רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

למה בישראל אין בחירות דיגיטליות?

ד"ר הראל מנשרי, ממקימי מערך הסייבר בשב"כ: "זה מאוד מסוכן לפריצת סייבר ואף פעם לא תהיה הגנה הרמטית"


ד"ר הראל מנשרי, ממקימי מערך הסייבר בשב"כ והמכון הטכנולוגי בחולון הסביר מדוע בישראל עדיין לא מקיימים בחירות דיגיטליות: "ישראל לא נערכה לזה מבחינת חקיקה ורצון של הנבחרים. ניתן לעשות זאת אבל זה דורש מאמץ וכסף", וסיכם: "אם היו רוצים זה כבר היה נעשה".

"בסוף שנות ה-90 התחילו לדבר בארץ על בחירות דיגיטליות ורצו לעשות פיילוט עם שתי חברות שזכו אך בסוף לא קיבלו תקציב. עברו מאז הרבה שנים והפרוייקט נתקע. התברר שלא ניתן להגן בצורה הרמטית ואין להחליף את מה שכבר עובד. מצד שאני אסור להילחם בקידמה. באסטוניה לדוגמא אנשים יכולים להצביע מחו"ל דרך הסמארטפונים. אצלם אדם לא הולך למשרד הפנים אלא מבצע את הכל בתשתית אינטרנטית. בגלל זה כשהרוסים תקפו אותם ב-2007 הם נפלו כל כך חזק. הפעילות שלהם מאפשרת לכל אזרח לקבל ID בסמארטפון ולתקשר מכל מקום בעולם בו הוא נמצא ולהצביע. בארצות הברית לדוגמא יש גם מכונות הצבעה אלקטרוניות וצריך להגן גם על המכונות הללו".

אז למה אין כאן בחירות דיגיטליות?
"כי לא נערכו לזה. כדי לעשות את זה מישהו צריך להחליט שהולכים על זה. זה דורש מאמץ, כסף ושינויי חקיקה. זה מאוד מסוכן לפריצת סייבר וחייבים להיערך ולהבין שלא יהיה ניתן להגן הרמטית אך במדינת ישראל יש הרבה מאוד ידע ואנשים טובים עם ניסיון רב שמאפשרים לבצע את זה".

אנשים בגיל השלילי לא משתלבים תמיד עם הדיגיטציה.
"גם זה נכון, צריך לראות איך מייצרים מכונות הצבעה שיתאימו לכולם. העידן הזה של הטכנולוגיה והסייבר מאפשר לנו המון דברים טובים וגם דברים פחות נעימים".

הסיבה שלא עושים את זה הוא מחשש ממניפולציות סייבר?
"חייבת להיות כאן החלטה ונדמה שאף אחד מהנבחרים לא רצה לעשות את זה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

15/04/2019
הישארו מעודכנים

ענת דוידוב וינון מגל
ענת דוידוב וינון מגל  |  צילום: 103fm