רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"בפתחו של סבב עימות בדרום"

צבי יחזקאלי: "לא יהיה מנוס מלשבור את המשוואה מול חמאס" • על פיצוץ המכליות במפרץ עומאן: "האיראנים מסלימים את המצב כדי להגיע להסכמות עם ארה"ב"


יום שישי הגיע: שוב הסלמה, שוב הפגנות על הגדר, רקטות, יירוטים וחוזר חלילה. האם אנחנו נמצאים בפתחו של סבב הסלמה נוסף? הפרשן לענייני ערבים של 'חדשות 13' צבי יחזקאלי חושב שכן: "כל עוד יש בצד השני של הגדר את חמאס, הקובע את הנוסחאות על ישראל - כך זה יהיה". בהמשך: המתיחות בין איראן לארה"ב עלתה שלב וגם במפרץ הפרסי, בדיוק כמו בישראל, השקט יגיע רק עם המזומנים.

אתם מכירים כבר את הסיפור - בכל שבוע מחדש המתיחות בדרום חוזרת לכותרות. אמש (ה') רקטה שנורתה מהרצועה פגעה במבנה בשדרות. לא היו נפגעים. בתגובה צה"ל תקף בעזה. "כמו בכל יום שישי אגיד שאנחנו בפתחו של סבב הסלמה כל עוד חמאס מחליט שהוא גורר את ישראל לכך", אמר צבי יחזקאלי בריאיון לניסים משעל ב־103fm.

לדבריו, הסיבה להסלמה היא הטענה של חמאס לפיה ישראל לא מיישמת את ההסכם שנקבע בין הצדדים - ההסכם שנחתם בדיוק לפני שבועיים - והרי גם אז היינו באותו מצב בדיוק, אז מה השתנה?

"זה בדיוק העניין", הסביר יחזקאלי, "בכל פעם שחמאס מרגיש שישראל לא מיישמת את מה שהיא הבטיחה לו בקצב הנכון ובעוצמה הנכונה - ואני מדבר על הכנסת כסף, הכנסת סחורה והקלות, אז חמאס מתחיל לירות.

"ההסלמה התחילה השבוע בקצת בלונים ועוד בלונים, וידענו שיבוא הטיל שאכן הגיע אתמול לעוטף ולשדרות. זה תסריט כתוב מראש. הבעיה שאנחנו יוצאים מכל סבב עם סוג של הסכמה עם החמאס - הסכמה לא כתובה שקורסת כמה ימים לאחר מכן".

לפי יחזקאלי, ההסכם אינו כתוב אלא מבוסס על מילה - מה שלא בדיוק תורם לשקט באזור. "אנחנו רואים הסכמים כקדושים. יש מילה, יופי. לעומת זאת, חמאס עושה הסכמים כדי לנצח אותנו וכדי להמשיך ולפעול נגדנו וזה כל ההבדל. אנחנו עושים הסכם כדי להשתיק, הם עושים הסכם כדי להמשיך להילחם, ולכן אנחנו בפתחו של עוד סבב".

ובני הערובה הם תושבי העוטף המסכנים, שהם קורבנות של המדיניות הזאת.
"נכון. בסופו של דבר לא יהיה מנוס מלשבור את המשוואות הללו. כרגע המשוואה היא כזו שאנחנו מכניסים להם כסף והם יהיו בשקט. אבל כמה זמן? תראה איך התקופות הנוחות או השקטות, כביכול, מתקצרות. פעם היו תקופות שקטות כמה שנים אחרי צוק איתן, אחרי זה כמה חודשים והיום זה כבר כמה שבועות ולפעמים כמה ימים בין סבב לסבב.

"תושבי רצועת עזה חייבים להבין שכל עוד יש בצד השני של הגדר את חמאס שקובע את הנוסחאות על ישראל – וישראל, במערכת בחירות, לא רוצה להיכנס, כך זה יהיה עד שישראל תחליט יום אחד לשבור את הנוסחה", טען.      

"איראן לא רוצה מלחמה אבל כן רוצה להתגרות בארה"ב"

גם במפרץ עומאן היחסים בין האמריקנים לבין האיראנים מחריפים. ארה"ב הפנתה אצבע מאשימה כלפי איראן כמי שאחראית לתקיפת המכליות במפרץ. "המצב שם מקביל לרצועת עזה", אמר יחזקאלי, "זו טקטיקה של ארגון חלש מול גוף גדול. הארגון יודע שמבחינה צבאית אין הלימה, והרי ארה"ב יכולה למחוק את איראן אבל היא לא תעשה את זה כי היא לא רוצה מלחמה - בדומה לישראל.

"מה שכן, האיראנים מתגרים. בחודש אחד הם תקפו פעמיים מכליות וזה דבר לא פשוט. הם עשו את  זה בפעם השנייה כי ראו שבפעם הראשונה ארה"ב לא הגיבה, אלא להפך - טראמפ אמר להם שייקחו את הטלפון שלו וידברו. ככה מגיעים למשא ומתן. כל ההסלמות הללו מביאות בסוף את איראן לומר 'אנחנו הצלחנו להכריח אתכם, ארה"ב, להיות שבויים בנוסחה שלכם. אתם לא רוצים מלחמה אבל אנחנו כן ולכן נתגרה בכם'. זה יוביל את ארה"ב לשבת איתם בשולחן המשא ומתן, ואיראן תחזור לדבר שהיא רוצה - כסף".

באיראן, כמו ברצועת עזה, המצב הכלכלי בכי רע וזו הסיבה העיקרית להתגרות בארה"ב. יחזקאלי: "איראן חנוקה ונמצאת תחת סנקציות. הכלכלה באיראן מתמוטטת, כך שמה שהיא רוצה עכשיו זה כסף. ההסכם עם ארה"ב יפתח לה כמה סנצקיות. בסוף זה יקרה. האיראנים לא רוצים מלחמה אבל עד למלחמה הם רוצים להיראות ככאלה שכן רוצים כי הם יודעים שהגוף האחראי – ארה"ב, לא רוצה מלחמה".

  

עריכה: מיכל דאבי 

14/06/2019
הישארו מעודכנים

ירי על הדרום
ירי על הדרום  |  צילום: פלאש90