רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

מבצע זכריה באומל: תיק נסר

סגן אלוף ניר ישראלי על הפעולה המרגשת אחרי 37 שנה: "הצלחנו לאתר כמה וחמה חללים שמקום קבורתם לא נודע, ואנחנו ממשיכים בעבודה מאומצת"


"אחרי 37 שנים ההתרגשות הייתה עצומה". בחודשים האחרונים התקיימה פעולה משמעותית שהביאה להבאת גופת החייל הנעדר זכריה באומל לארץ, בסיוע של מדינה נוספת. סגן אלוף ניר ישראלי, רע"ן אית"ן, שוחח עם חברי צוות התוכנית על התליכים שעברו עד שנמצאה הגופה של החלל. 

"צוות חקירה מיוחד שחקר את מקרה סולטן יעקב הוקם לפני שנים רבות באגף כוח אדם ועבד בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים. מדובר כאן בשילוב זרועות של מספר גופי מודיעין גם בארץ וגם בחו"ל. עם השנים החקירה התקדמה, הצלחנו לאסוף פרטי מידע גם על האירוע עד לכדי גיבוש תמונה שלמה שהביאה אותנו לידי בשלות לביצוע המבצע. המציאות בזירה הצפונית השתנתה ויצאה הזדמנות מבצעית להשלמת המשימה".

על פי הפרסום של אלון בן דוד התמונה המודיעינית שלכם הייתה מרשימה אך לא שלמה. הובאו לארץ כמה גופות והמחשבה הייתה שתצליחו להחזיר את גופותיהם של שלושת הנעדרים.
"זה לא מדויק. המבצע עוד לא הסתיים והמאמצים נמשכים. היו הערכות לכאן ולכאן שאני לא יכול לפרט אותן. גם הפעולה שהתבטאה יחד עם פעולות שכבר בוצעו מקרבים אותנו להשלמת המשימה ונמשיך לפעול עד שנשיב את כלל הנעדרים".

כשהפניתם את הרוסים למקום מסוים בסוריה לא ידעתם שהם יחזרו עם ממצא.
"לא פעלנו לבד, מדינות נוספות עזרו לנו במשימה הנוכחית. העברנו את המודיעין כפי שהערכנו אותו ולבסוף המשימה הושלמה והייתה התרגשות שנקבע מדעית שאכן מדובר בזכריה".

מתי הגופות חולצו משטח האויב? הם לא נשארו בשטח המדינה השלישית וישר הועברו לישראל?
"הפעילות התבצעה בתקופה האחרונה. ברגע בממצא נמצא הבאנו אותו ארצה".

מה הסיכוי האמיתי שפלדמן, כץ ואחרים יפוענחו וישובו ארצה?
"מדינת ישראל עושה הכל וזו לא סיסמא, אנחנו משקיעים הרבה מאוד משאבים לאיתור כלל הנעדרים והשבתם הביתה, גם חללים שמקום קבורתם לא נודע גם אחרי 70 שנה. אנחנו מתעסקים בכלל החללים מקום המדינה ועד היום. זה חלק מהעשייה היום יומית של הענף. במבצע האחרון הוכחנו שתיק סולטן יעקב אינו תיק סגור. אנחנו מקווים להשלים את המשימה. הממצא האחרון קירב אותנו".

כשהסורים אספו את השבויים והנעדרים הם קברו את שלושתם באותו מקום?
"יש הרבה מידע שנאסף לאורך השנים, יש הערכות וידיעות לכאן ולכן. אנחנו קרובים היום יותר מבעבר. עם השנים הדברים מתבהרים יותר ויותר".

שעת הרצון הזו בסוריה וברוסיה תאפשר להחזיר את גופתו של אלי כהן?
"אנחנו עובדים בשילוב זרועות גם עם השב"כ והמוסד וכל גוף פועל בגזרה שלו כדי לקבל מידע להשבת הנעדרים".

כמה תיקים פתוחים יש באיתן?
"כ-176 חללים שמקום קבורתם לא נודע".

37 שנים שהסורים לא ניסו להחליף שבויים אלא פשוט קברו אותם ללא משא ומתן.
"גם השחקנים בצד השני התחלפו עם השנים והמידע לא היה אחיד. היתרון שלנו הוא שאספנו את כל המידע והצלחנו להרכיב את התמונה השלמה".

איך זה מתבצע פרקטית? מספרים למשפחה בטלפון? דופקים בדלת?
"אנחנו בקשר רציף עם כלל המשפחות לאורך השנים ומלווים אותן. במקרה הנוכחי צוות הנפגעים הופעל והגיעה למשפחה יחד עם ראש אכ"א ובישרו למשפחה את הבשורה. זה היה אירוע מאוד מרגש אחרי 37 שנה. בצד ההתרגשות היה גם עצב על כך שהוא חזר חלל".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/04/2019
הישארו מעודכנים

גיא פלג, יואב לימור ואלון בן דוד
גיא פלג, יואב לימור ואלון בן דוד  |  צילום: 103fm