רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מה יש להרוס במשטרה, המנגנון כבר הרוס"

ניצב בדימוס ויועץ בכיר במשרד מבקר המדינה לשעבר עו"ד בורובסקי על הטענה שהשרים שיתמנו מגיעים עם סדר יום להרס המערכת


ניצב בדימוס ולשעבר יועץ בכיר במשרד מבקר המדינה עו"ד יעקב בורובסקי התייחס למשא ומתן להרכבת הקואליציה ולשרים המיועדים לעמוד בראש משרד המשפטים ובעמדות נוספות המשפיעות על המשטרה ומערכת המשפט, והבהיר מדוע יש צורך באנשים חזקים בראשות המשרדים הנוגעים: "ב-25 השנים האחרונות משטרת ישראל לא מקבלת החלטה אחת על תיק".

"מי שצריך לבחור את השרים הוא מי שקיבל את המנדט מהציבור. כל מי שמתנגד למינוי שר כזה או אחר מנסה להלך אימים. השרים מתמנים על ידי הממשלה ואם למישהו יש משהו לומר הוא צריך לומר אותם במקומות הנכונים".

מה דעתך על כך שגורמים בכירים מדברים על השרים שהם רוצים ולא רוצים?
"מי שמתעסק בזה חוטא לתפקידו, זה חמור ופסול. אסור לגופים האלה להביע דעה ולהתערב אלא לוודא שההליך תקין ונקי מכל שיקול פוליטי".

ממה הפחד?
"כל אחד עושה חשבון מה יקדם אותו או את מישהו אחר".

היה דיבור אידיאולוגי על כך ששרים מסוימים באים עם אג'נדה להרוס את המערכת
"המערכות נהרסות עם מנגנוני השמדה עצמית. ב-25 שנים האחרונות משטרת ישראל לא מקבלת החלטה אחת על תיק והעבירה את כל סמכויות לפרקליטות. מה עוד יש להרוס. אני לא מבין את כל הדיבור האידיאולוגי הזה. כל אדם שהמשטרה חשובה לו צריך לוודא שיגיע איש חזק שיודע להביא תקציבים, סמכויות ולטפל בפשע המאורגן והשחיתות השלטונית דרך חקיקה".

טוענים שאם מירי רגב או בצלאל סמוטריץ' ימונו ליהודים יהיה מותר להקריב זבח פסח בהר הבית.
"מה זה רלוונטי לתפקיד המשטרה. ההחלטות הן החלטות של מדיניות ומי שמקבל אותן הוא ראש הממשלה. כל השיח הכאילו אידיאולוגי הוא שיח פרסונאלי אישי. אני מעריך שהשיח הזה נמצא רק בראשם של אנשים שמציפים את הפחדים שלהם. לאחר הבחירות לפני שתי קדנציות שמעתי עיתונאים שמדברים היום אחרת ותיארו בפניי איך גרמו למינויו של פלוני. אני לא כל כך בטוח שאנשי משטרה עוסקים בזה וכמעט בטוח ששום ורם משפטי לא מביע את דעתו".

אבל אנחנו מכירים סיכול מינויים במשטרה.
"הטענה היא שזה לא רק המשטרה אלא מערכת אכיפת החוק. בשנים האחרונות משטרת ישראל לא מקבלת החלטות אלא באישור הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. כאשר זו הסיטואציה היו קולות שדרשו לסכל מינויים וזה הצליח".

אתה מדבר על משהו שאתה נתקלת בו בתפקידך במשטרה?
"כן. רפאל איתן לא מונה להיות השר לביטחון הפנים עקב קוניוקטורה ברורה. בממשלת שמיר מישהו שלף איזשהו חומר עליו וכך סוכל המינוי מתוך גורמים מתוך שתי המערכות. מבלי להיכנס לפרטים אני יכול לספר שהוציאו תיק ישן מהארכיון, נתנו לו נפח והציפו אותו. ראיתי זאת באופן אישי".

אתה לא מודאג מהשחיתות השלטונית שקורית כאן?
"מודאג מאוד. אני חסיד נלהב של שלטון החוק אך מה שקורה לאחרונה בשם שלטון החוק הוא שאנשים מאבדים את עצמם לדעת. השיח שאנחנו מבצעים עכשיו בשידור הוא איבוד דעת. אנשים צריכים להכיר את גבולות הכוח. כבר 25 שנה שמשטרת ישראל לא מקבלת החלטה אחת בתיק באופן עצמאי. יש לנו פרקליטות אינקוויזיטורית. פעם המשטרה הייתה זו שמנהלת את התיק ומעבירה את הדברים לפרקליטות שהייתה בודקת. היום הפרקליטות מנהלת את החקירה ומחליטה אם לפתוח בחקירה או לא. התהליך כולו הוא תהליך נשלט".

יש סיכוי שתהיה מבקר המדינה הבא?
"כבר אמרו לי שאהיה מפכ"ל המשטרה, ראש עיריית חיפה ועוד. אני חושב שהמדינה חייבת לעבור לגישה הרבה יותר מגדירה ומסבירה של גבולות העבודה ולמבקר המדינה יש תפקיד מכריע בזה".

עריכה: איתמר זיגלמן

21/04/2019
הישארו מעודכנים

משטרת ישראל
משטרת ישראל  |  צילום: דוברות משטרת ישראל