רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"התקדמנו בצעד ענק לכיון איראן"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' על פסילת בן ארי: "ההחלטות של בית המשפט העליון מנתקות אותו מהציבור" • בהמשך הודה: "אני מעוניין להיות שר המשפטים הבא"


בית המשפט העליון החליט אמש (א') לפסול את ד"ר מיכאל בן ארי מהתמודדות בבחירות הקרובות בשל התבטאויות גזעניות. ח"כ בצלאל סמוטריץ', איחוד מפלגות הימין, הביע את דעתו על הידיעה.

"אפתח את דבריי בכאב הגדול על פטירתו של הרב אחיעד אטינגר. גרנו בשכנות כמה וכמה שנים בישיבה בקדומים. הרב אחיעד למד בישיבת ההסדר בכרמי שומרון. גרנו באותה שכונת קראוונים לפני יותר מחמש שנים. איש יקר ואב ל-12 איש שאין בו טיפת רוע. הוא עזב הכל ועבר לדרום תל אביב והקים שם ישיבה מבלי שידע מאיפה יממן את זה ומאיפה יקבל משכורת. גם למד וגם גייס כספים. אדם מדהים ומשפחה יוצאת מן הכלל. מגש הכסף שעל גביו מוקמת המדינה שלנו משתבץ בעוד ועוד יהלומים שמצווים לנו את החיים במותם. חיים של התיישבות, חיים של תורה ואחיזה עיקשת בארץ ישראל. זה קורבן אדיר".

ובמעבר חד, באותו יום בג"ץ הודיע שהוא פוסל את מיכאל בן ארי מריצה בבחירות לכנסת בשל התבטאויות גזעניות במטרה לאפשר את ריצתן של מפלגות, שחלקן רואות בפיגועים כאלה מאבק לגיטימי. אנחנו מבזבזים את זמננו ב-9 באפריל כדי להצביע, בעוד שאחת ההחלטות הגדולות במועצה העליונה של הדמוקרטיה הישראלית בראשות פרופסור אהרון ברק קובעת בשבילנו.
"כן. אנחנו התקרבנו אתמול צעד אחד ענק לכיוון איראן, שבה יש איזושהי מועצה עליונה שמקבלת החלטה במי העם יכול לבחור ובמי העם לא יכול לבחור. כמובן שההחלטה הזו היא חד צדדית. מי שתומך בפיגוע מאתמול ובדומים לו יכול להתמודד לכנסת ישראל ומי ששירת בצבא ובניו משרתים ביחידיות קרביות לא יכול. צריך לומר את הדברים בצורה חד משמעית. מיכאל בן ארי אינו גזען ולא שונא ערבים כי הם ערבים. זה נכון שהוא מכליל ומזכיר לנו שיש כאן מאבק בין עמים. זה לא אומר שכל ערבי הוא בן מוות ומיכאל לא מתייחס לאף אחד ככה. מותר להזכיר לציבור הישראלי שיש כאן עם שמעל מאה שנה תומך ומלבה את הטרור ורוצה להשמיד אותנו. ערביי ישראל בוחרים פעם אחר פעם את חברי הכנסת ברשימות הערביות שמסרבות לגנות טרור ולהגדיר את מדינת ישראל כמדינה יהודית. אחמד טיבי לא מסוגל לומר שתהיה כאן מדינה יהודית. מותר לנו להזכיר את האמת הבסיסית לציבור הישראלי. אין בזה שום דבר גזעני.

"רוזבלד, כשרצה לקדם את הדיל החדש והידוע ובית המשפט איים לפסול אותו הוא שידר איום נרחב שהוא מתכוון להרחיב את מספר השופטים. מדובר בצעד שלא דורש הצעת חוק. זה צעד ששרת המשפטים הייתה יכולה לעשות. תיק המשפטים היה ברשותנו וביקשתי שהצעד יעשה אין ספור פעמים. קראתי להגדיל את בית המשפט העליון בעוד ארבעה שופטים. אפשר וצריך לעשות הרבה יותר. זה נכון שכחלון תקע חלק גדול מהרפורמות שעשינו, היום הוא כבר מעיד שהוא עשה טעות. לאיילת שקד ולנתניהו יש מבחן פשוט. הנחתי הבוקר הצעת חוק שמבטלת את סעיף 7א' שבעקבותיו פוסלים מועמדים והוא פועל בעיקר נגד הימין. אני קורא לשניהם לבטל את הסעיף כבר ועכשיו, זה עוד אפשרי בקדנציה הנוכחית על פי תקנון הכנסת".

