103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"אני משוכנע שנתניהו יעשה הכל כדי למנוע את העמדתו לדין"

איך זה שנתניהו שומר על כוחו למרות כל הפרשיות נגדו? האם בני גנץ כבר הפסיד מראש? ולמה משה פייגלין עובד על כולנו בעיניים? • רביב דרוקר בריאיון


הספירה לאחור נמשכת: ביום שלישי נלך כולנו לקלפי, אבל בינתיים - אם להאמין לסקרים האחרונים, נראה כי מי שירכיב את הממשלה הבאה הוא בנימין נתניהו, שוב. צוללות? חקירות? כתבי חשדות? זה לא בדיוק מעניין את הבוחרים שמעניקים לליכוד 28 מנדטים, ולגוש הימין בכללותו 66 מנדטים. רביב דרוקר ('חדשות 13') עם הפרשנות. 

מסתמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרך לכהונה חמישית, ואת רביב דרוקר זה די מדכא. "אין ספק שזו מציאות מדכדכת", אמר בריאיון לניסים משעל ב־103fm. "אני חושב שיש ציבור רחב שלא כל כך קשוב לחדשות על נתניהו ואף מזלזל בהן". לדבריו, נתניהו הצליח לשכנע את רוב הציבור שיש דברים יותר חמורים מאשר החקירות נגדו - התקשורת, בית המשפט והפרקליטות, או בעצם - 'האליטות'. אותם אנשים שיצביעו לנתניהו למרות הכל הם אנשים ש"מאוד לא מתרגשים מהחשיפות האלה. לתחושתם, הכל קטן לעומת מה שביבי מביא להם".

כחלק מהקמפיין שלו נתניהו תוקף את התקשורת בכל פעם מחדש. האם בבוקר שאחרי הבחירות - אם וכאשר ינצח, ימשיך לצאת נגדה? לפי דרוקר, בהחלט כן: "בניגוד לבחירות הקודמות ששם היה בדבריו גרעין של אמת, הפעם - בגלל מה שהוא עשה לתקשורת, קשה להגיד שהיא הייתה נגדו. עכשיו יש חלקים גדולים בתקשורת שהם ימין. לדעתי, אותם חלקים לא יכולים להיות גאים בצורה שבה סיקרו את מערכת הבחירות הזאת. רובם לא תפקדו בכלל כעיתונאים. 

"כל מה שיעקב ברדוגו עשה זה תעמולה בוטה לטובת נתניהו ונגד גנץ", תקף דרוקר. "הקשר שלו לעיתונאי זה כמו הקשר שלך, ניסים, לריקוד בלט. הוא לא מתפקד שנייה אחת כעיתונאי או כפרשן". גם מאראל סג"ל ושמעון ריקלין לא חסך דרוקר מילים קשות: "שמו כמה תועמלנים בעמדות מאוד משפיעות ובכירות בתקשורת הישראלית בשם האיזון המוצדק, אבל במקום שהם יעשו עיתונות שגם מושפעת מעמדותיהן הפוליטיות, הם עשו רק פוליטיקה. 'ערוץ 20', 'ישראל היום' ועוד אינסוף משבצות הן לחלוטין תעמולה בוטה לטובת נתניהו".

לפני כמה ימים אמר דרוקר שממשלת ימין עם פייגלין, סמוטריץ' ובן גביר מפחידה אותו מאוד. מה כל כך מרתיע אותו? הרי זהו רצון הבוחר. "עכשיו זה הדבר האמיתי", הסביר דרוקר. "אותם אנשים באמת יכולים לבטל את הוועדה לבחירת שופטים, לעשות שימוע לשופטים בכנסת, לסגור את התאגיד ביום אחד ולחוקק חוקים שיפריעו לארגוני זכויות האדם לעבוד". רק בבקשה - אל תגידו שהוא מפחד. "גברים הם מוטרדים, מודאגים או מקמטים את המצח שלהם בדאגה. אנחנו לא מבוהלים ולא מפוחדים".

  

"פייגלין יותר ימני מסמוטריץ'"

בריאיון לרשת ב' נתניהו לא התחייב שלא יפעל למנוע את העמדתו לדין באמצעות חקיקה. דרוקר משוכנע שהמטרה המרכזית של המשא ומתן הקואליציוני היא למצוא את הדרך שדרכה ביבי יקבל הגנה מהעמדה לדין פלילי. "כל הדברים האחרים הרבה פחות משנים", טען. "זאת הזדמנות האחרונה שלו להיחלץ מתסריט שסופו כלא".

בהסכם הקואליציוני הוא יכניס סעיף שמחייב לתמוך בזה?
"כן, אבל זה מאוד לא פשוט. הופתעתי לגלות משיחות עם כמה ראשי קואליציה שרובם ככולם - אולי חוץ מכחלון, תומכים בעניין. השאלה היא רק איך עושים זה. וזה מאוד לא פשוט. חוק כזה הוא יותר מדי בוטה כך שיכול להיות שבית המשפט יפסול אותו. יש דרכים יותר קלות כמו חוק החסינות, אבל גם אז לא יהיה לנתניהו פשוט".

עוד אחד שלא יהיה לו פשוט בקרוב זה בני גנץ. לפי הסקרים, מפלגת כחול לבן אומנם מובילה במספר המנדטים, אבל גנץ יתקשה מאוד להשיג תמיכה ולהרכיב את הממשלה הבאה. דרוקר: "אין דרך או סקר כזה שכחול לבן תרכיב קואליציה. אין דבר כזה". האומנם? משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, שעלול להיות כף המאזניים, הודה בשבוע שעבר שיילך עם מי מי שייתן לו את מה שהוא רוצה.

"אלא אם כן פייגלין עבר השתלת אישיות – משה פייגלין שאנחנו מכירים פשוט מרמה את כולנו בעיניים", אמר דרוקר והבהיר שיו"ר זהות הוא אפילו יותר ימני מבצלאל סמוטריץ'. "נכון שהוא הצליח להשלות מספר מסוים של שוטים מהצד השני של המפה הפוליטית, אבל הוא ימין ימין".

אז האם זה סוף המשחק עבור גנץ? כלל לא בטוח. "הסקרים הכי חיוביים נותנים לגוש שלו 58 מנדטים. אם ביום טוב של הבחירות הוא יגיע ל־61, לא יהיה לביבי רוב להקמת ממשלה ואז זה יהיה משחק חדש לחלוטין".

  

עריכה: מיכל דאבי 

05/04/2019
הישארו מעודכנים

רביב דרוקר
רביב דרוקר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90