ניסים משעל

"אנחנו נחליף את נתניהו. לא נהיה חלק מממשלתו"

יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ פסל את הישיבה עם בנימין נתניהו: "ננהל משא ומתן עם כל מי שמסוגל להביא קולות מהמרכז ומהשמאל"


מאמין כי יצליח להחזיר עטרה ליושנה ולהביא 15 מנדטים ("שלושה מאלה שהצביעו למשה כחלון ולאורלי לוי, ועוד שני מנדטים מהמגזר הערבי והדרוזי"), מנסה לפייס את יריבו הפוליטי אהוד ברק ("לא שללתי אפשרות לתת לו את המקום הראשון"), ומצהיר כי לא יישב עם נתניהו ("אנחנו באים להחליף אותו"). יו"ר מפלגת העבודה הנכנס עמיר פרץ מתכונן לבחירות.

בסקר שהתפרסם הבוקר (ו') בתוכניתו של ניסים משעל ב־103fm, קיבלה מפלגת העבודה בראשותו של עמיר פרץ כ־6 מנדטים בלבד. למרות זאת, פרץ לא נשמע מודאג במיוחד מהתוצאות. "סקרים טוב להריח, אסור לבלוע", אמר בשיחה עם משעל. "אני יודע מה המגמות שלנו. אנחנו מקבלים 8 מנדטים, אבל זה לא העניין. העניין הוא שלאיש פוליטי צריך להיות מספיק אומץ להכין תוכנית עבודה, והרי בכך שאמרתי שאנחנו רק 15 מנדטים התכתבתי עם המציאות ואמרתי שמפלגת העבודה היא לא הכתובת להקים ממשלה. יש מועמד אחר וקוראים לו בני גנץ".

אמרת שתעביר 4 מנדטים מהימין. איך? אתה מגדיר את עצמך שמאל.
"אני שמח שאני שמאל ואני לא מסתיר זאת. אני נלחם על כך שהמושג 'שמאל' הוא שונה לחלוטין מהדרך שמתייחסים אליו כיום בישראל. שמאל זה דמוקרטיה, שלום, ביטחון, סולידריות וצדק חברתי. אם אנשים יקבלו את המושג הזה, בוודאי שהם יצבעו עבורנו.

"היתרון של מצביעי הליכוד, שאני מאוד אוהב, זה שהם אוהבים אנשים אמינים, והם יודעים שאני אדם אמין. אני לא אומר שאעביר 10 מנדטים, אלא 3 מתוך מצבור הקולות של אלה שהצביעו למשה כחלון ולאורלי לוי, ועוד 2 מנדטים מהמגזר הערבי והדרוזי".    

"תהום אידיאולוגית פעורה ביני לבין נתניהו"

בריאיונות קודמים טען פרץ כי לא תהיה לו בעיה להעניק את ראשות הרשימה ליריבו הפוליטי הגדול אהוד ברק. "קיימתי שיחות עם ברק", אישר פרץ, "והצעתי לו לבוא למפלגת העבודה – זאת למרות שהמשקעים בינינו ידועים. אמרתי לו שאם יבוא, אין לי שום בעיה לתת לו להיות מספר אחד. 'עזור לי לשקם את הבית', אמרתי.

"שלא יהיו אי הבנות. הוא הקים בית אחר ועכשיו אנחנו שתי מפלגות. אבל אדאג שמפלגת העבודה תהיה הציר המרכזי בכל דיון בעתיד. אקיים דיונים עם אהוד ברק, הורוביץ, אורלי לוי ובני גנץ".

האם במשא ומתן בינך לבין ברק תהיה מוכן לוותר לו על המקום הראשון?
"יש כאן שני פרמטרים: מי מביא יותר מנדטים מהימין, ומי מרחיב את הגוש. מה שיעמוד לנגד עיניי זה טובת המדינה וטובת הגוש. אם יסתבר שברק מביא את התשובה הטובה ביותר להגדלת הגוש ולהבאת מנדטים מהימין, בהחלט נשקול זאת ברצינות. אבל אם לא – אז גם ברק יצטרך לשקול חבירה אלינו ברצינות. אי אפשר שהאמירה 'באים להציל את המדינה' תהיה כל כך דרמטית, ובסוף העניינים האישיים יהוו מחסום. אני מודיע שמבחינתי, העניינים האישיים לא יהוו מחסום".

אם כך, תצטרף לממשלה בראשות נתניהו.
"זו סוגייה אחרת לחלוטין. היחסים ביני לבין נתניהו ארוכים - הוא היה שר האוצר ואני הייתי יו"ר ההסתדרות. הסתבר לנו שאנחנו מגיעים מעולמות שונים לחלוטין ותהום אידיאולוגית פעורה בינינו, אך עם זאת יש בינינו הערכה הדדית. אולם העובדה שהיום יש ראש ממשלה שיש נגדו כתב חשדות כל כך חמור מייצרת מצב שבו אנחנו לא באים לשבת עם נתניהו אלא באים להחליף אותו".

כלומר לא תצטרף לממשלה בראשותו.
"אני אומר את זה במפורש. אנחנו באים להחליף אותו ולא להיות חלק ממשלתו. אני מקווה שהכל ברור. ננהל משא ומתן עם כל הגורמים בממשלת שמאל, נעשה חיבורים ונשתף פעולה עם כל מי שמסוגל להביא קולות מהימין. אבל לא נשב עם נתניהו".

   

עריכה: מיכל דאבי 

05/07/2019
הישארו מעודכנים

עמיר פרץ
עמיר פרץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90