103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"את ביבי מעניין רק להיחלץ מהכלא"

ח"כ יאיר לפיד על ההחלטה לצאת לבחירות חוזרות ועל האסטרטגיה של כחול לבן לבחירות הבאות • "יכולנו להיות בממשלת אחדות ואדם אחד מפריע לזה"


כחול לבן בדרך לבחירות שוב: בעקבות ההחלטה לקיים בחירות חוזרות שייערכו בספטמבר הקרוב, המפלגות ממשיכות לטרוף את הקלפים הפרלמנטריים. חבר הכנסת ממפלגת כחול לבן יאיר לפיד שוחח עם בן ואריה וסיפר על הלך הרוחות במפלגה לאחר ההכרזה על הבחירות והשיב לשאלה המתבקשת: לאן נעלמתם?

"אנחנו עומדים מול יריב שיש לו תחנת טלוויזיה אחת רשמית ועוד כל מיני סניפים. 17 שדרני רדיו עובדים אצלו. שני עיתונים משלו והוא משקיע כסף רב על דיגיטל. איש לא יודע מאיפה הכסף הזה מגיע. יש כאן מכונה ענקית שמולה אנחנו מתמודדים. יחסית לזה אנחנו נראים פחות רעשנים. בסופו של דבר ארגנו הפגנה של 50 אלף איש מפני שאנחנו יודעים לעבוד מול יריב שמראש האמצעיים שלו עדיפים על שלנו".

האמצעים שלו עדיפים ובכל זאת צריך אסטרטגיה. איך תפילו את נתניהו?
"יכולנו כבר היום להיות עם ממשלת אחדות לאומית של 70-80 חברי כנסת, הטובה לכלכלה ולביטחון, בלי מדינת הלכה ובלי קיצוניים. רק בן אדם אחד עומד מול זה והוא בנימין נתניהו. אני קורא לחבריי בליכוד: בואו נפנה את האיש הזה, נשלח אותו לטפל בענייניו המשפטיים, ונקים את הממשלה שכל מדינת ישראל רוצה".

יש גורמים הטוענים שבלי נתניהו הימין הוא ערימת זבל.
"אני לא מסכים עם האמירה הזו. הליכוד תמיד הייתה מפלגה לאומית ליברלית הגונה ולא מפלגה שעוסקת בכיסוי על שחיתות. את נתניהו רק מעניין להיחלץ מהכלא והוא מתייחס למערכת הפוליטית ככרטיס יציאה ממאסר. הוא שלח את ביטן, חשוד בפלילים אחד, להגן על נתניהו, חשוד בפלילים אחר, ולבקש לדחות את השימוע".

הם לא הפילו את נתניהו כשהוא אמר בבר אילן שהוא בעד מדינה פלסטינית. עכשיו יפילו אותו בליכוד בגלל כמה תיקים ומתנות?
"אני חושב שרוב אנשי הליכוד מרגישים לא נוח ממה שקורה. מצביעי הליכוד הלכו לבחירות האחרונות בידיעה שלנתניהו לא אכפת מהחסינות האישית. הוא אמר 'מה פתאום'. הפעם אין לנתניהו קדנציה שלמה כדי שאנשים ישכחו את מה שעשה. אני מאמין שהליכודניקים יצביעו אחרת הפעם".

אתה בנית מפלגה והשקעת המון. התרגלת להיות מספר 2?
"אני לא מרגיש מספר 2. בני ואני מנהלים יחד את כחול לבן ושנינו מועמדים לראשות הממשלה. גנץ מביא סגנון אחר. אני יותר סוער ממנו והוא ממלכתי יותר ממני ומביא עימו ערכים אחרים. אנחנו משלימים אחד את השני".

אם האסטרטגיה היא לפנות לליכודניקים ולומר להם שנתניהו לא טוב, זה נשמע שתגיעו מקסימום לאותה התוצאה.
"תשאל כל ליכודניק עם מי הוא רוצה להקים ממשלה היום. האם הם מעדיפים להיות נסחטים על ידי מפלגות שרוצות המון כסף, חוקי מדינת הלכה או חוקים קיצוניים? אני חושב שהם התפכחו והבינו שרימו אותם. נתניהו אמר להם שאלו היו בחירות על שמאל וימין וזה הפך להיות בחירות על חסינותו של ראש הממשלה.

"הליכודניקים מנסים להבין למה ראש הממשלה רימה אותם ואנחנו מציבים אלטרנטיבה לאומית ליברלית הוגנת, עם הנהגה של אנשים שמבינים גם בביטחון וגם בכלכלה. נמאס לנו מהגועל. נתניהו הוביל אותנו לאחת ממערכות הבחירות הכי מגעילות בתולדות המדינה. הישראלים שאנחנו פוגשים הם לא כאלה".

רונן צור, שהיה יועץ הקמפיין שלכם, המליץ שתפסיקו לתקוף את החרדים כי אתם מוותרים על 17 מנדטים מראש.
"אני לא נגד חרדים. אני נגד זה שיבואו אליי הביתה ויאמרו לי מה לעשות. אני חושב שכל אזרח בן 18 צריך להתגייס, לעבוד למחייתו ולפרנס את ילדיו. אני מצפה זאת מעצמי, מילדיי ומכל אזרחי ישראל. כשאני אומר שכל ילד בישראל צריך ללמוד מתמטיקה ואנגלית – זו לא אמירה נגד החרדים. זה המאבק שאני מנהל ואמשיך לנהל. בניסיון להקים את הממשלה שלא הוקמה ניסו להעביר כאן חוקים ברמת מדינת הלכה. אמרתי לנתניהו לא בצחוק שאם הוא יורשע הוא יעדיף שלא ישפטו אותו על פי דין תורה. אני לא נלחם בחרדים, אני נלחם על הערכים שאני מאמין בהם. זו מלחמה על דמותה של מדינת ישראל".

צפויים שינויים בכחול לבן? שילוב עם אורלי לוי אבקסיס?
"הכל עוד חדש וטרי. הגשת הרשימות היא ב-2 באוגוסט. אנחנו מדברים עם אנשים אבל לא ברדיו".

תוותר על הרוטציה?
"למה שאוותר? קיבלנו 35 מנדטים במצב הנוכחי. שני אנשים הובילו את הקמפיין נגד הרוטציה: אבי גבאי ובנימין נתניהו. הסיבה שהם עשו זאת הייתה כי הם רוצים לסכסך בינינו. אזרחי ישראל ענו להם והגענו למספר חסר תקדים. אין שום סיבה לוותר על זה".

למה הפסדתם בהצבעה החשאית על בחירת מבקר המדינה?
"ברגע שליברמן הודיע שהוא יצביע יחד עם הקואליציה היה ברור שהקואליציה תנצח".

איזה מהתפקידים בגבעת חלפון היית מאמץ?
"זה שקוצץ את הסלט עם הכובע ההפוך".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/06/2019
הישארו מעודכנים

ח"כ יאיר לפיד
ח"כ יאיר לפיד  |  צילום: פלאש90