103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אחרי שנים של מחלוקת נראה שהאסימון נפל גם בביירות"

השר יובל שטייניץ על השיחות להסכמה על הגבול הימי עם לבנון: "לא רואה את השלום עם לבנון. קודם נפתור את המחלוקת הימית שתקבע איפה עובר הגבול"


שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) התייחס לאפשרות לפתרון סוגיית המים הטריטוריאליים עם לבנון. האם זה ישפיע על היחסים עם לבנון בנושאי ביטחון? השר בספק: "לא רואה את השלום עם לבנון בקרוב".

האם אנחנו לקראת פתרון סוגיית המים הטריטוריאליים עם לבנון?
"אני מקווה שכן. בדברים האלה אתה אף פעם לא יודע אם הצד שלבנוני יקבל רגליים קרות בסוף. בפועל יש מחלוקת קטנה יחסית בין הצדדים בנוגע לסימון המים הכלכליים בין ישראל ללבנון. השטח שבמחלוקת שווה לפחות מ-2% מהמים הכלכליים של ישראל. יש לנו אינטרס לפתור את המחלוקת הזו כי היא מקשה על חיפושי גז והנפט באזור. ללבנון האינטרס הוא גדול שבעתיים כי הם אפילו לא התחילו לקדוח בזמן שאנחנו כבר נהנים ממאגרים שונים שנמצאו בשטחנו".

איך זה משפיע על היחסים שלנו עם לבנון?
"אני לא רואה את השלום עם לבנון בקרוב. אני מקווה לפתור קודם כל את מחלוקת המים שעיקר חשיבותה הוא כלכלי. המחלוקת הזו מציקה לנו ועוד יותר להם. אני כן רואה חשיבות מסוימת בכניסה לשיחות ישירות עם הלבנונים תוך תיווך אמריקאי במטרה להגיע יחד לפתרון מחלוקת. אני מקווה שכבר במהלך השיחות אנחנו נאפשר לחברות אנרגיה בינלאומיות משני הצדדים להגיע לאיזון משותף באזור השנוי במחלוקת. זה היה אזור שחברות נהגו להתרחק ממנו".

יש אינדיקציה שקיים מאגר באזור המחלוקת?
"אף אחד לא יודע כי אף אחד לא קדח בו. יש אינדיקציה כללית שבכל האזור של המים הכלכליים שלנו יש גז ונפט. לא רק איפה שמצאו אלא גם איפה שלא חיפשו. טוענים שהפוטנציאל של הגז והנפט של ישראל גדול פי כמה ממה שהתגלה במאגר תמר, ליוויתן וכריש תנין גם יחד. בדברים האלה אין וודאות עד שקדחת ונגעת בנפט ובגז".

"הטענה שישראל הופכת לחלק ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין היא מרחיקת לכת"

העובדה שהאמריקאים מנסים לייצר פרשה כלכלית מרחיקה עימות עתידי בלבנון?
"אינני יודע לומר זאת אך אני מקווה שכן. אנחנו פועלים בגזרה הזו במנותק מכל שאר הגזרות. יש יתרון גדול של שני הצדדים להסדיר את הגבול הכלכלי הימי. כבר 12 שנים זה נמשך ונראה שכעת נפל האסימון בביירות".

ב'הארץ' פורסם השבוע כי הסנאט מצטרף ללחץ הממשל האמריקאי בכל שקשור למעורבות הסינית בישראל. הפעם סביב נמל חיפה. ישראל לא תלך נגד האמריקאים?
"אנחנו אכן קיימנו ישיבות קבינט בנושא. חשובים לנו היחסים הכלכליים עם סין אך ארה"ב היא בעלת בריתנו הטובה ביותר. רה"מ אמר אתמול בטקס ההחלטה להקים את רמת טראמפ בגולן שהידידות בין ארה"ב לישראל חזקה מתמיד. אנחנו צריכים להתחשב ברגישות בחששות האמריקאית אך לתחום אותן לתחומים הרלוונטיים. הטענה שישראל הופכת לחלק ממלחמת הסחר בין טראמפ לסין היא מאוד מרחיקת לכת".

לסיום, אתה תומך בחוקי החסינות ופסקת ההתגברות המורחבת שנתניהו תכנן להעביר?
"אני יחסית מקורב לנתניהו ומשוחח עמו פעמים רבות. הוא מעולם לא דיבר איתי על חוק החסינות. שמעתי על זה רק מהתקשורת. פסקת ההתגברות היא נושא רחב יותר. אני חושב שבמקרים קיצוניים רצוי שתהיה בקרה שיפוטית על בית המשפט העליון אך היא צריכה להיות מרוסנת ומאופקת. זה צריך לקרות בנחישות וברגישות ואני תומך בפסקת התגברות מתונה ומחושבת".

עריכה: איתמר זיגלמן

17/06/2019
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90