רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"לוחמי האש מסתכלים לאש בעיניים"

דובר כבאות והצלה ירושלים רב-סמל אודי גל על השריפות: "אני ביער שליד הקיבוץ והכל בוער מסביב. זה לא כמו אסון הכרמל, אבל האש חזקה"


שריפות ענק בשפלה ובאזור בית שמש. עדיין לא הושגה השליטה על האש. רב-סמל אודי גל, דובר כבאות והצלה במחוז ירושלים, סנ"צ רוני מרקוביץ' ומנכ"ל קיבוץ הראל עוזי הניג שיתפו את בן כספית ורוני בר-און ב-103fm בעדכונים השוטפים מהשטח.

סנ"צ רוני מרקוביץ': "פיננו את קיבוץ הראל ואנו נמצאים בשטח בהיקף מתוגבר. נמצאים כאן גם מטוסים וגם מסוקים לעת הצורך. בינתיים כל הצירים לאזור סגורים. במקביל, אנחנו בקשר מול שאר היישובים כדי להיערך לפינוי יישובים נוספים במידה שנידרש לכך".

עוזי הניג מנכ"ל קיבוץ הראל: "האש חדרה כבר לתוך היישוב והכבאים עושים מאמצים להשתלט עליה. כל התושבים פונו בזמן. קיבוץ הראל עטוף יערות, אך זה היה מבצע שהסתיים בהצלחה".

רב- סמל אודי גל: "מספר בתים בקיבוץ הראל עדיין עולים בלהבות והיער סביב היישוב כולו בוער. כוחות גדולים מנסים לבלום את השריפה המתקדמת בחסות הרוחות לכיוון של יישובים נוספים, ואנחנו לא יכולים לומר שאנחנו לקראת שליטה על האש. אנחנו עושים כל מאמץ להגיע לשם.

"מבחינת העוצמות לא מדובר בשריפה בכרמל, אך יש היום מגוון שריפות במוקדים שונים ברחבי הארץ - והרוח המזרחית משפיעה. היה לנו חורף מבורך שאיפשר לצמחייה לצמוח. כעת אותה צמחייה בוערת. המטוסים עוברים משריפה לשריפה בלופ אין סופי, בזמן שלוחמי האש בשטח נאבקים באש. לעת עתה אין לכודים".

מוקדם לשאול אם מדובר בחשד להצתות?
סנ"צ רוני מרקוביץ': "למיטב ידעתנו מדובר בשריפות שפרצו כתוצאה מהחום הכבד. אנחנו קוראים לציבור שלא להדליק אש בשטח ולהישמע להוראות כוחות הביטחון".

רב סמל אודי גל: "בחלק מהמקרים מדובר במדורות ל"ג בעומר שיצאו משליטה או שלא כובו כראוי ובחלק שמענו שמועות על הצתות. הנושא נבדק".

מבחינת הפקת לקחים, אין חוסרים?
רב- סמל אודי גל: "מבחינת ציוד, כל מה שאנחנו מבקשים אנחנו מקבלים".

כמה בתים בוערים ביישוב הראל?
עוזי הניג מנכ"ל קיבוץ הראל: "אנחנו עדיין לא יודעים. אנחנו קשובים לשירותי הכבאות וממתינים להנחיות שלהם".

ומתפללים שהחיים שבניתם ביישוב לא יעלו באש.

עוזי הניג מנכ"ל קיבוץ הראל: "אכן. זו לא פחות מטרגדיה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

23/05/2019
הישארו מעודכנים

רוני בר-און ובן כספית
רוני בר-און ובן כספית