רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן ואריה
עם בן כספית ואריה אלדד

"מדהים כמה שנתניהו משקר ומשקר"

יאיר לפיד עצבני - על התקשורת, על נתניהו, על מי לא? "אני אפתיע אתכם - אפשר לנהל מערכת בחירות גם בלי לשקר" • ומה הוא חושב על פרשת הצוללות?


הבחירות כבר כאן עוד פחות מחודש, וחבר הכנסת יאיר לפיד (כחול לבן) שוחח עם בן ואריה. בפתח דבריו התייחס לפיד לתקשורת שלדבריו מכילה את השקרים של ראש הממשלה ביבי נתניהו.

"אני כועס על העובדה שביבי משקר כמו שהוא נושם זה מוכיח כמה יש לו 'קילר אינסטינקט'. למה אנשים מוכנים לכך שראש הממשלה מרסק את הממלכתיות שלנו ממתי זה הפך להיות תכונה חיובית?

שאלו פעם איך יודעים שפוליטיקאי משקר וענו 'כשרואים את השפתיים שלו זזות'.
"זה לא נכון. אני מסתכל על עצמי ועל החבורה המדהימה שהקימה את כחול לבן שמנסה לעשות כאן שינוי ערכי כמדינה. לא חייבים לשקר. יכול להיות מצב בו ראש הממשלה ינהל מערכת בחירות תוך כדי שהוא מדבר אמת מבלי לשסע, לפלג ופצל את העם. אנחנו אלו שהסכמנו לחיות באווירה הזאת, הסכמנו שראש הממשלה יכניס את הגורמים הכי גזעניים בחברה הישראלית לממשלה שלי ויהפוך את סמוטריץ' לשר החינוך וזה יתפרש כנחישות. זו לא נחישות - הוא מפרק את המדינה מבפנים. נתניהו אמר לסמוטריץ' שהוא יהיה שר החינוך ואז סמוטריץ' אומר שהוא יסדר חסינות לראש הממשלה מחקירותיו. ואז נתניהו פונה ליהדות התורה ושבוע לאחר מכן יעקב אשר מודיע שיתמוך בחוק צרפתי מורחב. זה כי הם גילו שבשולחן ערוך שחוק החסינות הוא בסדר? השתגענו ויצאנו מדעתנו. לא יכול להיות שעל זה יהיו הבחירות".

איפה הייתה כל האנרגיה הזו בקמפיין שלכם. נסעתם אתמול ארבעתכם לעוטף עזה במקום לעמוד באיילון ולדון על מצב התחבורה הציבורית.
"נסענו לעוטף כי לאחרונה נורו 500 רקטות על היישובים והתגובה הייתה מתן 15 מיליון דולר של מזוודות עם כסף לחמאס. נתניהו תמיד אומר שיש לנו את הצבא הכי חזק במזרח התיכון. אני במפלגה עם אלו שהפכו אותו לכזה. בני גנץ יהיה ראש ממשלה הרבה יותר טוב מבנימין נתניהו וייתן הרבה יותר ביטחון למדינת ישראל. תבחן את ההיסטוריה של האנשים שאיתי במפלגה. להרוג ערבים זה לא ערך, להגן על מדינת ישראל זה הערך. נתניהו לא מתבייש לקרוא לנו שמאל חדש. האנשים האלו הם מפקדי צה"ל וגידלו דורות של מפקדים והם גם חברים שלי ומרגיז אותי שככה מדברים על החברים שלי.

"בני גנץ יהיה ראש ממשלה טוב יותר מבנימין נתניהו"

אז למה בסוף אתה זה שיוצא להילחם בשמם? הם מסתתרים מאחוריך.
"אני הכי מנוסה פוליטית וכל אחד עושה את מה שהוא טוב בו. האמת, שכשאני רואה מה מחוללים בחיינו האנשים המנוסים ביותר בפוליטיקה שמנהלים את המדינה אני אומר שאולי כדאי להכניס את החדשים. אני מסתכל על יוקר המחיה ועל חדרי המיון הגיע הזמן לאנשים שיביאו שינוי כי השאר שחוקים ועייפים. לראש הממשלה יש שלושה כתבי אישום על אישום על שוחד והפרת אמונים. זה מה שקורה כשאתה יותר מידי שנים בשלטון. בני גנץ יהיה ראש ממשלה טוב יותר מבנימין נתניהו".

נתניהו מנסה להפוך אותך לשק החבטות התורן.
"הוא מוזמן לנסות אותי ראש בראש ונראה איך היא תגמר. נתניהו כבר לא יודע איך נראית חברות. אנחנו צוות מנצח ולכן אין לנו בעיה עם הסכם הרוטציה. זה רק משקף את זה שאנחנו מאמינים אחד בשני וזו לא רק פוליטיקה קטנה".

הערבים הפרו את הסטטוס קוו בהר הבית. מה אתה היית עושה אם היית שר הדתות?
"זו הפעם הראשונה שמציעים לי את המשרד הזה. אנחנו הריבון בירושלים ובהר הבית ובגלל זה יש שם תחנת משטרה".

אתמול יצאתם להתקפה בהמון חזיתות – התחבורה, השחיתות, כתבי האישום. כעת אתם יוצאים נגד המניות של נתניהו בסוגיית הצוללות. אלו דברים שעוד לא הגיעו לבדיקה משטרתית.
"כבר הרבה זמן אני אומר שפרשת הצוללות רחוקה מלהיגמר והיא תחזור לנתניהו כי אין שום אפשרות אחרת. הגרסה של נתניהו היא שחבריו הקרובים ביותר כולל בני משפחתו מקבלים מיליונים על פרשת הצוללות והוא שאחראי על הנושא באופן אישי לא ידע את הדברים ולא ידע מה קורה אצלו בלשכה. הוא מעולם לא הצליח להסביר לנו למה הסתיר ממשרד הביטחון את עסקת הצוללות ועכשיו גם מתברר שבסופו של דבר גם הוא הרוויח מהעסקה הזו. פרשת הצוללות לא קרובה מלהיגמר. זה עוד יגיע לנתניהו".

"הדרך היחידה להחליף את השלטון היא שלכחול לבן יהיו יותר מנדטים מהליכוד"

מפלגת העבודה יצאה בקמפיין נגדכם ואתם הספקתם לענות לה. הם חוששים שתשתו להם את הקולות.
"המשימה הלאומית הראשונה כרגע היא להחליף את השלטון כי השלטון הנוכחי הושחת ומכרסם אותנו ברמה הערכית. הדרך היחידה להחליף את השלטון היא שכחול לבן תהיה במספר מנדטים גבוה יותר משל מפלגת הליכוד. אין דרך אחרת".

איך תקים קואליציה גם עם עוד חמישה מנדטים יותר מהליכוד? החרדים פוסלים אותך כל יום מחדש.
"החרדים היא חבורה מעשית. כשנגמרות הבחירות יש מנצחים והם מרכיבים את הממשלה. אין כוח בעולם שימנע מאתנו להרכיב ממשלה אם ננצח את הבחירות בפער של חמישה מנדטים".

לסיום, עם איזה מדינות מתונות תדבר על ירושלים ועל שלום?
"סעודיה, מצרים, ירדן ומדינות המפרץ. הם יאלצו לקבל את זה שאנחנו לא נחלק את ירושלים כי היא בירתנו הנצחית. זה יצער אותי אם בסוף לא יהיה שלום אך אנחנו לא נחלק את ירושלים כמו שהבריטים לא מחלקים את לונדון או כמו שהצרפתים לא מחלקים את פריז".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/03/2019
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90