103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
דידי לוקאלי
עם דידי הררי

"התוספת לבריאות - פחות מהמטוס של רה"מ"

בריאיון מיוחד לדידי הררי, גבי אשכנזי קבע: "יש פיתרון לעזה", וענה בנחישות: "מנהלים את התקציב והארגון הגדולים במדינה, ואין ניסיון?"


לאחר הריאיון שערך דידי הררי עם ראש הממשלה, דידי התפנה לערוך ריאיון מיוחד עם מס' 4 בכחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי

בימין אומרים שאתם שמאל, העבודה ואחרים אומרים שאתם ימין. מה אתם?
"אנחנו מפלגת מרכז. קמנו כחלופה לשלטון. היו ציניים, אמרו שזה לא יחזיק, והנה אנחנו המפלגה הגדולה בישראל, על קו הגמר. אנחנו ישראלים שקולים, נורמאלים, ולא בחרנו בפוליטיקה. היינו חיילים כל חיינו ואנחנו רוצים לשנות. מי שרוצה לשנות שיבחר בנו".

אם צריך היה לשנות למה לקח לך המון זמן להצטרף?
"ארבעים שנה הייתי בצבא. זה הרבה זמן. אחרי זה הייתי בתקופת צינון. אנחנו קוראים לזה חוק הסינון והנה לך רוב הזמן. בשנים האחרונות אני מודאג ממצבנו בחברה. אני לא מזלזל באיומים מבחוץ אך בצבא למדנו שהסוד של הכוח של עם ישראל זו הערבות ההדדית. אנחנו נלחמים בשביל אחינו. אותי מטרידה התפוררות החברה הישראלית. כל מי שלא חושב בצורה אחת הוא בוגד!?"

גם על נתניהו אמרו בוגד.
"אף אחד לא אמר שהוא בוגד. יש נגדו הרבה כתבי אישום, שיתמודד עם זה בבתי המשפט. אני מאחל לו שייצא מזה. יש דבר אחד שלא עושים – צוללות למצרים זו פגיעה במאזן האיכותי בינינו לבין המצרים. מערכת הביטחון הוציאה הודעה כזו באופן חריג".

פקיד מצרי וגרמני ידעו ושר הביטחון לא ידע? נשמע לי הזוי

ראש הממשלה באמת יכול לאשר כזה דבר בלי ליידע את שר הביטחון והרמטכ"ל? זה נשמע לי הזוי.
"שמענו בקולו שהוא אישר את זה. בוגי יעלון, שהיה שר הביטחון היה גם בעבר מפקד סיירת מטכ"ל, מח"ט הצנחנים, ראש אמ"ן, וגם רמטכ"ל. פקיד מצרי ופקיד גרמני ידעו את המידע הזה ואסור ששר הביטחון יידע? אתה קונה את זה? על זה אין כפרה. אם בני גנץ היה שם לא רק שהוא היה מתייעץ עם שר הביטחון אלא גם שומר על היתרון האיכותי של צה"ל וחיל הים ומתנגד למכירת הצוללות. ראש הממשלה לא מחליט לבד, בשביל זה יש לו את מערכת הביטחון. בגלל זה מקבלים החלטות יחד.

"כל פעם כשראש הממשלה קיבל החלטות לבד תראה מה קרה לו. הוא קיבל החלטה עם ראש המוסד לחסל את משאל. כתוצאה מכך שחררנו את השיח יאסין והצלנו את משאל. הוא קיבל את ההחלטה לפתוח את מנהרות הכותל והיו הרוגים ופצועים. דחילק, בשביל זה יש מערכת. מי שצריך להכין את התשובה לצוללות זה צה"ל, לא ראש הממשלה. איך אפשר לשמור את זה בסוד. זה חוסר אחריות".

בני גנץ מכוון להיות ראש הממשלה. לא מוזר להיות ראש ממשלה ללא ניסיון פוליטי? שיהיה קדנציה אחת כשר בכיר ויבין מי נגד מי.
"כשראש הממשלה התמנה לראשונה לראשות הממשלה היה לו פחות ניסיון פוליטי מגנץ. רמטכ"ל יושב בכל ישיבות הקבינט והממשלה. צה"ל נמצא בכל הוועדות בכנסת ומנהל את התקציב של הארגון הכי גדול של המדינה".

