ינון מגל ובן כספית

"מי שהולך למלחמה מסיים את הקריירה הפוליטית שלו"

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין: "לא רק שישראל לא רוצה בזמן הזה לנצח את חמאס, היא אפילו לא רוצה לפגוע בו קשה"


"לא בטוח שהאירוע הזה הסתיים": ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי עמוס ידלין הביע את דעתו על יחסי ישראל חמאס: "שני הצדדים מנסים לא להגיע למלחמה". לדבריו במידה ומשמעותו של ניצחון היא שליטה מחדש על שני מיליון פלסטינים אז ישראל לא רוצה את זה. ידלין: "ישראל הייתה שמחה לנצח אבל היא יודעת מהו מחיר הניצחון". 

אני לא יודע איך לשאול את זה אבל נראה שישראל לא רוצה לנצח בעזה.
"ישראל רוצה שמחה לנצח אבל היא יודעת מה המחיר של הניצחון ויש לעשות את הדיון על כך. אם המשמעות היא לשלוט מחדש על שני מיליון פלסטיניים ולשלוח המון גדודים וחטיבות כדי לשלוט על מחנות הפליטים אז אנחנו לא רוצים את זה. ישראל החליטה שהיא לא רוצה לנצח את חמאס וגם לא לפגוע בו קשות. היו לנו כ-11 סבבים בזמן האחרון, ישראל תוקפת בעזה תקיפות מרשימות באזור הכי צפוף במזרח התיכון ואף חמאסניק לא נהרג. יש כאן רצון של שני הצדדים לא להגיע למלחמה. גם סינוואר יודע מה יקרה לו אם נצא למלחמה וגם ראש הממשלה מבין שמי שהלך למלחמה מסים כאן את הדרך הפוליטית שלו. שני הצדדים מנסים לא להגיע למלחמה אך לדעתי הם יגיעו. אם חס וחלילה רקטה הייתה פוגעת במשפחה לפני שנכנסה לממ"ד – היינו היום במלחמה".

מה אתה מציע?
"אין מנוס ממכה מאוד קשה לחמאס. ב-2014 הייתי מאלו שביקרו את המתקפה. יש להשיג שני יעדים במלחמה, הרתעה ועצירת התעצמות חמאס. אנחנו לא נוכל להתחמק מהצורך לפגוע בחמאס קשה מאוד ולא להשאיר אותו ככתובת. הזרוע הצבאית שלו לא שילמה את המחיר. אמנם התקפנו את מבנה המודיעין של חמאס, אך אפשר היה לתקוף אותו כשכל מנהיגי חמאס היו בתוכו".

הודיעו מראש לאנשי חמאס לפנות את הבניין לפני הירי?
"העובדה היא שאף איש חמאס לא נפגע. זה לא יכול להיות כשיש לך את חיל האוויר הטוב בעולם עם הפצצות המדויקות בעולם. אם מישהו היה רוצה שאתמול בערב יהיו מאה הרוגים בזרוע הצבאית של החמאס זה היה קורה".

אתה בטוח במה שאתה אומר?
"בוודאי. אין לי ספק בזה אפילו לרגע. אנחנו מדינה שלא יודעת לפגוע בבונקרים? יש לנו מודיעין לא רע, חיל אוויר מצוין ואם היינו רוצים שאנשי החמאס ישלמו מחיר היינו עושים זאת. יש כאן משחק מאוד עדין שאף צד לא מודה בו. הם יורים רקטות ואצלנו תודה לאל אין הרוגים ואנחנו יורים עליהם פצצות כבדות וגם להם אין הרוגים.

"התכלית האסטרטגית של הקבינט היא לפצל את הרשות הפלסטינית לשתי רשויות חלשות ולקוות שהסטטוס קוו יימשך. אני חושב שזה לא יכול לקרות. הצעד הנכון הוא להכות את חמאס ולנסות להחזיר את הרשות הפלסטינית לעזה כדי לפתור את המשבר ההומניטרי ושהכסף שמגיע לעזה יעבור דרך הרשות ולא ילך לחמאס. מדינת ישראל לא מצאה דרך לפגוע בחמאס ומצד שני לעזור לפתור את המשבר ההומניטארי בעזה".

במידה והייתה אפשרות לחסל את ראשי החמאס בתהלוכת הניצחון שלהם. היית מוריד עליהם טיל?
"יש ליצור תכלית אסטרטגית שתכוון את הדברים למקום אחר. אם מדובר בפעולה בודדת לא בטוח שהייתי עושה זאת. אם זה היה כולל פגיעה במקומות הייצור של הטילים, פגיעה בנקודות השיגור או מהלך מפתיע על הקרקע – בהחלט הייתי עושה זאת. צה"ל בהנחיית הדרג המדיני מגיב היום רק ליוזמות של חמאס ומספיק את האש כשחמאס מפסיק לירות. הוא איבד את היצירתיות, את היכולת להפתיע ואת התחבלנות. אני מצפה מרמטכ"ל כוכבי שכשתגיע ההתנגשות הבלתי נמנעת – אנחנו נהיה אלו שיוזמים ואלו שגובים מחיר כבד מחמאס. העולם היום הרבה יותר בעדנו מאשר כשהייתי ראש אמ"ן ב-2009. יש לנו תמיכה גדולה בעולם. העולם לא יכול להטיף לנו היום מוסר. אני לא רץ למלחמה אך אנחנו לא יכולים להיות בני ערובה של חמאס. זה בלתי מתקבל על הדעת".

עריכה: איתמר זיגלמן

26/03/2019
הישארו מעודכנים

עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90