רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"המטרה היא לתכנן ולבצע פיגועים על גדר הגבול"

הכתב הצבאי טל לב-רם על חשיפת תשתית הטרור החדשה של חיזבאללה • המומחה לזירה הצפונית אל"מ קובי מרום: "החשיפה מביכה בעיקר את חיזבאללה והאיראנים"


הכתב הצבאי של 'מעריב' טל לב רם והמומחה לזירה הצפונית ועמית מחקר במרכז הבינתחומי הרצליה אל"מ (מיל') קובי מרום התייחסו לתשתית הטרור הנבנית על ידי חיזבאללה ומטרתה 

טל לב רם ('מעריב'): "צה"ל חושף תשתית שמחדשת את עצמה בצורה קצת שונה. יותר סודית וממודרת מאשר הייתה בעבר. תשתית שהחלה לעבוד החל מ-2018 וכוללת בתוכה עשרות פעילים מקומיים שהם סוג של שכירי חרב בידי חיזבאללה ומטרתם לאסוף מודיעין ולבצע פיגועים על הגדר. מאוד דומה למה שהיה לנו ב-2015".

לא נטשו את האג'נדה שלהם וממשיכים. ההחלטה להציף את הנושא בפומבי הוא חלק מהלוחמה הפסיכולוגית?

טל לב רב ('מעריב'): "אכן בין השאר. זה סיפור חשוב ומשמעותי אך זה לא הסיפור המרכזי עם חיזבאללה בסוריה. הסיפור המרכזי קשור להיערכות שלהם ליום מלחמה ובניית יכולות דרך השתלבות, ואת זה הרוסים גם יודעים".

איך אתם עוקבים אחר האירועים הללו קובי?

אל"מ (במיל') קובי מרום: "חשוב לחדד מה השתנה. הניסיונות של החיזבאללה לנצל את המלחמה בסוריה ולבצע פיגועים הוא לא חדש. מה שכן חדש זה שיש כאן אירוע איראני. ברמה האסטרטגית סולימאן ואנשיו מנסים להפתיע אותנו במלחמה של המחר. זה היה במלחמות לאורך לבנון וכעת יש מאמץ לבנות כוח משמעותי על בסיס המקומיים עם מודיעין ומטרה ברורה – ליצור לישראל בעיה".

יכול להיות שאלו מקומיים שחלק מהמשפחות שלהן גרים מעבר לגבול בישראל?

אל"מ (במיל') קובי מרום: "אני לא בטוח. יש כאן שכירי חרב שמטעמים כלכליים מצטרפים לתשתית הזו. יש כאן מאמץ אופרטיבי ליצור בעיה לא פשוטה לצה"ל על ידי יצירת בעיות של לחימה ותשתית שתפריע במלחמת העתיד בלבנון. זה אירוע משמעותי וצה"ל חושף אותו. דווקא הרוסים, שהם שחקן מרכזי, יודעים על המהלך הזה. אני רוצה להאמין שרה"מ הציג לנשיא פוטין את המערך הזה בפגישתם לפני שבועיים. השורה התחתונה היא שיש כאן מבוכה משמעותית לחיזבאללה ולאיראניים וסוג של לגיטימציה לקראת פעולה כנגד התשתית הזו בעתיד".

עריכה: איתמר זיגלמן

 

13/03/2019
הישארו מעודכנים

איילה חסון
איילה חסון