בן כספית ואריה אלדד

"הממשלה מתנהגת כאילו היא בעד חמאס"

אהוד ברק הביע את דעתו על המצב המדיני הסוער ועל הטעויות של צוק איתן • על פרשת הצוללות: "מקווה שזה לא ביבי"


בזמן שמטוסי חיל האוויר הישראלי תוקפים ברצועת עזה בעקבות הירי לשרון, ראש הממשלה לשעבר ושר הביטחון אהוד ברק תהה כיצד לא יורטה הרקטה, תקף את ראש הממשלה בפרשת הצוללות וקרא ליועץ המשפטי לממשלה להשעות את עצמו מעיסוק בפרשות נתניהו. 

"אני מסתכל על מה שקרה היום. העובדה שהגיעה רקטה לבית זה דבר שלא אמור לקרות. הרקטה הזו הייתה צריכה להיות מיורטת. צריך לעשות את מה שהשב"כ והרמטכ"ל יגידו. אני לא ממליץ בתוכניות רדיו איפה לתקוף, אך אם מדינת ישראל הגיעה למסקנה שבשלו התנאים למבצע מקיף שיכול להביא לחיסול מוחלט של הטרור או לכמה שנים של שקט, ואנחנו יכולים להתחיל אותו במכה גדולה – אנחנו ניצחנו. בעופרת יצוקה זה מה שקבע את התוצאה. בצוק איתן, כתוצאה מהתלהמות של כל מיני בנטים בקבינט נגררנו למבצע, נכנסו למערכה הארוכה ביותר ולסדרת פעולות לא חכמות.

"בארבע שנים מאז לא נעשו הדברים החשובים ברובד המדיני. הממשלה מתנהלת כיום כאילו היא בעד חמאס, והיא סובלת מחוסר יכולת לקבל הכרעה. הרשות הפלסטינית רחוקה מלהיות מכוס התה שלי אך בהשוואה לחמאס היא עדיפה. חמאס הוא גורם שאין עימו שום פתרון".

אני שומע יותר ויותר שחמאס מאתר את נקודות התורפה של כיפת ברזל. הגיוני?
"לא. המערכת מאוד גמישה ואפשר בקלות לשנות את הפריסה שלה. אירועים כאלה מאפשרים למערכת לתקן טעויות במהירות. המערכת שלנו הייתה אמורה לתת לירי של היום מענה, והלקחים יילמדו".

נאמר שלא יהססו לדחות את הבחירות במידה שיידרש מבצע ארוך היקף. אולי זה מה שנתניהו רוצה?
"יהיה קשה מאוד לבצע בחירות כששני שלישים מישראל יהיו תחת היקף טילים. העניין בידינו. אם יהיה מבצע שעולה על בחירות – לא תהיה ברירה. אני מקווה שזה לא יקרה".

בשעה זו נתניהו אמור להיפגש עם טראמפ. הכרה אמריקאית ברמת הגולן זה הישג פנטסטי.
"זה דבר טוב שקורה. אנחנו נשמע כאלה שיטענו שזה מחוץ לחוק הבינלאומי אך בסך הכל זה דבר חיובי".

למה אנחנו צריכים לתקן משהו שאינו מקולקל. הגולן שלנו כבר עשרות שנים והוא אזור יחסית שקט בשנים האחרונות. המתנה הזו מעירה את הדוב. למה לנו לחפש צרות?
"אני לא חושב שזה נקרא לחפש צרות. זה דבר טוב שקורה. ארצות הברית היא לא סתם מדינה. אומנם הנשיא שנוי במחלוקת אך הוא עדיין נשיא ארצות הברית".

ראית את הריאיון בהפתעה של רה"מ ב'ערוץ 12', איך הוא היה לדעתך? אתה מכיר אותו.
"הוא נראה כמו חשוד מזיע עם הגב לקיר. הוא נראה לי בפאניקה. זה היה נראה לי מופע עלוב שהגדיל את השאלות לגביו והזיק לו מאוד".

בגין שלח את שר החוץ דיין ולא עדכן את שר הביטחון שהוא החזיר את סיני. זה בסדר לכנות את מעשיו של נתניהו לכאורה בגידה?
"יש הבדל בין מגעים מדיניים לנושאים ביטחוניים. כאן מדובר ביכולות האסטרטגיות של מדינת ישראל. בנושא הזה התקבע נוהל שבו שום החלטה לא מתקבלת אלא בשניים. אני זוכר את היום אחרי רצח רבין כשפרס לקח על עצמו את תיק הביטחון ואת תפקיד ראש הממשלה ומיד מינה אותי לבן אדם השני להתייעצות. יש הרבה מאוד סודות ייחודים בעניין הצוללות. כאן קרתה חריגה מופרזת מסמכות במכירת הצוללות המתקדמות למצרים. מכירה כזו מבלי לדבר עם שר הביטחון? זו הפרת אמונים חמורה. כשמסתכלים על כל הדבר הזה זה מריח כמו פרשת השחיתות החמורה ביותר ובפירוש על סף בגידה".

אתה מבין במניות. מה דעתך בנושא?
"לא יודע מאיפה להתחיל. אדם מכר מניות ולהערכתי לא הוציא פרוטה מכיסו. אני תמכתי ברכישת הצוללת השישית. אם הייתי יודע באותה עת שבן דודו של נתניהו מעורב הייתי אולי חושב אחרת. כאשר נתניהו החזיק את המניות ומכר אותן, זה היה כאשר בין ישראל לגרמניה התנהלו מגעים על הצוללת השישית".

צריכה להיפתח חקירה?
"אין לי שום ספק. אני לא רואה אפשרות שבה היועץ המשפטי הנוכחי יוכל לחקור את הנושא ברצינות אילולי ישעה את עצמו. זה האיש שקבע מראש כשהפרשה התפוצצה שאין בה פלילים. אתה לא יכול לדעת זאת מבלי לבדוק. אחר כך כשהכריחו אותו לפתוח בחקירה פלילית הוא אמר שנתניהו אינו חשוד מבלי שהוא נחקר. אני לא מוציא מכלל אפשרות שנתניהו תיאר משהו שיש בו גרגיר של אמת. שהיועץ המשפטי לממשלה, בתפקידו כמזכיר הממשלה, שמע כבר אז את הדברים. נתניהו היה צריך לשאול מישהו. הוא לא יכול היה להתייעץ עם שמרון באופן פורמלי והסתיר את הנושא מבן ארי שנשבע שלא ידע על כך. אז עם איזה משפטן הוא יכול היה לדבר על זה? אני מקווה שזה לא עם מנדלבליט. הייתי משעה את עצמי מכל העיסוק בפרשיות נתניהו אילו הייתי מנדלבליט".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

25/03/2019
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90