103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"החוקרת לא בטוחה שמדובר בזיהוי נכון"

השופט בדימוס שלי טימן לאראל סג"ל: "אדם יושב 50 יום במעצר סתם, בלי ראיות" • על דבריו נגד הילדה: "מצטער על כך"


אונס בת ה־7:  השופט בדימוס שלי טימן חשף אמש (א') בתוכנית טלוויזיה כי קצינת המבחן שנפגשה עם הילדה טענה שהיא לא אינטליגנטית. בשיחה עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים, טימן התנצל על הדברים שאמר והסביר מדוע נאמרו.

"אילו הייתי יודע שמדובר בריאיון להתקפת השופט תימן לא הייתי מסכים להשתתף. עסקתי בעבירות כאלה של ילדות בנות שבע, שלוש ובנות עשרים. היו לי עשרות או מאות מקרים כאלה. אמרתי בריאיון שילדה בת שבע איננה מגיעה לדוכן העדים. נקודה. בייחוד אחרי שצוין בדו"ח שאסור לתת לה לעלות לדוכן עדים. תעלה במקומה חוקרת ילדים ותיחקר. כשחוקרת הילדים עולה על דוכן העדים נדרש סיוע מבחוץ או עוד ראייה שמחזקת את עדות העובדת הסוציאלית, שהיא חוקרת ילדים. החוקרת עצמה לא בטוחה שמדובר בזיהוי נכון".

סג"ל: "בדרך כלל ילדות וילדים לא עולים לדוכן אלא מזמנים את קציני הרווחה במקומם. זה הדבר השכיח. אולי שגית במילים שלך כשקראת לה לא אינטליגנטית? בכל זאת מדובר בילדה בת שבע שעברה את אחד האירועים הקשים ביותר שאדם יכול לעבור".
"אני רק ציטטתי מתוך מישהו שהדליף פרטים מהדו"ח שקובע שהילדה לא אינטליגנטית. אילו לא היה מדובר ביישוב חרדי לא היית מדבר אליי כך. מדובר באדם שיושב חמישים יום במעצר סתם, אין ראיות".

סג"ל: "אני לא מדבר על האנס. אני מדבר על הילדה. אני חושב שאמרת דברים שלא ראויים להיאמר על נפגע עבירות מין, בטח שלא על נפגעת אונס בת שבע". ורטהיים: "גם אני חשתי שזה היה מאוד לא רגיש. לדבר על קורבן עבירת מין במושגים של אינטליגנציה ואמינות זה משהו שאסור בכל קנה מידה בתרבות שלנו".
"אני רק ציטטתי".

ורטהיים: "ציטטת מתוך תכלית לעשות דה לגיטימציה לעדותה".
"חלילה. אתה יודע כמה אני שמרתי על נפגעות של עבירות מין? על מה אתה מדבר בכלל?".

"אז למה זה רלוונטי אם היא אינטליגנטית או לא לחוויית הקורבנות שלה"?
"יכול להיות שהיא טועה. היא איננה מסוגלת לעלות על דוכן העדים. ניסיתי להסביר שהעובדת הסוציאלית תצטרך לעלות לדוכן ולומר שהיא איננה בטוחה בזיהוי. אני התכוונתי לצד הטכני-משפטי ולא לילדה, שאם היא לא מישוב חרדי, לא הייתם פונים אליי כך".

סג"ל: "הנה, אתה אפילו לא מסוגל לומר 'אני מצטער על השימוש הזה שעשיתי בדבר הזה'".
"אני מצטער שעשיתי שימוש בדבר הזה. אתה יודע מה קורה בתוכניות טלוויזיה".

סג"ל: "אז עכשיו אני מכבד אותך הרבה יותר. אין קשר בין זיהוי לאינטליגנציה. אני שוחחתי עם חברי הכתבים המשפטיים ואף אחד לא מכיר את ההדלפה שאתה מדבר עליה".
"ההדלפה היא לא שלי. הריאיון שביצעתי היה עד דבר אחר לגמרי. אין זיהוי בתיק ולכן אין תיק כרגע. אם לא יביאו מישהו שראה את המקרה במו עיניו – התיק ייפול והאיש ישוחרר".

סג"ל: "בשבוע שעבר הבהרתי שהדרך בה נוהלה החקירה הייתה בעייתית ושהיה צריך לערב גורמים נוספים. אך בשום פנים ואופן אני לא חושב שאפשר לדבר על ה-IQ והאינטליגנציה של ילדה בת ה-7". ורטהיים: "יותר מכך, יכול להיות שהיא שומעת שאומרים עליה את הדברים ולנצח זה יופיע בגוגל".
"אסור היה לי לצטט מהדו"ח. אמרתי את הדברים תוך כדי ניסיון להשחיל מילה בריאיון. נפלט לי משהו שאסור היה לי להגיד".

סג"ל: "אם כך אני מעריך אותך על התנצלותך ומודה לך על הדברים. אציין ששוחחתי עם הכתב שעוסק בנושא אופן יום-יומי שאומר לי כעת שהוא לא מכיר דבר כזה. הוא לא מבין מאיפה הדברים האלה הגיעו. אפשר לתהות ולהעלות ספקות על העבודה של המשטרה והפרקליטות אך חשוב גם לא לשכוח שיש כאן נפגעת עבירה בת 7. לימדו אותנו בשנים האחרונות כמה נפגעות עבירה הן קדושות. יש מקומות בהם יש חוסר רגישות מוחלט. אסור יהיה להרשיע אדם בגלל שהוא ערבי אך גם אסור לזכות חשוד באונס רק בגלל שהוא ערבי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

24/06/2019
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm