רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"חמאס ירו על תל אביב באופן מכוון - זו לא הייתה טעות"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') סבור כי חמאס יודע היטב מה הוא עושה: "הם מנצלים את המצב ההומניטרי"


אראל סג"ל ואיתמר פליישמן שוחחו עם צבי יחזקאלי ('חדשות 13') לאחר הפיגוע הבוקר (א') בצומת אריאל והטילים שנורו לעבר תל אביב בשבוע שעבר. יחזקאלי סיפר כמה היינו קרובים להכרעה במבצע עופרת יצוקה והבהיר שאם ישראל תשנה גישה - חמאס לא יאריך ימים.

"הייתה התרעה שהשטחים יתחממו. ראשית השטח מתחמם לקראת מאבק הירושה. יש חמולות שמודיעות בפומבי שהן מתחמשות. התסכול הפלסטיני והעזתי יוצא כלפינו.

"בשטחים יש היום חופש תנועה מתוך המדיניות הישראלית לאפשר לפועלים לעבוד בישראל ולמרות זאת פיגועים קורים. יש מגמות בשטח שחמאס דוחף אליהן. גם אנשי פת"ח משתעשעים ברעיון לחזור למאבק המזוין. זה קורה מתוך תסכול".

התסכול הוא מהמדיניות הישראלית או ממאבקי הירושה ומה שקורה בתוך הרשות?
"זה יותר פנים פלסטיני. המדיניות הישראלית מענישה חמולות שהשתתפו בפיגועים, מגדילה אישורים ומאפשרת עבודה בישראל באזורי תעשייה".

מה לגבי ההפגנות בתוך עזה נגד חמאס?
"זו לא פעם ראשונה שאדם שורף את עצמו ברצועה. המחאה הזו היא דבר שקיים הרבה זמן ברצועה. חמאס מחזיק את הרצועה ביד קשה ועושה את כל העולה על רוחו והציבור שותק. מה שראינו לאחרונה הוא רק קצהו של התסכול הקיים, ושלא מקבל ביטוי. אותם מפגינים יודעים את הסיכון בהפגנה. הם יודעים מה קורה כשאנשי חמאס נכנסים בהם. ראינו את התמונות – הורגים אותם בירי חי.

"אני לא יודע אם זה מסכן את חמאס, אך אנחנו ראינו משהו פומבי שקיים כל הזמן. תושבי עזה זוכרים את התמונה של רכב חמאס שנורה ודולרים התעופפו ממנו. הם לא שוכחים את זה".

אין ספק שהם אמיצים לצאת נגד מול משטר דכאני. התגובה הישראלית על הירי לכיוון תל אביב התחשבה בדבר הזה? נורו טילים מבלי שאף אחד רצה זאת.
"אני לא קונה את הסיפור הזה של הטעות. אין דבר כזה בטעות. זה אולי הוצג כטעות. מבחינתם זה טוב והם עוד שבועיים הם יוכלו לחגוג על העניין הזה. חמאס יודע מה הוא עושה".

למחרת הם ביטלו הפגנות על הגדר. מה הרציונל לירות שני טילים עלעל  אביב?
"הכל עניין של תזמון. ישראל בתקופת בחירות ורצועת עזה רוצים את תשומת הלב. זה הזמן שלהם לירות טילים על תל אביב מבלי לשלם על כך מחיר. חמאס נלחם בנו במערכה ארוכה. הם רוצים בסופו של דבר את שימור השלטון שלהם ברצועה. בינתיים ישראל מכניסה להם כסף.

"תמיד אחרי ירי יש את האזהרה המצרית שישראל תפיל את עזה. חמאס יודע שיש החלטה אסטרטגית בישראל לראות את עזה כבעיה הומניטארית ולא כבעיה עם פתרון צבאי. הם שמו את נעץ על המפה ובפעם הבאה זה יגיע רחוק יותר מתל אביב".

הדבר היחיד שאפשר לעשות הוא להיכנס לעזה?
"תושבי עזה יצטרכו לקבוע בעצמם את גורלם. חמאס לקח את העזתים כבני ערובה ומשקיע רק באופציה הצבאית. ראשי חברת קוקה קולה וראשי חמאס רצו לבנות מפעל ענק במזרח התיכון אך בישראל לא היו מוכנים להתחייב להם שלא נירה עליהם טילים בעתיד. הפגנות בשטח לא יפילו את שלטון חמאס אלא רק מהלך צבאי מסוים. היינו קרובים לזה בעופרת יצוקה וזה לא כזה בשמיים. ברגע שנשנה גישה חמאס לא יאריך ימים".

עריכה: איתמר זיגלמן

17/03/2019
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90