נגיב לכל פעולת טרור כך שחמאס יחשוב 8 פעמים

יש פתרון לסוגיית עזה?
"הם עוטף ישראל, לא עוטף עזה. יש פתרון. תסתכל על הצפון, יש שם ילדים שכבר חוגגים בר מצווה ובמשך 13 שנים לא היו תחת מקלטים. קריית שמונה פעם בערה. קוראים לזה הרתעה. אנחנו נפגע בחמאס. ברגע שהם ירו 500 טילים אנחנו לא ניתן להם מזוודות עם כסף אלא נשלח לשם דברים אחרים.

"תסתכל על הפתיחה של עופרת יצוקה. רק ככה משיגים הרתעה. ברור היום שתושבי הדרום הם בני ערובה של סינוואר. אנחנו נגיב לכל פעולת טרור באופן כואב כך שחמאס יחשוב 8 פעמים לפני שיעשה אותה פעם נוספת. במקביל נשפר את המצב ההומניטרי בעזה. לא נתנגד לבנייה של מכון להתפלת מים בעזה".

אבל חמאס עושה מה שהוא רוצה.
"למה לדעתך הפלסטינים באיו"ש לא הצטרפו לאינתיפאדה? כי יש להם מה להפסיד. אני לא חושב שאפשר להפוך את עזה לסינגפור אבל יש לנו אינטרס ביטחוני לשפר את המצב ההומניטרי".

מה הבשורה שלכם לצעירים ולקשישים שרוצים לחיות בכבוד?
"דבר ראשון נתחיל לבנות בהיקפים הרבה יותר גדולים. מי שזוכר את שנות ה-90 זוכר את העלייה הרוסית, אז אמרו שאין איפה לשכן אותם. שרון היה שר השיכון והביא ל-90 אלף התחלות בנייה בשנה. אנחנו יודעים לעשות את זה. כשהנכדים שלי נולדו, ההורים שלהם נאלצו לשלם אלפי שקלים בשנה למעון. אנחנו ניקח אחריות על הגיל הרך. אנחנו יודעים מאיפה להביא את הכסף, ניקח אותו מהכספים הקואליציוניים".

המטוס של ראש הממשלה במקום תקציב הבריאות? עניין של סדר עדיפויות

אתה חושב שעדיף שהרוטציה תהיה איתך במקום עם לפיד?
"רוטציה זו לא המצאה חדשה שלנו. אחת הממשלות הכי מוצלחות, שהצילה את המשק הכלכלי, הייתה ממשלת רוטציה. אנחנו מכבדים את ההסכמים, גם עם יש עתיד. שאלת אותי גם בנוגע לקשישים בבתי החולים. השבוע שמו את הקשישים בבית חולים מאיר בקפיטריה. אין סיבה שיתנהגו אל ההורים שלנו ככה. אנחנו נגדיל את סל הבריאות ונכניס תרופות מצילות חיים. בלתי נתפס בעיניי שקשישים שחיים על ביטוח לאומי לא יכולים לקנות תרופה. התוספת היא פחות מעלות המטוס של ראש הממשלה".

המטוס של ראש הממשלה יישאר גם לראשי ממשלה אחרים.
"זה רק עניין של סדר עדיפויות. בעיניי, קודם כל להציל חיים. אלו דברים שפשוט צריך לעשות אותם".

לסיום משחק אסוציאציות:

חמאס  – "מכה בראש"

דונלד טראמפ – "ידיד ישראל"

קהילת הלהט"ב – "חיים חופשיים"

פלאפל – "אוכל ישראלי הכי טוב שיש"

ממשלת אחדות - "כן בלי ביבי"

מוזיקה ישראלית – "מזרחית אני אוהב"

גולני – "גיבורים. החטיבה של עם ישראל"

רותם סלע – "גיבורה"

מושב חגור – "מחוז הולדתי"

עם ישראל – "העם הטוב בעמים. העם שלי"

עריכה: איתמר זיגלמן

08/04/2019
הישארו מעודכנים

צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90