103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

עורך דינו של אייל גולן תקף את התקשורת

"הפכתם להיות החוקרים, השופטים והתליינים. מי שמכם?" • לקראת שידור הסרט על גולן הערב ב'רשת 13'


עו"ד קובי קמר המייצג את אייל גולן ביקר את דבריה של אורלי וילנאי ששוחחה עם אילה לפניו. לדבריו יש הרבה שאלות קשות בנוגע לתחקיר: "אין פה שום דבר חדש ואף אחת מהבנות לא הגיע לגברת וילנאי מרצונה. אם היה להן משהו להגיד הן היו צריכות להגיע למשטרה, ואף אחת מהן לא עשתה זאת". בהמשך תקף את העיתונות והתקשורת: "הפכתם להיות החוקרים, השופטים והתליינים. מי שמכם?" 

והפעם דווקא עו"ד קמר פתח את הריאיון, באמירה צינית: "איזה כיף זה לראיין קולגה מאותו ערוץ ולדבר על רייטינג". 

למה לא?
"כי זה היה מאוד מלטף, ללא שום שאלה.. פה ושם הערה למען האובייקטיביות, אבל יש הרבה מאוד שאלות שהייתי מצפה מעיתונאית רצינית כמוך". 

מה למשל?
מה היית שואל אותה שלא נשאל?
"אני אציג את עמדתנו"

לא את הדברים שאייל גולן אמר עליהם כזוג, לזה אני לא נכנסת.

"נו באמת, זה קצת עוקצני, אילה. אין לשפוט אדם בכאבו. ואת יודעת שהכאב הוא כאב גדול.
אני אתייחס לדברים דבר-דבר: נכון, לכאורה ההגשה שהגשנו (צו המניעה כנגד השידור, מ.פ.) העלתה להם את אחוזי הצפייה, הפרומואים מגרים".

תמשיך ככה, לעודד את הרייטינג בערוץ 13, זה טוב.
"תנסי עכשיו לפחות שהריאיון יהיה הוגן ואובייקטיבי".

הוא יהיה הוגן ואובייקטיבי, בחייך.

"אין כאן מבחינתנו אלא תכנית שמיועדת בערוץ מסחרי ושנועדה לגרוף כסף אין בה שום דבר חדש. הדברים החדשים הן יצירות שנחלבו מאנשים בשיחות שנערכו איתם לפני שראיינו אותם אף אחד מעדים או הבנות לא הגיעו אל גברת וילנאי מיוזמתם ואף אחד לא חשב שיש משהו נוסף.
אם יש משהו נוסף שיכול לחולל חקירה, המקום המוסמך הוא משטרת ישראל. היו צריכים לפנות לשם, ואיש לא פנה לשם כי איש לא חשב, הן היו מלוות בעורכי דין, שיש לפתוח בחקירה פלילית".

בסדר, אני לא מדברת על חקירה פלילית, אני מדברת על האירוע. מה זאת אומרת הגיעו מרצונן או לא מרצונן, מישהו הגיע עם אקדח, איים על המרואיינות ואמר להן מה להגיד ואיזה תוכן למסור?


"אני בוודאי לא טוען את זה".

זאת עוד שאלה, ברשותך. אנשים קצת התבלבלו פה ואני רואה את זה גם בפרשת האונס בת ה-7. עיתונות לא אמורה לעבוד בשביל המשטרה ולא בהתאם לתוצאות של המשטרה, בייחוד כשאנחנו רואים איזו משטרה מהוללת יש לנו לפעמים. עיתונות צריכה לעשות את התחקיר שלה בעצמה, בלי קשר אם זה פלילי או לא פלילי. אייל גולן הוא דמות ציבורית.

"מי אמר את זה? זאת ממש התנשאות. מי שם את העיתונות מעל המשטרה ומי שם את העיתונות לבקר את המשטרה. למה לא הגשתם עתירה לבג"צ בשם אגודה כזאת או אחרת כדי לטעון שהמשטרה לא בסדר והפרקליטות לא בסדר. מי שמכם, עם כל הכבוד?
אתם מנכסים לעצמכם מעמד שאין לכם".

תפקיד העיתונות לעשות תחקיר.

ממש לא. ממש לא.

אז מה תפקיד העיתונות?

"לא להביא דברים לשפיטת הציבור. אתם הפכתם להיות החוקרים, התובעים, השופטים וגם התליינים. מי שמכם?"

אם יש משהו לא נכון בסרט, אני מניחה שתתבע אותם דיבה. לא?
"מביאים את זה לידיעת החוקרים המוסמכים ואז מציגים בפני אדם את מלוא הגרסה בכדי שהוא יוכל להגיב. שימי לב שהולך להיות היום משפט שכל כולו חקירות ראשיות בלי חקירות נגדיות, בלי שאף אחד יכול להביא את הצד השני של המתרס או לחקור אותן בחקירה נגדית. איזה מין משפט זה? של אותו צד?"

כשאתה אומר: 'מי שמכם', זה לא מדויק. אבל אתה אומר פה דבר מעניין, אתה אומר שהבנות הביאו עדות שאינה אמת ואין מישהו שיעמת אותן עם העניין?

"כשאני חוקר בחקירה נגדית עדים שמעידים נגד נאשם אני מברר גם את הדרך שבה הן הגיעו למשטרה אם זאת דרך תמה או שמא מישהו גרם להן להגיע ושם בפיהן גרסה, לא בפרטים אלא בעצם השאלות הנחה אותן לומר כך או אחרת. ויש לי שאלה שהיית צריכה לשאול את גברת וילנאי: מה בנוגע לבנות האומללות כפי שהם מציגים אותן, האם יאה לגרום להן להיחשף שוב פעם לדברים המביכים, ואין ספק שהן עשו דברים מביכים בעצמן, כאשר הן בגרו ועברו שנים". 

אבל הן בוחרות לספר. הן עשו את זה מתוך איום?

"לא. מאיפה את יודעת מה היה התהליך שקדם? למה לא שאלת את גברת וילנאי?"


זאת שאלה לא רלוונטית בכלל.

זאת ה - שאלה.

מאה אחוז. בעיניך, לא בעיניי. במלוא הצניעות. אנחנו יכולים להיות חלוקים. אם היית אומר לי שמישהו איים על הבנות ואמר להן להמציא שקרים - הייתי עושה תחקיר על התחקיר הזה.

"איך אני יכול להעז לטעון טענה כזאת? אני לא טוען אותה" 

עריכה: מעיין פופלבסקי 

02/07/2019
הישארו מעודכנים

אייל גולן
אייל גולן  |  צילום: יעקב לדרמן/פלאש90