103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"הסיכוי של נתניהו לדחיית השימוע נמוך מאוד"

השופט (בדימוס) אליהו מצא שוחח עם אילה חסון על בקשת רה"מ • "המניע הוא התקווה להצעות חקיקה שייחסנו אותו מפני העמדה לדין"


יהיה או לא יהיה שימוע? השופט (בדימוס) אליהו מצא שוחח עם אילה חסון ב-103fm בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לפיה הוא מסרב לדחות את השימוע של רה"מ פעם נוספת. האם בכוונתו של רה"מ לעתור לבג"ץ?

"אני חושב שכולנו זוכרים את הבטחתו של נתניהו לפני הבחירות, כשטען שירסק את כתב החשדות כבר בשימוע. הוא טען שירסק את מגדל הקלפים שבנתה נגדו הפרקליטות ולא יישאר ממנו דבר. שהוא יפורר אותו ושכל העם יראה שידיו נקיות. מאז מר נתניהו מבצע תרגילי סחבת כדי לדחות את הקץ כמה שרק אפשר.

"לפני הבחירות האחרונות חשבתי שהמניע שלו לדחות את השימוע שוב ושוב הוא התקווה שיצליח, לאחר הקמת הממשלה החדשה, להריץ הצעות חקיקה שיחסנו אותו מפני העמדה לדין. היועץ המשפטי לממשלה העמיד את חומר החקירה לרשות סנגוריו של נתניהו לפני חודשים רבים. במשך תקופה הם סרבו לקבל אותו, ובסופו של דבר רק עורך הדין חדד לקח את החומר. מאז עברו כשישה חודשים וזה זמן סביר כדי לקרוא את החומר ולקבוע עמדה.

"כעת מר נתניהו מבקש שוב לדחות את השימוע. קשה להבין מה מניע אותו מלבד הכוונה להריץ הצעות חקיקה שיחסנו אותו מפני העמדה לדין. להבנתי לא יכולה להיות סיבה אחרת. היועץ המשפטי לממשלה נהג במשך כל התקופה ברוחב לב גדול כלפי הצרכים של הסנגוריה של מר נתניהו, והגיע למסקנה שאין להרשות את הסחבת הזו. לכן הוא דחה את הבקשה של רה"מ. מר נתניהו עצמו אינו צריך להיות עסוק בשימוע, זה תפקידו של הסנגור".

"דמוקרטיה של שלטון יחיד"

נתניהו טוען שהוא חייב להיות מעורב בנושא כי רק הוא מכיר את כל הפרטים.
"כבר ראינו שרה"מ מסוגל לעבוד במשך כל היום ולקיים ישיבות משתיים בלילה ועד שעות הבוקר המוקדמות. כנראה כושר העבודה של נתניהו הוא בלתי מוגבל. הוא יוכל למצוא את השעות הספורות להאיר את עיניהם של הסנגורים שלו".

אתה חושב שאם הוא יעתור לבג"ץ העתירה תתקבל?
"אני לא מאמין שהיא תתקבל. ההערכה שלי היא שהסיכוי שלו נמוך מאוד. לשימוע יש חסרונות ולא רק יתרונות, ונתניהו יכול לומר שהוא מוותר על השימוע ופונה למשפט".

אילו חסרונות יש לשימוע?
"בשימוע עלולות להיחשף ראיות שבכוונת ההגנה להעלות במידה שיוגש כתב אישום. בכך הם מאבדים את אלמנט ההפתעה. אולמרט לדוגמה ויתר על השימוע. אם נתניהו בכל זאת רוצה ללכת לשימוע – צריך לקיים אותו במועד שנקבע. אגב, ההליכה לבחירות החדשות הייתה כמובן החלטה אישית של מר נתניהו, שסירב להחזיר את המנדט לנשיא המדינה בטענה שאם הוא לא ראש הממשלה - אף אחד לא יהיה ראש הממשלה".

חברי הכנסת יכלו להצביע נגד פיזור הכנסת. אף אחד לא עמד עם אקדח מכוון לרקה שלהם. הרבה הצביעו בעד. 

"יש כאן איזושהי תופעה של דמוקרטיה של שלטון יחיד. נתניהו מנצל את יכולותיו".

הזדמן לך לקרוא את הראיון עם פרקליט המדינה ב'מקור ראשון'? שי ניצן טען שתיק 4000 הוא תקדימי.
"לפעמים גם תיקים תקדימיים צריך להביא לבירור. איש מהרחוב לא יכול היה לעשות עסקות מהסוג הזה. יש כעת כתב חשדות וצריך לברר את הפרשה. אני יכול לומר שלדעתי המשא ומתן בין נתניהו לנוני מוזס בתיק 2000 הוא עסקת שוחד. היועץ החליט להסתפק בחשד למרמה ולהפרת אמונים בלבד".

היית ממליץ לנתניהו לפרוש?

"זה תלוי בו. נאמר בעבר שיעקב וינרוט ז"ל הציע לו דיל הכולל את פרישתו והסדר באישומים. זה יכול היה להיות מהלך חכם מבחינתו של נתניהו, אך מדובר בשיח תיאורטי בלבד. הוא כלל לא מתכוון לפרוש. הוא רוצה להיות ראש הממשלה עד הרגע האחרון ולכן חבל לדבר על זה".

איזה משקל היית נותן לשופט בבואו לבחון מקרה כזה?
"כשמבררים אשמה אין שום משקל לשופט. כשמגיעים לגזירת הדין אפשר להתחשב בנסיבות".

מבחינת הכרעה משפטית זה לא משנה?
"זה לא משנה שום דבר. בפרשה של אריק שרון סברתי שהמבחן הוא אותו מבחן ראיות אך יש להביא בחשבון גם את התוצאות הפוליטיות של העמדת ראש ממשלה לדין פלילי. אני חושב שמקרה של נתניהו – הכל כבר נלקח בחשבון".

אתה מתכוון לתיק היווני של שרון?
"כן. אז הייתה מחלוקת בין היועץ המשפטי לממשלה לבין פרקליטת המדינה".

מזוז סגר את התיק.
"נכון. אני כתבתי את פסק הדין בו אישרתי את ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה".

אתה שלם עם ההחלטה הזו?
"שלם לגמרי. למען האמת אני שלם כמעט עם כל ההחלטות שלי".

 

 

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/06/2019
הישארו מעודכנים

נתניהו
נתניהו  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90