רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"מדובר במכה חזקה לתיק ולא מכה קטנה בכנף"

עו"ד ששי גז על המשמעות של הודעת מיקי גנור כי הוא חוזר בו ולא ישמש עד מדינה בפרשת הצוללות: "הפרקליטות מאוד נלחצה מזה"


עו"ד ששי גז, מומחה לדין פלילי, הסביר על המשמעות של החלטת מיקי גנור לסגת בו מהסכם עד המדינה עליו חתם, והביע את דעתו האם המשטרה נחפזה מדי לעצור אותו.

"אכן מדובר במכה חזקה לתיק ולא רק מכה קטנה בכנף. זה נכון שישנם תיקים שלא נדרשים לעדי מדינה אך קרה משהו. ברגע שהעד אמר שעדותו היא נכונה אך הפרשנות היא אחרת – זה אומר שקרה משהו בתיק. הדברים שהוא מסר מוקלטים ומוסרטים ונאמרו יותר מפעם אחת לכן הוא גם נאשם וגם עד. כנאשם הוא יפסיד הרבה ולכן צריך לבחון אם הוא ביצע את המעשה לצורך משא ומתן ושיפור תנאים.

כעד הוא יצר בעיות קשות מאוד בתיק נגד האחרים. נכון שהעדות שלו תתקבל בבית מהמשפט אך יש הבדל בין לקבל את הדברים לבין להאמין לו. הוא עלול להציג את הפרשנויות בזווית אחרת ולכן במדינה היום מאוד דואגים".

הייתה סיבה אמיתית לעצור אותו?
"ברור לכולם שהפרקליטות נלחצה מהמעשה שלו וברור לכולם שהמעצר שלו הוא כתוצאה מאותו לחץ.  אף אחד לא עוצר בן אדם על דברים כאלה. בבית המשפט יש אנשים שמשנים את העדות שלהם והם לא נעצרים. זה מוכיח שהמדינה בפאניקה ורוצה להראות לעד שאם ימשיך בדרך הזו הוא יאכל אותה.

עקבתי אחרי התיק הזה ומלכתחילה מיקי גנור היה עד מדינה ממורמר. המדינה רצתה לתפוס אותו כנאשם וגם שיהיה עד מרכזי. הוא עוקב אחרי פרשת רונאל פישר ואומר לעצמו מדוע הוא עומד לשלם כל כך הרבה כסף וגם ללכת לבתי סוהר. לדעתי הוא הימר היום".

בהתחלה היו איתו נדיבים כי קיוו שהוא יחבר את נתניהו לפרשה.
"לא בהכרח. עד מדינה קודם כל מוסר את הסחורה שהוא מביא איתו כעדות ניקיון. ידעו מלכתחילה שאין לו את נתניהו בעדותו. הוא היה מאוד ממורמר ולא היו כל כך נדיבים איתו. עד מדינה הוא אדם שפשע פעמיים, הוא פשע לגבי המדינה כשעבר עבירות וגם פושע נגד חבריו כשמסר עדויות נגדם. עד מדינה עובר דברים קשים לאחר העדות שלו. מתחילים עליו לחצים ובחברה לא מקבלים אותו".

אתמול (ג') פרסמתי לראשונה את העובדה שהוא נסוג מהעדות שלו ושהמשטרה הוציאה הודעה בה שוקלים להפר איתו את הסכם עד מהמדינה. זו החלטה שלו או של שלהם?
"זו החלטה של המשטרה והפרקליטות. הוא היפר חוזה ויישפט כנאשם. השאלה אם הוא הימר וקיווה שיקלו בעונשו או שלא רוצה את ההסכם הזה עוד".

עדי מדינה בעולם העברייני הם בסכנת מוות. עדי מדינה שבאים מעולם הנורמטיבי לכאורה אינם נתונים בסכנות שכאלה. יש להם התמודדות אחרת.
"הם סובלים מגינוי חברתי. אף אחד לא אוהב מלשינים. כשהוא איים עליהם בפעם הראשונה היו צריכים להבין אותו יותר. לדעתי - עוד לא נאמרה המילה האחרונה בתיק הזה".

עריכה: איתמר זיגלמן

20/03/2019
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון