103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"גרירת הציבור לבחירות היא דבר מיותר"

אלוף (מיל') יואב גלנט על חזרתו של ברק לפוליטיקה ועל הבחירות החוזרות: "דמות מהעבר עם מסרים מהעבר" • וגם: חשיפת התחקיר על הפעולה החשאית בעזה


שמונה חודשים לאחר ההיתקלות וחשיפת הכוח המיוחד, באירוע שבו נהרג סגן אלוף מ' ונפצע קצין נוסף, צה"ל פרסם אמש (א') את תחקיר התקרית בחאן יונס. האלוף (מיל') יואב גלנט, חבר הקבינט המדיני בטחוני וחבר מפלגת הליכוד, שוחח עם אילה חסון והביע את דעתו על המבצע החשאי. וגם: על הודעת האירנים לגבי תגבור העשרת האורניום: "תהליך התדרדרות שאני לא יודע איך ייגמר". בהמשך סיפר גלנט על רשמיו מכניסתו של אהוד ברק לפוליטיקה: "אין לו שום בשורה".

חלקים רבים עדיין נותרו חסויים, אבל אמש נחשפה חלק מהפעולה של היחידה המיוחדת שפעלה בלבה של עזה. הותר לפרסום שסגן אלוף מ' נהרג בפעולה מאש כוחותינו. אילו פרטים תוכל להוסיף?
"ראשית, הפרטים שניתן לפרסמם – פורסמו. מה שחשוב לומר לציבור הוא שחיוני לבצע משימות כאלה בחזיתות נוספות, וכמובן בגזרת עזה. זה גורם מרכזי בביטחון מדינת ישראל. כל מי שיוצא לפעולה כזאת, מעצם זה שהוא חוצה את הקו, הוא גיבור, וכדאי שעם ישראל יתייחס לאנשים הללו כך".

אתם יושבים בקבינט המדיני-בטחוני ומבינים שהעסק הסתבך. מה קרה שם מאחורי הקלעים?

"כידוע, השליטה על מבצעים היא לא של הקבינט. יש שרשרת פיקוד – ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל או ראשי ארגוני הביטחון האחרים. הדברים שהקבינט נדרש אליהם הם עקרונות, גבולות גזרה, מסגרת. מה שקורה במבצע כזה הוא שמרכז הכובד מוטל על היחידה המבצעת ובראשה הכוח הפועל בשטח. התרשמתי גם בזמן אמת ובעיקר מבתחקירים הראשוניים, שהחיילים פעלו בקור רוח ובשקט נפשי בסיטואציה קשה מאוד, ולשמחתנו יצאו מזה כשרוב הכוח איתנו, אך לצערנו איבדנו את סא"ל מ' במבצע הזה".

איראן הודתה אתמול בהתרסה שהם חורגים מההסכם להעשרת אורניום. מדוע?
"האירנים מעריכים שקיימת חולשה מקומית הנובעת מהמאבק לבחירות בארה"ב והם מנסים לנצל את הסיטואציה הזאת ולייצב נורמה של הרתעה אל מול הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ כאשר יצא מן ההסכם. העימות הפיזי כבר החל נגד יעדים פריפריאליים. הם נזהרים שלא לפגוע בנאט"ו ובוודאי לא בארה"ב למרות שהפילו מל"ט. הדבר הזה הוא תחילתו של תהליך הידרדרות שאיני יודע איך ייגמר. אני ממליץ לאיראנים לקחת את ספרי ההיסטוריה ולקרות מה עוצמתה ויכולתה של ארה"ב כאשר היא מחליטה ולא לשחק איתם".

האירנים מבינים שטראמפ נמצא לקראת שנת בחירות והוא אינו רוצה להסתבך במלחמה. אז אולי הוא לא רוצה את ההתפתחות הזאת?
"האירנים פועלים על מנת להשיג נשק גרעיני, על מנת לייצר טילים. הם משליטים טרור במדינות רבות בעולם ועל מנת לייצר חגורה שיעית מהמפרץ הפרסי ועד לים התיכון. כל אלה הם בניגוד לאינטרס האמריקאי ובוודאי לאינטרס הישראלי וטוב עושה טראמפ כשהוא דוחק אותם לפינה. בסופו של דבר לחץ מוגבר יביא אותם להכרה שהם צריכים לחשב מסלול מחדש. או להגיע למצב של הרמת ידיים או להיכנס לתהליך של הסכמה מחודשת כאשר הכול נמצא על השולחן ולמעשה מבטיחים שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. אם נירדם עם איראן היום אנחנו עלולים להתעורר עם צפון קוריאה בעוד שנים אחדות".

שר הביטחון לשעבר שרצה למנות אותך כרמטכ"ל, נכנס לזירה הפוליטית. היום היריב הנוקב ביותר של נתניהו. האם אתה בעד כניסתו של ברק?
"ראיתי דמות מהעבר עם מסרים מהעבר. מה אומר ברק? הוא אומר לא ביבי. אין לו שום בשורה, כי על זה היו הבחירות והימין בראשות נתניהו השיג רוב. זה נכון שליברמן ברח עם המנדטים שלו בניגוד לעצות בוחריו וגרר אותנו לבחירות, אבל על דברי ברק היו משאל עם ברור.
ברק אמר 'אני רוצה להחליף' לאו דווקא בהצבת עצמו בחזית. זאת דמות מהעבר עם מסרים מהעבר. אני לא שמעתי מסרים מלבד רטינות וכמה רע כאן, בניגוד למציאות כאן"

איך אתה מסביר את הסדק הזה בין השניים? הרי הכרת אותם כשלובי זרוע, חוטפים מאותם כיוונים, מה עבר עליהם?

"כאשר יש מאבק על שליטה וכוח, אנשים מגיעים לכל מיני סיטואציות. במקרה הזה אני רואה התהפכות לא רק של ברק אלא גם של גורמים רבים נגד נתניהו. למשל ליברמן. עינינו הרואות: אתה נבחר על סמך זה שאמרת שתשב בממשלת ימין בראשות נתניהו, קיבל את המנדט, המציא המצאה וגורר את כולנו לבחירות בכפייה". 

יכול להיות שלא רצו לקבל את ליברמן בליכוד, עם המתפקדים שהוא רצה, ומשם זה בא? שמעתי סברה כזאת.
"קשה לי להאמין שזאת הסיטואציה. אני לא מקבל ולא משתכנע מדברי ליברמן. מדובר באיש של דיבורים. זה אדם של דיבורי דיבורים. משיחי שקר היו לאורך שנים רבות בתולדות העם היהודי. ליברמן משיח שקר. הוא מעולם לא ממש הבטחות שלו. כאשר נבחר אדם שמבטיח שיהרוג את הנייה תוך 48 שעות והוא מתמנה לשר הביטחון זאת שחיקת ההרתעה של מדינת ישראל. הרתעה לאומית נבנית לאורך שנים ופתאום ליברמן שוחק את ההרתעה בצורה כזאת של מילות שקר". 

עריכה: מעיין פופלבסקי 

08/07/2019
הישארו מעודכנים

יואב גלנט
יואב גלנט  |  צילום: הדס פרוש/ פלאש90