103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

המתיחות בין ארה"ב לאיראן עולה שלב

צבי יחזקאלי: "עימות בין איראן לארה"ב עלול להוביל לפגיעה גם בישראל - האיראנים עלולים לשלוח טילים מבסיסים בסוריה"


המתיחות הגוברת בין איראן לארה"ב: בשעה האחרונה דווח כי שתי משחתות אמריקניות חצו את מצרי הורמוז, ונכנסו למפרץ הפרסי שליד איראן. כמו כן דווח על איומים הדדיים בין שתי המדינות. איראן וארה"ב בדרך לעימות כולל? הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי עם הפרטים. 

"עימות קיים - השאלה באיזה עוצמה", כך ניתח הבוקר (ו') צבי יחזקאלי את המצב המתוח בין ארה"ב לאיראן בשיחה עם ניסים משעל ב־103fm. עוד הזכיר יחזקאלי כי רק השבוע ראינו מתקפה של האיראנים על משחתות סעודיות, ואת ההתקפה על קו הנפט והפסקת אספקת הנפט. למרות זאת, לא נראה כי המתקפות יובילו למלחמה כוללת. "ארה"ב לא רוצה להסתבך עם מלחמות גדולות מעבר לים", הסביר יחזקאלי, "מה שכן, ארה"ב רוצה שהכוח שלה - כמו המשחתות שעוברות בהורמוז או שיגור נושאת מטוסים לאזור - ירתיע את האיראנים".

גם אם ארה"ב לא מעוניינת במלחמה, כל עוד המצב הכלכלי באיראן יהיה קשה יותר, קאסם סולימאני והאיראנים ידחקו אותה לפינה. "איראן תמשיך לפגוע באינטרסים של ארה"ב באזור. הם נתנו פקודה למליציות בעיראק ולקבלני המשנה כמו חיזבאללה להמשיך להתגרות באינטרסים אמריקאים, מתוך ההנחה שאמריקה לא רוצה עימות". 

אם המצב מזכיר לכם את יחסי ישראל-עזה, אתם לא טועים. יחזקאלי: "גם כאן החלש מצליח לגרור את החזק לסוג של מלחמה שנוחה לו. גם באיראן לא רוצים מלחמה, שמענו את חמינאי אומר 'לא רוצה', אבל הוא ממשיך לתקוף, צובר נקודות ובסופו של דבר יגיע לאינטרסים שלו".

עם כל הכבוד לאיראנים, הם לא מפחדים מהעוצמה האמריקנית? הרי אין להם סיכוי בעימות ישיר. ארה"ב לא תיתן להם להתגרות בה כמו שישראל נותנת לחמאס.
"הכל התחיל כשהאיראנים אמרו שהם רוצים להעשיר אורניום. הם רוצים להגיע למצב שאולי טראמפ יגיד להם 'חברה, בואו נדבר', ואז מעמדם ישתפר. אפשרות סבירה היא שארה"ב תשאיר לאיראן ערוץ של הידברות עם טראמפ באופן מהיר ומזורז, שיקדם את המעמד שלהם. אבל עד אז האיראנים ימשכו את החבל הזה.

"נכון, זה לא כוחות", הוסיף. "ארה"ב היא לא ישראל שתספוג תקיפות ואני לא יודע מה אורך הרוח האמריקני. האיראנים מתגרים כי הם יודעים שארה"ב מפחדת ויש לה מגבלת כוח. אומנם לארה"ב יש כוח פוטנציאלי למחוק את איראן, אבל היא לא תעשה את זה. לכן הם רוצים למשוך את החבל. בסוף ידברו איתם והם ישפרו את המעמד שלהם כתוצאה מהעימותים הצבאיים האלה, ויכול להיות שגם ישראל תהיה בסיפור". 

לא מפתיע שגם הפעם ישראל תהיה על הכוונת אם וכאשר הרוחות יתלהטו אף יותר. "קבלני המשנה ייכנסו לעבודה", הזהיר יחזקאלי. לדבריו, בדיוק כפי שקאסם סולימאני ירה לפני מספר חודשים טילים על החרמון, גם חסן נסראללה יפעל בבוא העת. "יש לנו מה לדאוג בהקשר הזה. המתיחות יכולה להוביל לפגיעה בנו ובאינטרסים שלנו. האיראנים אמרו שברגע שארה"ב תפגע בהם, מבחינתם ישראל היא מטרה אמריקנית, וזה כבר קרה בעבר. לתחושתי ישראל נערכת למצב הזה".

 

עריכה: מיכל דאבי  

17/05/2019
הישארו מעודכנים