רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"גנור יחטוף יותר מכל הנאשמים"

הוארך מעצרו של עד המדינה מיקי גנור שחזר בו מהעדות שנתן • ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר בני כץ: "הוא עושה דווקא למשטרה, אבל אי אפשר לשחק איתם"


דרמה בפרשת הצוללות: מיקי גנור, עד המדינה בתיק 3000, החליט לסגת בו מהעדות שנתן. האם הצעד הזה ישפיע גם על עדי מדינה נוספים? כך או כך, זה לא משנה; עו"ד בני כץ, ראש אגף חקירות במשטרה לשעבר ובעל משרד עורכי דין: "גנור לא יכול לחזור בו מהעדות".

מיקי גנור, מי שהיה ידוע כעד המדינה בתיק 3000 חזר בו מעדותו ואמר שאינו עומד מאחורי הפרטים שמסר. "אני חושב שהצעד הזה ישפיע בצורה כזו או אחרת על עדי המדינה", אמר ברהנו טגניה. לדבריו, גיוס עדי המדינה בשאר תיקי החקירה נגד נתניהו התבסס על גיוסו של גנור, שטען כי הסכים להיות עד מדינה רק בגלל שהפעילו עליו לחץ ואיימו עליו שיעצרו את אשתו וילדיו.  

אז מה באמת שבר את גנור? עו"ד בני כץ, ראש אגף חקירות במשטרה לשעבר ובעל משרד עורכי דין בהווה, הסביר מהם הלחצים המופעלים על העדים: "גיוס עד מדינה זו מיומנות שלומדים במשך הרבה מאוד שנים. חוקרים ופסיכולוגים משחקים בתורת המשחקים בצורה מושלמת". כולנו מכירים את 'דילמת האסיר' ואת הפסיכולוגיה שמאחורי, ובדיוק על זה נשען הגיוס כולו. 

"עורכי הדין הפליליים עובדים חזק מאוד וברמה גבוהה. תורת המשחקים היא הדרך היחידה בה אפשר לעבוד, וככה גם עושים החוקרים", אמר. במקרים כאלה - כל האמצעים כשרים: "מרעידים את אמות הסיפים של הנחקר ומסבירים לו על הסיכוי שלו לאבד את כל מה שיש לו בחיים - משפחה, פרנסה וחירות. דרך זה אפשר להגיע לתוצאות, אבל התוצאות האלה לא יכולות להתבצע אלא בעדות ניקיון - עדות מוחלטת שממנה ממשיכים ומביאים ראיות.

"רוב החקירות ורוב הראיות מוקלטות, ואדם שמספר שעשה פעולה כזו או אחרת נדרש להביא ראיות". עוד הודה כץ כי הוא לא מבין על מה המהומה התקשורתית שנוצרה, והרי מדובר בנון-סטורי. "אני מבין שאתם מאוד נסערים ושקיבלתם עוד כמה כתבות בפריים טיים, אבל ברצינות - אין פה בכלל דרמה. מיקי גנור לא יכול לחזור בו מעדות המדינה שלו. זה סיפורי מעשיות".

מה זאת אומרת? אם הוא לא יסכים להעיד העדות נגמרה.
"אז הוא יגיע כנאשם בתוך התיק ויחד איתו יגיעו כל החברים שלו, ואם הוא יחזור בו מהעדות הראשית הוא ייחקר חקירה נגדית. כשעד חוזר בו לוקחים את העדויות שמסר ובודקים למה הוא מפחד. ככל הנראה, מיקי גנור עשה דווקא למשטרה, אבל השוטרים והפרקליטים הם לא ילדים קטנים. אי אפשר לשחק איתם את המשחק הזה".

   

להב 443 או 007? 

למרות שגנור החליט לחזור בו מהעדות שמסר, הוא בכל זאת יופיע כעד תביעה בתיק. הפרקליטות לא יכולה להתעלם מעדותו - והרי הוא הפליל גם את עצמו. הלא כן? "מה שגנור עשה זה כל כך טיפשי לדעתי", אמר כץ, והוסיף שלא רק שכלום לא השתנה בפרטי התיק מאז החליט לחזור בו, אלא שעכשיו נקלחו ממנו התנאים שניתנו לו, וגנור הפליל את עצמו. "הוא ימצא את עצמו כאחרון הנאשמים ויחטוף יותר מכולם. מה גם, לא ישפרו לו את התנאים.

