103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"תוכנית שתי המדינות היא פיקציה"

בצלאל סמוטריץ' על התקווה לקבל את תיק המשפטים • סמוטריץ': "אחזיר את חוק החסינות"


איפה אתם תעדיפו את בצלאל סמוטריץ', במשרד המשפטים או במשרד החינוך? בן כספית ורוני בר און שוחחו עם חבר הכנסת ב-103fm' ותהו כיצד יקדם את פסקת ההתגברות על בית המשפט והאם יתקן את חוק החסינות, שאותו תיקן רוני בר-און כשהיה שר ב-2005.

אתה הולך להיות שר המשפטים הבא?
"בעזרת השם. זו דרישתנו ואני מקווה שכך יהיה. אני הולך להיות שר משפטים שיחזק את בית המשפט ואת האמון הציבור בו. הכלי המרכזי הוא להחזיר את בית המשפט לתפקידו המקורי. הממשלה תמשול, הכנסת תחוקק ובתי המשפט ישפטו, אך לא יחליפו את נבחרי הציבור ולא ייכנסו לשאלות פוליטיות. כל אחד יעשה את תפקידו ויהיה אמון גדול מאוד".

זה או חינוך או משפטים?
"אנחנו דורשים את שניהם אבל אם לא אהיה שר המשפטים אדרוש להיות שר החינוך. אני בוחר את הראשון".

בן כספית: "אני לא יודע מה אני מעדיף".
"הצעד הראשון שאעשה יהיה להחזיר את הזכות והחובה לחנך. אני חושב שמערכת החינוך צריכה לא רק לעסוק בהענקת ידע אלא לחנך לערכים ולאמיתות. אני אחנך לערכים שאני מאמין בהם ואתה תחנך לערכים שאתה מאמין בהם ויש בזה סיכון. לא נחנך רק לחמש יחידות מתמטיקה ואנגלית. ברור שיש גבולות גזרה אך אני חושב שצריך להחזיר את הכבוד למורה כפי שהיה בעבר. אם הוא רק יקנה לך ידע כמו ויקיפדיה - לא תכבד אותו".

לפני שלוש או ארבע שנים אמרת שלצערך הרב נתניהו הוא לא ימין, ופתרון שתי המדינות הוא אבן שזרק טיפש אחד וש-20 חכמים לא יוציאו אותה. אמרת גם שאם נתניהו היה בן גוריון לא הייתה קמה מדינת ישראל, כי לבן גוריון היה אומץ.
"תוכנית שתי המדינות היא אכן פיקציה. יש כאן שתי שאיפות לאומיות סותרות. זה מעולם לא היה ריאלי. 70 שנים שאנחנו מנסים לחלוק את הארץ הזאת וזה לא עובד".

יכול להיות שכל הדיבורים על תיק המשפטים הם כדי לנחם את הציבור כשיריב לוין יהיה במשרד?
"לוין הוא מועמד ראוי. הוא מעדיף את המודל הבריטי של פסילת חוקים. אני מעדיף את המודל הקנדי של פסקת ההתגברות ברוב רגיל של 61. גם יריב וגם אני מאוד מרכזיים ומאוזנים בנושא הזה ולא קיצוניים. ב-30 שנים האחרונות מערכת המשפט יצאה מאיזון באופן קיצוני ואנחנו מנסים לאזן אותה. אנחנו מקווים שנצליח".

"לא מתקן את החוק בשביל ראש הממשלה"

אתה זה שיעלה את נושא החסינות לראש הממשלה? איזו הצעה אתה עומד להגיש?
"אני אחזיר את חוק החסינות שהיה עד 2005 מילה במילה. המשמעות היא שאם היועץ ירצה להגיש כתב אישום נגד כל חבר כנסת או שר, הוא יצטרך לשכנע את הכנסת להסיר את החסינות של מי שרק אתמול קיבל אמון גורף מהציבור".

רוני בר און: "אני תיקנתי את החוק שהפך את סדר הדברים כך שחבר כנסת צריך לבקש לשהות תחת כנפי החסינות. אתה רק תחסוך מנתניהו את הבושה.
"אני מתקן החוק הזה לא בשביל ראש הממשלה. החסינות היא מרכיב מרכזי בהפרדת הרשויות והיכולת של נבחרי הציבור לעשות את מלאכתם".

מדובר בעבירת שחיתות שאינה קשורה לפעילותו כחבר הכנסת. מאז ששינינו את החוק חבר כנסת לא ביקש ליהנות מהחסינות. זה לא סיפור הצלחה?
"ראש הממשלה אינו נושא הדיון אלא מדינת ישראל, האינטרס הציבורי וכיבוד רצון העם בהכרעה הדמוקרטית".

נראה לך הגיוני שראשי ממשלה, שרים וחברי כנסת ימלטו מאימת דין רק בגלל שהם נבחרי ציבור? לאן נגיע?
"אשאל שאלה דומה. נראה לך הגיוני שעבריין כבד יימלט מאימת הדין בגלל שראיית הזהב שלו הושגה בהאזנה בלתי חוקית?"

זה לא קשור. החוק הזה חל על כל הציבור. חסינות חלה רק על חברי כנסת.
"המערכת הפלילית במדינת ישראל מאזנת כולה בין אינטרסים. גם כאן יש אינטרס לכבד את ההכרעה הדמוקרטית והוא גובר על המסלול הפלילי".

אתה תיצר עיר מקלט לעבריינים באמצעות הפוליטיקה.
"ממש לא. זה עבד מצוין עד 2005. יזה היה טוב גם אחרי שנתקן את החוק".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

18/04/2019
הישארו מעודכנים

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90