רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פנינה בת צבי

עוברים לצמצום הנזקים

פנינה בת צבי פתחה הבוקר (א') בקריאת מאמרו של יו"ר החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות, פרופסור שאולי לב רן, שפורסם ב'הארץ'


פרופסור שאולי לב רן, יו"ר החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות, פרסם הבוקר (א') בעיתון 'הארץ' במאמר תחת הכותרת: "המלחמה בסמים נכשלה, כעת רק נותר למזער נזקים". 

ה-26 ביוני הוא היום הבינלאומי נגד שימוש בסמים. כשהאו"ם החליט לציין את היום הזה בשנת 1987 הרעיון היה לצמצם את הנזקים הכרוכים בשימוש בסמים לא חוקיים. יותר מ-30 שנה עברו והפרופסור סבור שהצטברו די ראיות בכדי לומר שהמלחמה הגלובלית בסמים כשלה: "שכיחות השימוש בסמים לא פחתה, בחלק מהמקומות אף נמצאת בעלייה. כך גם השכיחות של ההתמכרויות והבעיות הנלוות על אף שהמדינות המפותחות, בראשן ארצות הברית, משקיעות משאבים עצומים במאבק בסמים.

"בשנים האחרונות מקובלת יותר גישת מזעור הנזקים ומבוססת על ההבנה שבני אדם השתמשו בחומרים ממכרים מקדמת דנא ושתפקידן של המערכת והחברה כולה היא לצמצם את הנזקים. בהקשר הזה – דין סמים לא חוקיים כדינם של חומרים ממכרים חוקיים, כגון אלכוהול ותרופות למרשם, שנזקם לעיתים עולים על חלק מהסמים הבלתי חוקיים.

"זו גישה פרגמטית שמבקשת לחבר בין התפיסה המקובלת בתחומי רפואה רבים לזו הנהוגה בקרב רופאים המטפלים בהתמכרויות. כמו שאי אפשר למגר את מחלת הסוכרת אלא לצמצם את הפגיעות שלה באמצעות הקפדה על תזונה מתאימה ופעילות גופנית – ככה אפשר לצמצם נזקים של שימוש בחומרים ממכרים מבלי להעלים את התופעה עצמה. בשנים האחרונות יש פרויקטים נוספים שמיועדים לאוכלוסיות קצה כמו חדרי הזרקה סטריליים שבהם אנשים יכולים לצרוך סמים מבלי לחשוש לשלמותם הפיזית או לרכושם.

"מחקרים קובעים כי באזורים שבהם פועלים חדרים כאלה ניכר ירידה בפשיעה, בהידבקות במחלות זיהומיות, פגיעות מיניות - וצריכת הסמים לא עלתה.

"למרות העובדה שמחקרים מראים את הרקע הנוירו-ביולוגי להתמכרויות, הסטיגמה נגד הסובלים מהתמכרויות נותרה קשה ופוגענית. בשעה שאדם שסובל מסוכרת, שמתקשה לעיתים לשלוט בתזונה המתאימה למחלתו, יזכה לרוב בטיפול מקצועי וחמלה – אנשים שסובלים מהתמכרות עדיין מקבלים תגובה שיפוטית-מוסרית מצד החברה כולה, כולל הגורמים הטיפוליים. גישה זו תורמת לכך שרק 10 אחוזים מהסובלים מהתמכרויות פונים לטיפול.

"השימוש בחומרים ממכרים עלול להיות מזיק ומסוכן. ניסיונות אגרסיביים לגבור על הנטייה האנושית לצרוך חומרים ממכרים כשלו כישלון מהדהד והוסיפו נזקים שחלקם חמורים בהרבה. הנזקים של חומרים ממכרים גדולים שבעתיים כשנחשפים אליהם בגיל צעיר ולכן יש חובה מוסרית וחברתית כדי למנוע שימוש בהם בקרב ילדים ובני נוער באמצעות תוכניות מניעה מתקדמות, חקיקה והסברה. בדומה לכל הפרעה רפואית אחרת, נדרשת התנערות מהסטיגמה שתאפשר לאדם פנייה לטיפול, זיהוי נאות על ידי איש מקצוע ומגוון טיפולים. יש להמיר את השמו של היום מלחמה בסמים ל'יום מזעור הנזקים'. זה המונח שיכוון אותנו לטיפול בהתמכרויות ולהקטנת הסבל שנגרם בעקבות שימוש בסמים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

30/06/2019

פנינה בת צבי
פנינה בת צבי