רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

חמאס: מלחמת התשה

צבי יחזקאלי על ירי הרקטה לשרון: "בארגון חמאס למדו שכשהם מרגיזים אותנו הם מקבלים הקלות וכסף קטארי"


לאחר הירי של הרקטה על בית במושב משמרת בשרון, צביקה יחזקאלי הפרשן לעינייני ערבים ב'חדשות 13', מבהיר: חמאס אומרים שהירי בטעות עם חצי קריצה.

"אם אני הייתי חמאסניק הייתי עושה את אותו דבר. יורה ומתנצל וקובע עוד נקודה על המפה. זה הזמן הכי נוח לירות מבחינת חמאס".

כי אנחנו בתקופת בחירות?
"כי זו התשה. הם יתישו אותנו עד שתתפנה לרצועת עזה. ככל שהם מרגיזים אותך כשאתה מפחד ממבצע צבאי זה מביא להם כסף, שיקום הרצועה ושימור שלטון חמאס. חמאס יאמר לעולם שישראל תוקפת אותו וזה ילכד את אזרחיו. תשאיר אותם בלי מבצעים ויחלו הפגנות ברצועה על יוקר המחייה. מבחינת חמאס אין דבר יותר טוב מלהתעסק עם ישראל. כל דעת הקהל מופנית אליו ובסוף תראו שעוד יזרום כסף לרצועת עזה. אני לא יודע אם הם מנסים להשפיע על הבחירות כמו ב-96' אך אם הייתי חמאסניק הייתי עושה את זה בדיוק עכשיו".

רק לפני שבוע נתניהו העלה להם את הסכום.
"ילד שנתת לו ממתק, אתה מצפה שהוא ישתוק, אך הילד תמיד ירצה יותר. זו סחיטה. הם יודעים שאנחנו פוחדים ממבצע ומורתעים מלהיכנס לעזה. ראיתם דובר חמאס שאומר שהירי לתל אביב הוא בטעות?"

סתם עושים מאיתנו צחוק?
"כן".

מה אתה מציע?
"אם אתה רוצה לירות  תירה. אם אתה רוצה לדבר – תדבר. אל תאיים במה שאתה לא יכול. אם הבעיה בעזה היא הומניטרית - תפתור אותה. אני הייתי מפיל את שלטון חמאס אך אין לנו יכולת לעשות את זה".

מי יבוא אחר כך?
"בהכרח יבוא מישהו טוב יותר. אם יופל שלטון חמאס וייכנס כוח בינלאומי לבחירות נקבל כוח הרבה יותר מתון ממה שיש היום. אני חושב שרצועת עזה עייפה אחרי שלוש מלחמות ב-12 שנה".

זה אומר לכבוש את הרצועה?
"לא בהכרח. אינני גנרל אך אם אתה מחליט לעשות משהו – תעשה אותו".

מה זה אומר להפיל את שלטון חמאס?
"עפים טילים ואנחנו לא עושים כלום. מה שלא דחית תצטרך לעשות בסוף. מצרים גם בתמונה, אך היא לא יכולה לעזור. סיסי סוגר את העזתיים והוא בצד שלנו. אם ישראל הייתה רוצה סיסי היה עוזר לנו לייבש את שלטון חמאס, בינתיים קורה ההיפך וזו הטעות".

עריכה: איתמר זיגלמן

25/03/2019
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90