רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אין ראיה הקושרת את רשת הבוטים לנתניהו"

העיתונאי רונן ברגמן: "הרשת בטוויטר מופעלת בידי בני אדם שמקבלים הרבה כסף, ומשפיעים על השיח" • ומשה הדוגמן? "אולי הוא נאה, אבל הוא לא משה"


עיתונאי 'ידיעות אחרונות' וה'ניו-יורק טיימס' רונן ברגמן שוחח עם אילה חסון על חשיפתו אתמול של מערך עצום של חשבונות מזויפים ברשתות החברתיות הפועלים לכאורה למען הליכוד. ארז תדמור, מנהל מטה ההסברה של הליכוד, הכחיש את הדברים.

רונן ברגמן: "אנחנו (ב'ידיעות אחרונות') חשפנו שימוש לא נאות ברשתות החברתיות: נבדק השימוש של מאות חשבונות בטוויטר שנכנסו לפעילות מיד לאחר הכרזת הבחירות, צייצו והגיעו ל-2.5 מיליון חשיפות. במדינה של כמעט 9 מיליון איש מדובר בהשפעה גדולה מאוד. הרשת הזו תוקפת בחריפות כל מי שנתפס כמתנגד לנתניהו או עוין לליכוד".

כבר יומיים מופעלים גם עליי בוטים. בגלל זה חושבים שכל העיתונאים צבועים ולא רציניים.
"השימוש בחשבונות מזויפים בבחירות הוא עבירה פלילית של התחזות ומימון בחירות. בנוסף זה גם משפיע על השיח, שנהיה ממש שיח של ביבים. כאשר יש פיק חדשותי הרשת נכנסת לפעולה".

חבר שלי העוסק בתחום הסייבר סיפר לי מי מפעיל את הבוטים נגדי. אך איך אפשר לקשור זאת לליכוד?

"אין ראייה הקושרת את החשבונות הללו ישירות לליכוד או לאנשיו, ולא לראש הממשלה נתניהו או לבנו יאיר. עם זאת חשוב לציין שהרשת הזו לא מופעלת בידי רובוטים אלא בידי בני אדם. כדי להפעיל רשת כל כך גדולה צריך הרבה אנשים, ומישהו שיסכים לשלם להם הרבה מאוד כסף. אפשר לאתר זאת על ידי רשויות החקירה. אם המשטרה באמת תרצה לגלות את מקורות הרשת היא תוכל לעשות את זה. בבירור אפשר לומר שיש כאן רשת שהרבה אנשים חשופים לה והיא משפיעה על הבחירות".

אז אין הוכחה חד משמעית. ארז תדמור, דובר מטה ההסברה של הליכוד. הרשת הזו יכולה להתאים רק לאינטרסים שלכם.
ארז תדמור: "אין רשת של בוטים או של פייקים המופעלת בידי קמפיין הליכוד".

יש מפלגות שכן מפעילות בוטים. למה אתם לא?
"לדעתי זה לא אפקטיבי. ההשפעה היא זניחה לעומת המאמץ שנדרש לכך. אין לרשת של הפייקים או הבוטים שום קשר לליכוד. בשעות האחרונות יצרו איתנו קשר אנשים שהפעילו פרופיל פקטיבי כדי לומר את דעתם ושלא להיחשף להכפשות. בסוף מדובר באנשים אמיתיים. מותר להם לתמוך בבנימין נתניהו ולצייץ אלפי פעמים. בגלל רמתו הנמוכה, התחקיר הזה הפך אנשים אמיתיים לבוטים ולפייקים".

אז מאחורי כל הציוצים עומדים אנשים אמיתיים?
"ברור לי שלא מדובר בכל הציוצים. אך חלק גדול מהאנשים יתבררו כאמיתיים המתחבאים מאחורי פרופילים לא אמיתיים כדי לא לשלם את המחיר של החשיפה. רמתו של התחקיר נראית לי מגוחכת".

אני רוצה תשובה ברורה. האם קמפיין הליכוד מפעיל מהארץ או מחו"ל כל מיני אמצעים מזויפים כדי לייצר ולשבש את דעת הקהל?
"חד וחלק לא. רונן הבהיר לך שאין הוכחה כזו וחלק גדול מהדוגמאות שפורסמו התברר כאנשים אמיתיים. אומנם בשער של 'ידיעות אחרונות' הקפידו לכתוב שמדובר ברשת בוטים למען קמפיין הליכוד ולא מטעם המפלגה, אך בכלי תקשורת טוענים שקמפיין הליכוד הפעיל רשת של בוטים. זה פייק ניוז".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

01/04/2019
הישארו מעודכנים

איילה חסון
איילה חסון