקבינט, רואה את הדברים ויכול לומר לך שאנחנו מזמן משותקים".

אני נזכר איך נראתה עזה בסוף צוק איתן. הכל נחרב ואתה טוען שאנחנו עוד משותקים. אני חולק עליך. אין דמוקרטיה בלי בג"ץ. יש לו יתרונות עצומים גם פנימה וגם החוצה. בעולם נותנים המון כבוד לבג"ץ הישראלי.
"אז אנחנו חלוקים. אני רוצה לנצח את חמאס גם אם בעולם יכעסו עלינו. אם אתה חושב שההתנהלות הביטחונית שלנו מול אי הרס בתי מחבלים ומול בלוני התבערה נכונה אז אל תצביע לימין החדש".

פייגלין הודיע לא ייכנס לממשלה אילו לא תהיה לגליזציה. מה התנאים שלכם להיכנס לממשלה?
"אנחנו לא יכולים להיכנס בלי מנדטים. אני רוצה את תיק הביטחון ושקד רוצה את המשפטים. הכל תלוי בכמה מנדטים יהיו לנו. אף אחד לא יצליח לעשות את מה שאיילת שקד הצליחה לעשות במערכת המשפט. היחידה שיכולה לעשות את זה, אם לא יבזבזו את הקולות על מפלגות אווירה נוכל שקד ואני לעשות סדר".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

12/03/2019
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט
נפתלי בנט  |  צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90