מילים ולחן
עם דודי פטימר

נפרדים מישראל יצחקי

דודי פטימר בפודקאסט פרידה מאליל הנוער הראשון בארץ • הסיפורים מאחורי השירים, על השנים הקשות והתחנות בחייו • בלעדי לאתר וליישומון 103fm


את הפרק הקרוב של סדרת הפודקאסטים 'מילים ולחן' ברדיו 103fm, הקדיש דודי פטימר לזכרו של היוצר והזמר ישראל יצחקי ז"ל, שהלך לעולמו החודש בגיל 93.

יצחקי נחשב לאחד מאלילי הנוער הראשונים בישראל ולכוכב זמר בשנות ה־50 וה־60, והוא חתום בקולו על נכסי צאן ברזל בזמר העברי, כגון: 'סימונה מדימונה', 'אבאל'ה בוא ללונה פארק', 'השוק השחור', 'אנו ניפגש', 'אל תשכחיני', 'יפו', 'פופו הבובה', 'סבא פיקולינו', 'לדוד משה הייתה חווה', 'משמר הגבול', 'הפטנט מתימן', 'לחתונה הלכתי', 'בת הדרום' ועוד רבים וטובים.

יצחקי היה פורץ דרך בתחומו, והיה משגריריו הראשונים של הפופ ושל ז'אנר הריקודים הסלוניים בארץ בימים שז'אנר זה נחשב למוקצה בעיני הממסד, וכן היה מהראשונים שזכו להצלחה רבה גם בחו"ל.

בתוכנית חזר פטימר אל הסיפורים מאחורי השירים הגדולים של יצחקי ואל תחנות חייו המקצועיות - מהילדות בצפת ובתל אביב, דרך השירות כסולן להקת השרון, הלהקה הצבאית של חטיבת אלכסנדרוני בימי מלחמת העצמאות, הפריצה הגדולה וההצלחה באוסטרליה תחת השם 'ראל קיי'.

כך למשל גילה כיצד שירו של הזמר אבשלום כהן ('לונה פארק') שימש השראה ליצחקי ביצירת 'אבאל'ה בוא ללונה פארק', להיט הילדים הראשון בארץ וחשף את הסיפור מאחורי 'השוק השחור' - אחד משירי המחאה החברתית הראשונים במדינה הצעירה. על השיר 'סימונה מדימונה' הסביר כי הוא נכתב לאחר הופעה של יצחקי בדימונה הצעירה. רגע לפני שיצא לתל אביב, קיבל התראה על פדאיונים שמסתובבים באזור ובשיקול בטיחותי החליט ללון בדימונה אצל זוג אלמוני שחיבב אותו. שמה של בעלת הבית בו לן ללילה היה סימונה וכשחזר יצחקי לתל אביב ופגש את הפזמונאי חיים שלמוני, הוא סיפר לו את הסיפור ובהשראתו נולד הלהיט 'סימונה מדימונה'.

כמו כן סיפר פטימר על מפגשיו עם יצחקי, על שנותיו הקשות האחרונות, חוסר ההערכה שחש וסופו העצוב.

23/04/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג