103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"יש יותר חיילים שחזרו בשאלה כשהשתחררו מההיפך"

מנכ"ל ישראל חופשית אורי קידר ומנכ"ל האמת שלי אביחי שורשן על תקרית הגבינה והנקניק שהובילה לריתוק של שלושה חיילי צה"ל • כפייה דתית גם בצה"ל?


הפוסט שפרסם חייל צה"ל בחמישי האחרון על הריתוק שקיבל יחד עם חבריו לאחר שנמצאו במקרר בחדרו נקניק וגבינה, הפך לוויראלי תוך שעות בודדות. צה"ל בתגובה טען כי החיילים עברו במודע על פקודות צבאיות למרות שידעו שהם יכולים להיענש. מנכ"ל ישראל חופשית אורי קידר, ומנכ"ל האמת שלי אביחי שורשן הביעו את דעתם על הפרשה בתור מילואימניקים מן המניין.

אורי: "אני מכיר את הפרטים שפורסמו בלבד. ממה שאני מבין מדובר במקרר שהיה בחדר של החיילים ולכן אינו מוגדר חלבי או בשרי. זה מקרר פרטי של חיילים שנמצא בחדר ולא פוגע באף אחד".

אם זה היה במטבח הכללי של היחידה זה היה עושה את ההבדל?
אורי: "במטבח צה"לי כללי החיילים עושים תורנויות מטבח. כולנו מכירים את זה. אם היה מדובר במקרר שכזה ופגיעה בחיילים אחרים אולי אפשר היה להסתכל על זה אחרת".

אביחי: "אני קצת מופתע שהסיפור הזה הפך לאייטם. כל ניואנס בין חייל למפקד שלו הופך לאייטם פותח בחדשות. בצבא יש פקודות ברורות. במקרה הספציפי הזה חייל צפצף במודע על הוראת המפקד וקיבל עונש מידתי. הוא בסך הכל קיבל שבת ולא חודשיים בכלא. למה אנחנו כציבור צריכים להתערב בזה?"

אורי: "אין מחלוקת שמקרר צבאי צריך להיות כשר. יש לנו מחלוקת על השאלה אם הוא עבר פקודה. אני לא מבין איך יכולה להיות פקודה על מקרר פרטי בחדרים. אם היה מדובר בתיק הפרטי של החייל והיה בתוכו חלב עמיד ונקניק, יש פקודה שאומרת מה מותר ומה אסור לו להכניס בתוכו? המקררים בחדרים אינם ציוד צבאי אלא פרטיים ושייכים לחיילים".

ואם יש חיילים דתיים יחד עמו בחדר?
אורי: "בהנחה שזה משהו פרטי שמוסכם על החברים בחדר אני מניח שאותו חייל לא היה עושה דווקא. אם היה חייל דתי בחדר אני מניח שהוא היה יודע אם המקרר חלבי, בשרי או אף אחד מהשניים".

כשאתה מגיע למילואים אתה מרגיש שאתה צריך להתחשב במנהגי כשרות שזרים לך?
אורי: "בהחלט. אני נדרש לזה ועושה זאת".

היית שם במקרר בחדר הפרטי שלך גבינה בצמוד לנקניק?
אורי: "אם זה היה חדר שיש בו חיילים שזה לא מעניין אותם, אני בהחלט לא רואה בזה שום בעיה".

אביחי: "אתם נכנסים למיקרו-טקטיקה ומפספסים את הנקודה הגדולה יותר. אני מרגיש שהפוסט הזה הוא חלק מהמסע המתמשך לנסות ולייצר תמונה של הדתה מטורפת בצה"ל. בתור מי שבא מהציונות הדתית, אני מכיר הרבה אנשים שחזרו בשאלה בסיום השירות שלהם ולא ההיפך. לפני שנה-שנתיים חייל בחר, בלי לעשות רעש ופרובוקציה, לעזוב טקס צה"לי בגלל שירת נשים ועל כך הוא הודח מקורס קצינים. בצבא נוהגים להחמיר נהלים ומרחיקים לכת כדי לא ליצור פתח לטעויות. זה נשמע לי הגיוני שמערכת שאחראית על כל כך הרבה חיילים קובעת גבולות ומחמירה בין אם מדובר בבטיחות ובין אם זה בנושא דת והלכה. כאן מדובר במפקד שנתן הוראה לחייל שלו כדי לקחת מקדם בטיחות לצורך שמירה על הכשרות ביחידה כפי שקובעת הפקודה".

המקרר בסופו של דבר הוא רכוש של צה"ל ובצה"ל יש חוקים.
אורי: "אנחנו חלוקים על העבודות. אני לא מכיר אפשרות בה מקרר צה"לי נמצא בחדרים הפרטיים של חיילים לא בכירים. אני שואל שוב, אם היה מדובר בחלב עמיד בתיק הפרטי של החייל מישהו היה מעז לומר לו משהו?".

עריכה: איתמר זיגלמן

16/06/2019
הישארו מעודכנים

חיילים, אילוסטרציה
חיילים, אילוסטרציה  |  צילום: פלאש90