"אני לא יודע מה קרה לו - יכול להיות שאיימו עליו או שסתם נמאס לו. עדי מדינה חוזרים בהם מבוקר עד לילה. אני לא מכיר עד מדינה אחד שלא עומד בבית המשפט ומעיד דברים אחרים".

האם כחלק מהסיטואציות שלוקחת המשטרה בחשבון בבואה לגייס עד מדינה היא מעלה על דעתה שאחד מהעדים יחזור בו? לפי כץ, העדות של עד המדינה נבדקת, בין היתר, גם בלא מעט פרמטרים טכניים. "אחרי שהעד מוסר עדות, מתחילים לבדוק האם הדברים מתאימים", הסביר. "אם למשל הוא מספר שהיה בראשון לציון ולאחר מכן טס לגרמניה - עושים איכון ובודקים אם הדברים נכונים. לאחר מכן בודקים מסמכים וקלטות, ולבסוף מפעילים אותו.

"בלהב יודעים להפעיל את עד המדינה נגד השותפים שלו בשלב שהם עדיין לא יודעים שהוא עד מדינה. זה בינגו. להב עושים את זה הכי טוב בעולם". ואם העד - או במקרה הזה גנור, מחליט לחזור אחורנית, הוא עושה רק דבר אחד - "מפליל את עצמו", קבע כץ. 

  

הכל או כלום 

רגעים בודדים לפני השידור אדם שמקורב לחקירה טען בפני ברהנו טגניה שמיקי גנור הוא בסך הכל אסטרטג. לדבריו, עוד בזמן שחתם על הסכם עד מדינה חשב גנור עשרה צעדים קדימה. "בזה שהוא נתן למשטרה כל מיני חומרים מפלילים הוא קיווה שישחררו לו את הכסף - ויש לו הרבה ממנו.

"אותו אדם אמר לי שבשלושת החודשים האחרונים גנור התייעץ עם אינספור אנשים מקצוענים, ואף התייעץ עם שלושה עורכי דין - ולא עם זה שליווה אותו להסכם עד המדינה. לטענתו, גנור מתכנן משהו. לא סתם הוא הלך ואמר למשטרה שהוא חוזר בו".

ולמרות שהתיאוריה הזאת נשמעת הגיונית למדי, גלעד שלמור חשב שיש משהו נוסף שגרם לגנור לבטל את עדותו - דעת הקהל שלא נתנה לגנור מנוח. "זו מדינה שלא אוהבת מלשנים. אני לא אומר שהוא מלשן, אבל המדינה הזאת לא אוהבת עדי מדינה. המדינה אוהבת מלשנים שהם שלה. לא רק זה, גם תיק 3000 נתפס כתיק נגד ראש הממשלה, ואני מעריך שכשמיקי גנור הלך ברחוב הוא קיבל קריאות ונאצות או לכל הפחות קיבל מבטים, הצבעות והתחלששויות. אנשים מסתכלים וזה לא נעים.

"אני חושב שבנוסף לתיאוריה שאמרת על האסטרטגיה, קל יותר לממש את זה כשרע לך ואין לך מה להפסיד. העובדה שבל מקום שאתה עובר מסתכלים עליך ויודעים שאתה עד מדינה שהיה מעורב בפלילים והיה מוכן להודות בזה, הייתה לו קשה מנשוא". 

אם כן, בהחלט יכול להיות שמבחינת גנור הגיעו מים עד נפש, ולכן החליט לעשות הרבה כדי שלכל הפחות - "הכסף שלו יחזור אליו", לפי שלמור. האם זה מה שיעזור לו והכף יוחזר? עדיין לא ידוע. מה שבטוח - נמשיך לעקוב ולעדכן. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

20/03/2019
הישארו מעודכנים

מיקי גנור
מיקי גנור  |  צילום: פלאש90