רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"האשימו את ראש אמ"ן ביוהרה, אבל אני לא מסכים עם זה"

אלי בן מאיר בתגובה לנאומו של ראש אמ"ן תמיר היימן: "אולי הייתי משתמש במילים אחרות" • וגם: מה המעמד של רוסיה ואיראן?


תא"ל (מיל') אלי בן מאיר, בעברו כיהן בתפקיד ראש חטיבת מחקר באמ"ן, שוחח הבוקר (ה') עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור על האיומים הביטחוניים של ישראל. בהמשך:  מה דעתו על הקשר בין ישראל לרוסיה, וכיצד מערכת יחסים זו משפיעה על התקשורת עם ארה"ב? 

אמש (ד') התקיים נאום רבוי כותרות של ראש אמ"ן. הוא טען שהרוסים מייצרים מוקדי חיכוך.
"גם אני הייתי אמור להיות בכנס אתמול אך בדיוק חזרתי מחו"ל. האשימו את ראש אמ"ן באיזושהי יוהרה. אני חושב שזה טיעון שהוא רחוק מאוד מהאיש ומהאישיו".

הבחנו ברצף האמירות שלו ובראשם ההתייחסות לרוסים. מה הייתה הלוגיקה שהובילה אותו לומר דבר כזה? בשביל מה לתקוע להם מזלג בעין לרוסים?
"האמירה התייחסה למשמעות והחשיבות של הרוסים במזרח התיכון ולא רק בסוריה. כפועל יוצא מכך, הצורך של המדיניות הישראלית הוא להתחשב ברצונות של הרוסים גם אם לפעמים הם לא עומדים בדיוק יחד עם האינטרסים של ישראל. זה מה שאני הבנתי מדבריו".

לומר אמירה כזו בערב כינוס חריג ותקדימי של היועצים הביטחוניים מארה"ב, רוסיה וישראל? את מי זה משרת?
"אולי הייתי משתמש במילים אחרות. זה לא סוד שהיחסים ביננו לבין רוסיה לעיתים מרגיזים ומטרידים את האמריקאים ואנחנו נדרשים לעמוד בין הפטיש לסדן. הרוסים כאן והם מעורבים ברמות הטקטיות ולא רק ברמות האסטרטגיות. לכן נדרש לנהל עמם יחסים גם אם באמריקה לא מבינים אותם".

אנחנו כנראה נדרוש את הוצאת האיראנים מסוריה. מה האמריקאים יוכלו לתת לרוסים כדי לרתום אותם למהלך?
"ההתנהלות מול איראן היא הרבה יותר גדולה מסוריה לבדה. נשאלת השאלה האם רוסיה עולה לעגלה האמריקאית או שהיא וסין מתחילות לייצר הפרדה. בינתיים הרוסים יושבים על הגדר. כיום יש מאבק בין הרוסים לאיראנים ויש כאן הזדמנות. להערכתי האמריקאים יוכלו לספק את הדבר שהם הכי טובים בו – לדאוג להיבטים הכלכליים".

ההערכה שיבוא יום והאיראנים והרוסים לא יראו את הדברים עין בעין כבר קיימת במשך שנים.
"אני מזהה את החיכוך בשבועות האחרונים בעיקר סביב המאבק על השיקום בסוריה. יכול להיות שהם יצליחו לפתור אותו אך האמריקאים הם פקטור משמעותי והם יכולים להעצים את האינטרסים הרוסים".

אמש (ד') פורסם שמתחת לאפו של המודיעין האמריקאי, סעודיה פתחה תוכנית טילים מתקדמת בסיוע הסיני. אנחנו מכירים היחסים בין ישראל לסעודיה. הפוטנציאל הבליסטי הזה צריך להטריד אותנו?
"אם נסתכל על עשר השנים האחרונות, אחת לכמה חודשים מתפרסמת ידיעה על שדרוג מערך הטילים הסעודי. לסעודים יש מערך טילים ארוכי תווך לאלפי קילומטרים. אלו טילים ישנים אך ניתנים לשדרוג והצבת ראש נפץ גרעיני. הדברים קשורים להתפתחויות הבינלאומיות ולא בהכרח לעסקה ספציפית".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

06/06/2019