103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הוא משקר כל כך הרבה שאף אחד כבר לא יאמין לו"

יומיים לפני הבחירות, ח"כ יאיר לפיד בריאיון לוחמני במיוחד • "במצב של הסדר מדיני ברור שמעלה אדומים, אריאל וגוש עציון יהיו חלק ממדינת ישראל"


יומיים בלבד לפני הבחירות, בן ואריה שוחחו עם מקום שתיים במפלגת כחול לבן ח"כ יאיר לפיד. על ההתלבטות בין אם להצביע למפלגת העבודה או לכחול לבן, על סיפוח השטחים, התנהלות נתניהו ברגע האחרון לפני הבחירות והסכם הגרעין האיראני.

"היום כולם כבר מבינים את האמירה הריאלית שקול לאבי גבאי זה קול לביבי היא נכונה. אם אנחנו לא נהיה המפלגה הכי גדולה לא נקים את הממשלה. אם נהיה המפלגה הגדולה בהפרש של חמישה שישה מנדטים אנחנו נקים את הממשלה הבאה. זו המציאות הפוליטית. עכשיו צריך ללכת, לנצח בבחירות ולהקים ממשלה".

אתם תרכיבו את הממשלה גם אם לנתניהו יהיה רוב של 61 ממליצים?
"אף אחד לא יודע מי יעבור או לא יעבור את אחוז החסימה. יכול להיות שלאף אחד לא יהיו 61 ממליצים והנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה הגדולה ביותר. בכל התסריטים התסריט הסביר ביותר הוא ראש המפלגה הגדולה בהפרש משמעותי תרכיב את הממשלה. אנשים צריכים לעשות את הבחירה. לקום בבוקר ולהפסיד או לשים כחול לבן ולנצח את הבחירות".

אומרים שתוותר על הרוטציה ותקבל עוד 3 מנדטים.
"זה ספין משונה. בדקו את זה בערוץ 12 ומצאו שזה לא משנה כלום. אם הייתי מוותר על הרוטציה גם אנשי יש עתיד היו עוזבים. זהו ניסיון להסיח את דעת מהדיון מי תהיה המפלגה הגדולה. זה משנה אם ביבי נתניהו יהיה ראש הממשלה כי יש לו כתבי אישום והוא הכניס את הכהניסטים לכנסת. עדיף 7 מנדטים לעבודה בקואליציה מאשר 9 מנדטים באופוזיציה".

תציעו לפייגלין להיות שר אוצר כדי שגנץ יהיה רה"מ?
"כל אחד עושה את משחקי הקואליציה. אנחנו מציעים למדינת ישראל אחרי 13 שנה של גזענות ושחיתות משהו נקי שהולך לטפל בבריאות, בחינוך ובבעיות האמיתיות של האנשים".

וכדי שכל אלה יקרו תציעו לו את תפקיד שר האוצר?
"אני לא יודע לענות על שאלות היפותטיות. יהיו בחירות ויהיו תוצאות ואז נלך להקים ממשלה. כרגע השאלה היא מי ינצח והתשובה היא אנחנו. היו בערך 50 סקרים מאז האיחוד וב-40 מתוכם אנחנו מובילים אך לא בהפרש מספיק ולכן אסור להתפנק. צריך לרכז את כל הכוח במקום ובאפשרות היחידה לנצח".

שמעת את השיר של איילת שקד ונפתלי בנט?
"לא, אבל אמרו לי שאני חייב לשמוע. במערכת הבחירות הללו היו או גימיקים או הסתה מכוערת. אותי זה לא מצחיק. אנחנו מתמודדים עם דברים מהותיים. אני נמצא בחווייה הפרטית שלי עם קבוצה נהדרת של אנשים טובים שרוצים לעשות רק טוב למדינת ישראל בחוץ יש רק את הגועל שרה"מ משדר. זו לא ישראל אמיתית וזו לא הייתה צריכה להיות מערכת הבחירות הזו".

אתה בעד פינוי חאן אל אחמר וסיפוח מעלה אדומים?
"אם בית המשפט אמר אז צריך לפנות במסגרת החוק. אין שום בעיה עם זה. במצב של הסדר מדיני בוודאי שגושי היישובים יעברו לריבונות ישראלית. זו מדינת ישראל. לעשות זאת באופן חד צדדי ולתת למאות פלסטינים ביטוח לאומי וזכות הצבעה – זה לא נראה לי".

נתניהו הבטיח לספח את ההתיישבות.
"ואתה האמנת לו. נתניהו כבר 13 שנה ראש ממשלה, מה שלא עשה עד עכשיו הוא כבר לא יעשה. לא בחינוך, לא בדיור, לא בחדרי המיון. נתניהו עייף שחוק ועסוק בדברים אחרים, בעיקר בכתבי האישום שלו. זהו מספיק, עייפנו וגם הוא".

בנושא אחר, על מה מדברים עם מקרון בשיחה קצרה בפריז?
"ניהלתי איתו שיחה על הסכם הגרעין האיראני, שיחה שכבר ניהלנו בעבר. אני רבתי איתו נגד הסכם הגרעין ובמקביל שומע שנתניהו מספר בתקשורת כמה שאני בעד ההסכם. האיש פשוט משקר כמו שהוא נושם. הוא עושה ספינים ומתנהג כאילו אין לו מחויבות ממלכתית. אני לא עושה ספינים אני אומר את האמת. אחרי שנתניהו העלה את קפטן ג'ורג' לבמה הנכדים והילדים שלנו הלכו ובדקו את הרפש שהוא אמר וכתב בטוויטר ומצאו את עצמם שוחים בנהר של רפש כי ראש הממשלה גרם להם לראות את זה".

ראיתי פרסום שכנס הסיום שלכם כולל את מופז, דן מרידור ואחרים. למה לכם? אתם מפחדים מתעלול אחרון של נתניהו? יש לכם מספיק רמטכ"לים והוא לא סיפור הצלחה.
"אומרים לי שנתניהו ימציא עוד שקר ברגע האחרון ואני משיב שהוא משקר כל כך הרבה שגם ככה אף אחד לא מאמין לו. מופז הוא רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר והוא אדם בעל ערך שמזהה מנהיגים כשהוא רואה אותם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/04/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפיד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90