103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"נתניהו וגנץ גנבו את הפריים טיים"

שר האוצר משה כחלון: "ארבע שנים שאני שר אוצר. אני לא יכול להיכנס דקה לפריים ולספר לעם ישראל מה עשיתי?" • ריאיון


חמישה ימים לבחירות, ולמרות הדשדוש בסקרים משה כחלון אופטימי במיוחד. בריאיון לאלון גל ב־103fm הסביר כחלון למה הוא לא מתרגש מהמדגמים שמראים שמפלגת כולנו בקושי עוברת את אחוז החסימה ("זה בדיוק מה שהיה לפני ארבע שנים"), תקף את משה פייגלין ("הוא רוצה לחסל את כל הגופים הסוציאליים") והתגונן בפני האשמות כלפיו בגלל נתוני הגרעון ("גם ב־2015 אמרו שהגרעון גדול ואז זה נגמר בתעודת הצטיינות").

מאולפן לאולפן, מכנס לכנס, מריאיון אחד למשנהו תפסנו את שר האוצר ויו"ר מפלגת כולנו משה כחלון לשיחה קצרה, רגע לפני יום הבוחר. "בכל ערב יש לנו ארבעה כנסים", סיפר כחלון, "רק אתמול היינו בנתניה, חדרה, הוד השרון ומודיעין. אנחנו מקבלים וייבים מצוינים מהשטח". והסקרים שמבנאים לו פחות מארבעה מנדטים? שטויות, הוא כבר רגיל: "בבחירות הקודמות היה לנו בדיוק את אותו דבר. בזמנו קיבלנו בסקרים חמישה מנדטים, אבל בפועל קיבלנו עשרה. 

"אין לי ספק שיש פער אדיר בין הסקרים לבין מה שנקבל השנה בקלפי. בסופו של דבר הציבור יודע מי עבד עבורו, התאמץ ולקח סיכונים בשבילו", אמר. האמנם? והרי הציבור ידוע כהפכפך משהו. לדברי כחלון, הציבור בהחלט שומר אמונים למי שפועל למען חיי היומיום שלו ומתעסק במחירי הדיור, מחירי הצהרונים, מצבם של הקשישים ועוד. "לצערי, חלק גדול מהציבור עוסק בטלפון של גנץ ובמניה של ביבי".  

לא רק כלפי הציבור הפנה כחלון טענות אלא גם כלפי התקשורת שנותנת במה רק לבודדים. "הפריים טיים נחטף על ידי גנץ וביבי", זעם. "מפלגות קטנות ובינוניות לא קיימות. ארבע שנים שאני שר אוצר. אני לא יכול להיכנס דקה לפריים טיים ולספר לעם ישראל מה עשיתי עם הדיור? עם החיסכון לכל ילד? עם החיילים? היו פה מאבקים חברתיים קשים בשנים האלה והיו פה גם רפורמות אדירות. אני מוכן לחטוף ביקורת – אבל תנו לנו צ'אנס".

   

תרחיש האיימים של כחלון

מי שעוד מקבל הרבה מאוד זמן מסך הוא הפתעת הבחירות: משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות. הוא - בניגוד לכחלון, בעד שכל אדם במדינת ישראל ידאג לעצמו מבחינה כלכלית. כחלון לא נותר חייב: "הוא רוצה לחסל את כל הגופים הסוציאליים, לבטל את מחיר למשתכן ואת הסיוע מהממשלה. אנחנו לא יכולים להרשות את זה לעצמנו", הבהיר.

"מדינת ישראל יכולה להתעורר בעשירי באפריל עם בנט שידאג להתנחלויות, פייגלין משיחי שרוצה לחסל את כל המוסדות הסוציאליים, סמוטריץ' שהשם יודע מה הוא רוצה לעשות עם ה-D9 לכיוון בתי המשפט והחרדים. זאת הקואליציה שהולכת להיות והם יהיו 32 מתוך 64, כלומר חצי ממשלה תשלט על ידי הגופים האלה שאף אחד מהם לא דואג לסקטור האחר חוץ משלו. אם מפלגת כולנו לא חזקה, נתעורר לביטול קצבאות הנכים, ביטול קצבאות הקשישים ולמלא ביטולים וחיזוקים של סקטורים אחרים". 

נתוני הגרעון שפורסמו גם כן, בהם דווח כי הגרעון עומד על 9.3 מיליארד שקלים, לא הצליחו להחליץ את כחלון. "בשנים 2015-2017 אמרו שיש גרעון וזה הסתיים יפה מאוד עם תעודת הצטיינות. בשנת 2018 סיימנו בדיוק ביעד", סיפר. לדבריו, "גרעון מודדים כל שנה ולא כל חודש". מה גם, בכל כמה ימים הנתונים משתנים, כך שאין צורך לדאוג יותר מדי. "אין שום סיבה בעולם שהגרעון יגדל", הבטיח.

"בשנים האחרונות הובלנו כלכלה חברתית והוספנו מליארדים לגופים אזרחיים, אבל מצד שני הוספנו מסילות להרבה שנים קדימה. אין סיבה שהמשק הישראלי לא יהיה במצב טוב". אז האם מדובר בפייק ניוז מטעם מתנגדיו של כחלון? לדעתו, כן. "האופוזיט שלי לא אוהבים את המדיניות החברתית-כלכלית, ולכן הם מדברים על גרעון ואומרים שאין ברירה אלא להעלות מיסים, להפסיק את תוכנית מחיר למשתכן ולעצור את החיסכון לכל ילד. הם רוצים את הכסף במקום אחר ולא במקום החברתי".

כמה מנדטים תשיג לבסוף מפלגת כולנו? יו"ר המפלגה ממש לא הסכים להמר, ובכל זאת: "אני מעריך שלא נהיה רחוקים ממספר המנדטים שיש לנו היום". התשובות, כאמור, בעוד שישה ימים.  

    

עריכה: מיכל דאבי 

04/04/2019
הישארו מעודכנים

משה כחלון
משה כחלון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90