רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

להפחיד את 'הוויקיליקסים הבאים'

ד"ר הראל מנשרי, ממקימי מערך הסייבר של שב"כ על מעצרו של מייסד אתר 'ויקיליקס': "חשף מידע מודיעיני שיכול להביא בסופו של דבר לאובדן חיי אדם"


ד"ר הראל מנשרי, ממקימי מערך הסייבר של שב"כ וראש תחום הסייבר במכון הטכנולוגי בחולון, התייחס לידיעה כי מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' נעצר היום לאחר שעזב את שגרירות אקוודור בלונדון, והזכיר את ההאשמות העומדות נגדו.

מייסד אתר ההדלפות וויקיליקס נעצר. מי רצה במעצרו ומדוע?
"הסיבה המרכזית שבגללו ניתן לו צו מעצר היה כי המשטרה השוודים האשימה אותו בשני מעשי  אונס ואז האינטרפול הוציא צו מעצר בינלאומי. מוזר כי אינטרפול לא נוהג להוציא צווי מעצר בינלאומיים בעבירות מין. במאי שנה שעברה המשטרה השוודית הודיעה שמאחר ולא ניתן להעמיד אותו לדין הם מבטלים את צו המעצר. המשטרה הבריטית הודיעה שהוא עדיין נדרש בחקירה. משנת 2010 הוא מפרסם באתר שלו המון מידע שמזעזע ממשלות רבות במערב, בעיקר ארצות הברית וחברותיה".

מידע הוא דבר גלובאלי. כל אדם ששם ידו על מידע רשאי לפרסם אותו באופן פרטי. תחת איזה סעיף אפשר לעצור אדם כזה? האיש הזה אדם פרטי. על מה צו המעצר?
"הממשל האמריקאי רוצה לשים עליו את היד כדי לדעת מי מקורות המידע שלו, לסתום אותו ואף להפחיד את הבאים אחריו. לעת עתה צו המעצר הוא בכלל באשמת אונס.

זה גם תמוה. הדביקו עליו אישום כדי שיוכלו לעצור אותו.
"אני לא מכירים את המפגשים עם אותן שוודיות אך ברור למה האמריקאים רוצים לשים עליו את היד. הוא במקור אוסטרלי. אוסטרליה ואנגליה הן חברות טובות עם ברית מודיעינית וכשאדם כזה מדליף מידע מודיעיני אמריקאי הוא בעצם פוגע בבעלות הברית של המדינה. הדלפה של מידע מודיעיני שכזה יכול לפגוע גם בחיי אדם וגם לחשוף מערכות. במהלך השנתיים האחרונות הודלף באמצעות וויקיליקס מידע על כלי תקיפה של גורמי מודיעין אמריקאים וחשפו את קוד המקור. אדם שמבין קצת בטכנולוגיה יכול לקחת את הכלים האלה ולהשתמש בהם נגדך".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

11/04/2019
הישארו מעודכנים

האקר
האקר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image