אם יש מי שמתנה את הכניסה לממשלה בלגליזציה - אנחנו חייבים להתנות את הכניסה בפסקת ההתגברות וחוק היועמ"שים

יום אחרי שדבר כזה יקרה יוגש בג"ץ שיפסול את החקיקה הזו ואני גם חושב שהאידיאולוגיה של ראש הממשלה היא לא לפגוע בבית המשפט. האם תתנו את הדבר בכניסה לקואליציה?
"כן. מה שהכי פוגע בבית המשפט הן החלטות אומללות כמו זו שנקבעה אתמול שמנתקת את טיפת האמון של הציבור שעוד נשאר במערכת המשפט".

איך תוכלו בקדנציה הבאה להבטיח שהפעם תינקט פעולה לא רק נגד בית המשפט העליון אלא גם כדי לרסן את הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה?
"אחרי האבסורד בו מנדלבליט הרשה לעצמו להתייצב בחוק ההסדרה נגד הכנסת ונגד הממשלה שהוא מייצג הנחתי הצעת חוק נורא פשוטה. אין אף מדינה דמוקרטית בעולם בה היועץ המשפטי של הממשלה יכול להתייצב נגד המדינה שאותה הוא אמור לייצג ואני קראתי לתקן זאת. אם היועץ המשפטי לממשלה חושב שהוא לא מסוגל לייצג את הממשלה – שיישב בבית. אם יש מישהו שמתנה את הכניסה שלו לממשלה בלגליזציה של סמים קלים, אנחנו חייבים להתנות כניסה לממשלה לא רק בפסיקת ההתגברות אלא גם בחוק היועמ"שים".

למה שלא תדרוש את תיק המשפטים במקום את תיק החינוך?
"אתה צודק בדבריך. שמעתי שנתניהו רוצה להשאיר לליכוד את תיק החינוך, לא בטוח שנאפשר לו, אך בהחלט נדרוש את תיק המשפטים. אני מאוד מעריך את איילת שקד אך קשה לי לראות איך היא עושה את כל השינויים שלה בארבע מנדטים, על פי הסקרים. אמרתי עוד שבוע שעבר שאני רוצה להיות שר המשפטים. סימנתי רפורמות מאוד פשוטות ומועילות".

אני מאוד הייתי שמח אם היית שר המשפטים אך הפרקליטות תכבול אותך. במקסימום תוכל לריב עם בית המשפט העליון קצת.
"רוב הצעות החוק שלי נגעו בתפקודה של מחלקת בג"צים ובמטרה לשבור את המונופול על ייצוג המדינה על ידי בג"ץ".

אתמול פורסם שיצחק אילן, מקום 39 בכחול לבן, טען שהיה לך לעשות פיגוע תופת בנתיבי איילון ושרצית לפוצץ מכוניות נוסעות. תגובתך?
"לא היה ולא נברא. כבר הרבה זמן אני מפחד מגנרלים שנכנסים למערכת הפוליטית ואם הוא מהווה דוגמא למשהו מהם אז זה פשוט אסון למדינת ישראל. אני גאה על חלקי במאבק על הניסיון למנוע את גירוש גוש קטיף. כל שעשיתי במסגרת המאבק הזה היה לגיטימי והיה דמוקרטי לחלוטין. נעצרתי על ידי השב"כ כשהוא הפך את עצמו לזרוע פוליטית וכלי שבאמצעותו אריאל שרון ניסה לחסל את מתנגדי המשטר שלו. מיד אחרי הגירוש השתחררתי לביתי בלי כלום, לא הוגש נגדי כתב אישום וגם לא נחשדתי בשום דבר שקשור לקשקוש הזה. אני מתלבט אם לתבוע תביעת דיבה. האיש הזה לא שווה יחס. אני מתנצל בפני מגורשי גוש קטיף שלא הצלחנו למנוע את האיוולת הזו. אני מבטיח לעשות הכל כדי שדבר כזה לא יחזור".

עריכה: איתמר זיגלמן

18/03/2019
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: גילי יערי/פלאש90