103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"נתת לגיטימציה לחבורה של סוטים"

יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון ביקרה בחריפות את ינון מגל שלדבריה הגן על דברי ראשי מכינת עלי


יו"ר מרצ לשעבר זהבה גלאון תקפה בחריפות את ינון מגל שלדבריה הגן על דברי ראשי המכינה בעלי ובהמשך התייחסה לתוצאות הבחירות, ולהתנהגות האופוזיציה במסגרת מינוי יו"ר הכנסת. מדוע היא סבורה שהממשלה שוברת את הכללים?

"אחרי ששמעתי אותך (ינון) מסביר כמה לגזענות יש לגיטימציה, לא קורה כאן משהו מיוחד. הבושה היא שאתה מצדיק את האמירות החמורות הללו של הרב. עשית מניפולציה, קוראים לזה אקרובטיקה. קוראים לזה גם קרחת וגם תלתלים. תחליט איפה אתה".

ינון: "אני מרשה לעצמי להגיד שאני לא אוהב את הדברים האלה אך שונא את החיפוש הזה כי אני לא מאמין לסולם הערכים שלכם בשמאל. אתם גזעניים ואומרים עלינו שאנחנו גזעניים".
"מהו סולם הערכים שלנו? הערכים הדמוקרטים הם סולם הערכים שלנו. אתה לא מאמין בזה?".

ינון: "אתם כאילו משחקים אותה אך אתם מתנשאים וכל היום מבקרים אותנו. לא מאמין לכם באופן בסיסי".
"אף אחד לא ביקש שתאמין לנו אך מבקשים שתשים לב לדברים שאתה אומר ברדיו. מה שאתה עושה באקרובטיקה המילולית שלך זה לתת לגיטימציה לחבורה של סוטים שאומרים שהומואים ולסביות הם סוטים, שנשים הן רכרוכיות, שהיטלר צדק".

ינון: "את מבינה כמה זה מגוחך? הוא באמת אמר שהיטלר צדק ואת מתייחסת לזה ברצינות".
"אל תקל ראש".

ענת: "הוא אמר שהיטלר צדק אך היה בצד הלא נכון". ינון: "נכון, כי אנחנו הטוב והם הרע. אתם חושבים שבגלל שהייתה שואה כולנו צריכים להתבולל".
"מי חושב שצריך להתבולל? תתבייש לך".

"לאופוזיציה יש כוח עצום שהיא לא משתמשת בו"

ענת: "אתה ואני יושבים כאן משני צדי המתרס. אנחנו 50-50, שווי זכויות לגמרי. אני לא אומרת לך 'אתם', אני לא מכנה אותך בשמות, אני לא בזה לך, אני מכבדת אנשים מהימין ורוצה שתכבד גם אותי. אל תבוז לי, אל תצחק ממני. אני אומרת את האמת גם ותאמין לי".

ינון: "את כל מה שאמרת אך אני אומר את האמת".

ענת: "אף אחד לא מכריח אותנו לשבת אחד ליד השני, אנחנו עושים זאת מרצון ובמקצועיות רבה".

זהבה, מה קורה עם האופוזיציה?
"אני מחבבת באופן אישי את יולי אדלשטיין. אילו הייתי עומדת בראש האופוזיציה, שהגיעה להישג אדיר של 35 מנדטים בבחירות למפלגה בת עשרה שבועות. אני לא הצבעתי לכחול לבן אך היה להם הישג גדול. לצערי השמאלנים הצביעו לכחול לבן אך עם הישגים אי אפשר להתווכח. אני מתווכחת עם טקטיקת ההתנהלות. אני חושבת שבקואליציה שמסתמנת להיות גרועה יותר מקודמתה, שנשברים בה כללי המשחק. שכשמדברים על פסקת ההתגברות וחוק החסינות יחד עם הרצון לספח, ומובילים אותנו למציאות של אפרטהייד, נגמרו יחסי הקואליציה - אופוזיציה הסבירים שאנחנו מצביעים לאדם נחמד פחות או יותר. האופוזיציה הייתה צריכה או להעמיד מועמד מולו או להודיע שתתנגד למינוי של יולי אדלשטיין. כי ככה אופוזיציה צריכה להתנהל. יש לה כוח שהיא לא משתמשת בו. יאיר לפיד אמר שהוא יתמוך אדלשטיין, הוא יכל לא לתמוך".

מה זה חשוב? איזה ערך יש לזה?
"בימים כתיקונם יכול להיות שהייתם אומרים שזה משחק מכור כי גם ככה יש להם רוב. בקואליציה ששברה את כללי המשחק האופוזיציה צריכה להעביר מסך. אם המהלך האופוזציוני הראשון הוא להצטרף לקואליציה – המסר הוא לא 'נמרר להם את החיים'".

אולי בגלל שזו כנסת חדשה וזה האיחוד הראשון צריך לכבד?
"כולם מכירים את העמדות של כולם. זו לא פעם ראשונה שאדלשטיין הוא ראש הכנסת".

ינון: "שוב את מדברת על מה צריך, אולי האופוזיציה צריכה להתייחס לדברים באופן ענייני? אופוזיציה יש בשביל תפיסות עולם, אג'נדה ודברים שמאמינים בהם.
"אתה שוב עושה אקרובטיקה על ערכים דמוקרטים. יולי אדלשטיין הוא מה שהוא מייצג. הוא עומד לייצג קואליציה שרוצה לספח, שלא רוצה לסיים את הכיבוש. שרוצה להמשיך ולקעקע את כל המוסדות הדמוקרטים ושומרי הסף. אני חושבת שאופוזיציה רצינית הייתה צריכה לעשות מהלך דרמטי שכזה ולהודיע שתתנגד למינוי שלו. אני חושבת שלציבור יש כוח גדול שהוא לא משתמש בו, אופוזיציה היא לא רק בכנסת. אנשים לא יכולים להמשיך להסתפק בדיבורים בפרלמנט אלא להפסיק לשתף פעולה עם נושאים שמתנוסס מעליהם דגל שחור. בדיוק כמו שעשו הרופאים כשהודיעו לממשלה שלא יזינו בכפייה אסירים שובתי רעב. אם האופוזיציה בכנסת לא תעשה את הפעילות שלה, ציבורים רחבים בחברה הישראלית יכולים לעשות מעשה אופוזיציוני. פרקליטים, רופאים ואנשי אקדמיה יכולים לפעול".

אנחנו לא חיים בדמוקרטיה?
"זו בדיוק הדמוקרטיה. דמוקרטיה צריכה לייצר התנגדות ברחוב כשהממשלה שוברת את כללי המשחק".

איזה כללים שברו?
"לחוקק חוק חסינות זו שבירה של כללי משחק".

יש מדינות שחוקק החוק הזה והן עדיין מדינות דמוקרטיות.
"ברור שלא. גם היטלר צדק".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

30/04/2019
הישארו מעודכנים