103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אני לא בטוח שתקום ממשלה בראשות נתניהו"

מקורבו של אביגדור ליברמן שי בזק מדמיין תסריט לפיו ביבי לא מצליח להרכיב ממשלה • על התחברות ליברמן לגנץ: "לא יקרה. או אופוזיציה או בחירות"


בעוד שבועיים יגיע הדד-ליין של בנימין נתניהו להרכבת הממשלה, אבל לפי שי בזק, יועץ תקשורת ומקורבו של אביגדור ליברמן, הממשלה הימנית עלולה שלא לקום בקרוב. בהמשך: הפרשן הפוליטי-חרדי עו"ד אבי בלום העריך שהחרדים לא יודעים להיות מנצחים אדיבים.

שי בזק: "אני לא דובר של אביגדור ליברמן, אך כמי שעוקב במשך שנים אחרי המערכת הפוליטית אני יכול לספר שבמשא ומתן הקואליציוני המפלגות נוטות לטפס על עצים כדי שיוכלו לרדת מהם לאחר מכן. אני לא בטוח שזה המקרה הפעם. למרות שאישית אני רוצה שהממשלה תקום בראשות נתניהו, אני לא בטוח שזה יהיה אפשרי. אני מדמיין את הלילה הזה שבו כולם יישבו בקדחתנות כדי לנסות לסגור פערים".

התסריט הכי טוב מבחינת כחול לבן הוא שליברמן לא ייכנס לקואליציה בראשות נתניהו. לנתניהו יש ממשלה של 60 מנדטים, וזה הגיהינום בהתהוותו.
"אזכיר למאזינים שאם נתניהו יענה לבקשת איחוד מפלגות הימין, הוא יעביר את החוק הנורבגי הכפול. המשמעות תהיה שאיתמר בן גביר לא יהיה חלק מהקואליציה ובעצם תהיה קואליציה של 59 חברי כנסת. הוא לא יוכל להציג את איתמר בן גביר כחבר קואליציה בפני העולם, והוא גם יעשה מה שהוא רוצה".

ואז הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ?
"להערכתי מדובר בתסריט לא ריאלי. ליברמן אמר במפורש שהוא יקים ממשלה עם נתניהו או יישב באופוזיציה ואם צריך - נלך לבחירות".

אתה מעריך שיהיו בחירות חוזרות?
"כולנו מאמינים שלא, ואומרים שבסוף ימצאו את הדרך לפתור את הקשיים. אני מסתובב כבר שבועיים עם כאבי בטן ולא בטוח שזה הולך לקרות".

ליברמן אוהב את הימין החילוני ופחות אוהב את הימין החרדי. לפיד עלול להתחיל לאכול לו את הראש בסוגייה הזו, ואולי אין לו סבלנות לכך.
"ליברמן אמר שהוא מבין את העובדה שקיבל רק חמישה מנדטים וציין שהוא מכבד את הדת, המסורת ואת ראש הממשלה. אך הוא גם הבטיח לבוחריו שיעמוד כחומה בשם כל אזרחי ישראל החילונים. זה נכון שלחרדים יש הרבה מנדטים בכנסת, אך גם הם יצטרכו לשמור על הסטטוס קוו ולקבל על עצמם את חוק הגיוס".

לשיחה הצטרף הפרשן הפוליטי-חרדי עו"ד אבי בלום, שאמר: "לא היה תקדים לבחירות חוזרות. עם זאת כרגע נמצא ליברמן מצד אחד ומצד שני נמצא האדמו"ר מגור. אלה אנשים שקשה מאוד לצפות כיצד יתנהגו. סוגיית חוק הגיוס נפלה על החרדים כמו פצצה, כי הם שמעו מנתניהו דברים אחרים. חוק הגיוס של ליברמן נוסח בידי משרד הביטחון והוגש כשהוא היה ברומן עם החרדים על עיריית ירושלים. כעת נשאלת השאלה מי ימצמץ ראשון ומה יהיה בעוד שש שנים אם לא יעמדו ביעדים של החוק.

"בשני העשורים האחרונים, בכל פעם שהחרדים היו בקואליציה, הם נשארו לאחר מכן באופוזיציה. זה לא במקרה. בדרך כלל כשמקבלים המון כוח קצת שוכחים המגבלות שלו, ופתאום מחרימים את מפעל פניציה, דואגים לקניית סחורה שלא מיוצרת בשבת ועוד. חלק מהחרדים לא יודעים להיות מנצחים אדיבים, ובמקום לשמור על האינטרסים שלהם הם קופצים מעל הפופיק - וזה פוגע בהם בבחירות הבאות. במקרה הזה ליברמן מרגיש כמו האדמו"ר החילוני. החרדים הציבו אותו במשבצת שבה הם עמדו בעבר, עם חמישה מנדטים והשלטר של הממשלה ביד".

כלומר אין בעיה אמיתית בין ליברמן לחרדים?
שי בזק: "אם הממשלה הייתה עם יאיר לפיד לדוגמה, היינו רואים דרישות אחרות מהמפלגות החרדיות. כשכתבים דיברו עם חברי הכנסת החרדיים בשיחות סגורות הם שיבחו את חוק הגיוס. מנגד יש פלג קיצוני שמטפס על העץ וכולם מטפסים אחריו. בסופו של דבר, בגלל המסמר הקטן הזה הממשלה עלולה ליפול".

עריכה: איתמר זיגלמן

15/05/2019
הישארו מעודכנים

אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו
אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90