רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
רון קופמן וינון מגל

התחנה הבאה: ממשלת אחדות?

אופיר פז פינס טוען: "זה החלום הרטוב של נתניהו שתהיה ממשלה כזו - כך תהיה לו לגיטימציה לכהן תחת כתב אישום" • אורי זכי הגיב לדבריו בחריפות


סיכוייו של בני גנץ להקים ממשלה בראשותו הוא אפסי והפיתוי להקים ממשלת אחדות עם נתניהו חרף התחייבותו שלא לעשות כן הוא גדול. אורי זכי, 'מרצ', ואופיר פז פינס, בכיר במפלגת 'העבודה' בעברו, שוחחו עם ענת דוידוב וינון מגל על תוצאות הבחירות והחלטותיו של נתניהו. 

אורי זכי (מרצ): "אדגיש שהעמדה שלי לא מחייבת את מרצ. זוגתי תמר זנדברג צייצה אחרת ממני. להערכתי נתניהו בונה עכשיו את הקואליציה שלו מתוך מחשבה מה יאפשר לו לכהן תחת כתב אישום. זה הדבר היחידי שמעניין אותו ולא עושה את השיקולים שהוא היה עושה אילולי הדבר הזה. הממשלה הזו שהיא ממשלת הכתב אישום תעשה דברים מטורפים כמו שינוי המבנה הדמוקרטי בישראל, פסקת ההתגברות, סיפוח השטחים ודברים נוספים שלא היו נעשים אילולי כתב האישום. אם כחול לבן תכנס לממשלה היא תשמור אותנו מהתאבדות מדינית משוגעת של סיפוח שטחים. אני חושב שכחול לבן אינה מפלגת אופוזיציה אלא מפלגת הצבעה של יום אחד שהייתה אמורה לנצח את נתניהו".

שיישבו איתו גם עם כתב אישום?
אורי זכי (מרצ): "לצערי נתניהו יכהן תחת כתב אישום. מי שחושב שתוך שנה יהיו בחירות חי בסרט. נתניהו עושה הכל כדי לכהן תחת כתב אישום. השאלה היחידה היא האם הוא יעשה חסינות, חוק צרפתי או סתם ימשיך לכהן תחת כתב אישום".

אתה בעד שכחול לבן ישבו איתו גם עם כתב אישום?
אורי זכי (מרצ): "בהחלט".

אופיר פינס (העבודה): "אין פה ממשלת אחדות לאומית במובן של תיקו ורוטציה. הימין ניצח את הבחירות. זו תהיה ממשלת ימין שגורם פחות ימני אולי יצטרף אליה. היינו בסרטים האלה כשהעבודה הצטרפה לנתניהו פעם אחר פעם וזה נגמר בפיאסקו. היום מדובר בממשלת ימין שסיעת האלטרנטיבה כחול לבן צריכה לקבל את כל הדגלים של הליכוד. זה החלום הרטוב של נתניהו, הוא מת לממשלה כזו. אם ליברמן יעשה עבורו את העבודה 'ויכריח אותו' ללכת למקום הזה – זה החלום הרטוב שלו שייתן לו לגיטימציה לכהן תחת כתב אישום".

למה אתה מתנגד לאחדות?
אופיר פינס (העבודה): "משום שמתוך 35 מנדטים אני מעריך ש-25 מנדטים הוא קיבל ממפלגת העבודה ומרצ כדי להיות אלטרנטיבה שלטונית ולא כדי לשבת איתו אחרי ולתת לו לגיטימציה. בני גנץ צריך סבלנות, לפקוד את ספסלי האופוזיציה כדי שהציבור בישראל ידע שיש מי שיכול להחליף את נתניהו".

אני לא פוחדת. זה מה שהציבור בחר.
אורי זכי (מרצ): "ראוי שנפחד כי עומדים לשנות כאן את עקרונות היסוד של השיטה. השיטה בישראל אינה שיטה נשיאותית. כמות גדולה של אנשים בחרה בנתניהו כראש הממשלה אך כמות גדולה של אנשים בחרה במפלגות אחרות. אני מתערב שאם נעשה סקר בקרב מצביעי כחול לבן והליכוד יהיה רוב לממשלת אחדות".

איזה פרצוף יהיה לכחול לבן שאמרו לאורך כל הקמפיין שלא ישבו עם נתניהו תחת כתב אישום? אתם יום ולילה קוראים לנתניהו מושחת. כעת בשביל לשמור על ארץ ישראל אתה טוען שאפשר לשבת איתו?
אורי זכי (מרצ): "נתניהו מושחת, הוא לא ראוי לכהן כראש הממשלה מבחינה ציבורית לפני במבחינה פלילית אבל צריך להבין מה הולך לקרות. נתניהו עומד לכהן תחת כתב אישום".

אופיר פינס (העבודה): "לשיטתך אתה נותן לגיטימציה לראש ממשלה מושחת עם שלושה כתבי אישום בתמיכה שלנו".

אורי זכי (מרצ): "זה לא שלנו".

אופיר פינס (העבודה): "הם חלק מהמחנה שלנו".

בלי נתניהו תסכים לממשלת אחדות?
אופיר פינס (העבודה): "זה לא על השולחן אך בהחלט דבר שכחול לבן יכולים להסכים לו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/04/2019
הישארו מעודכנים

ינון מגל ורון קופמן
ינון מגל ורון קופמן  |  צילום: 103fm