איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אסור להפוך את הילדים שלנו לבני ערובה"

שר החינוך רפי פרץ מקווה שתשלומי ההורים יאושרו בקרוב: "בית ספר זה לא רק ציונים, זה גם טיולים והצגות. אנחנו לא יכולים לקחת את זה מהילדים"


בתום דיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת אתמול (א'), רוב תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה בוטלו. הרב רפי פרץ, שר החינוך, סיפר על תקוותו להסדיר את תשלומי ההורים בקרוב, והתייחס לכוונה להעביר את האחריות על מעונות היום למשרד החינוך. בהמשך פרץ התייחס למחאתם של יוצאי אתיופיה, והביע את דעתו על התרומה שיש לחינוך למיגור הגזענות בחברה.

בוא נפתח בדרמה של ועדת החינוך של הכנסת: תשלומי הורים לא אושרו, בתי הספר יגבו רק על ביטוח כדי ששנת הלימודים תיפתח, ועל ספרי לימוד. 
"אסור להפוך את הילדים שלנו לבני ערובה, בית ספר זה לא בית חרושת לציונים אלא גם סל תרבות וטיולים. עמדתי על זה שהשנה לא יהיה שינוי ולו בשקל מתשלומי ההורים בשנה שעברה, ואני מצפה שחברי הכנסת שהצביעו נגד יתעשתו וביום רביעי יצביעו בעד. מדובר באלפי עובדים באכסניות הנוער ובבתי ספר שדה שנסגרו חוזים מולם - ואם הכל יתבטל זה סיפור עגום מאוד גם לתעסוקה הישראלית". 

דרישת ההורים היא שמשרד החינוך יסבסד את זה. ובאופן חלקי לאלה שמתקשים בתשלום, זאת דרישה מוצדקת".
"את צודקת. משרד החינוך נותן מלגות על סך מאה מיליון שקל וזה מגיע לכמאתיים אלף משפחות. ביקשתי שנעמיק את הנושא. אני מבטיח שהנושא יעלה על סדר היום וננסה לטפל בו כך שההורים ישלמו כמה שפחות".

ביום רביעי הקרוב תהיה החלטה נוספת ואתה מקווה שכל תשלומי ההורים יעברו.
"אני פונה לאחריות הלאומית של חברי הכנסת ואומר להם שלא לשים את הילדים בתווך".

מדוע כל דבר נהיה פוליטי? גם חינוך ילדינו קשור לפוליטיקה? זה הפך לסחר מכר.
"נכון. זה לא ראוי. אני משוכנע שהאחריות תגבר על כולם וביום רביעי נצליח להעביר". 

מה יקרה אם לא? הרי זאת ממשלת מעבר.
"אני סומך על השפיות ועל השיקול הלאומי. אני עובד קשה כדי להגיע לנקודה הזאת ושהעניין יסתדר".

נדמה לי שהגעת להסכמה בשעות האחרונות עם ראש הממשלה לגבי מעונות היום - כל האחריות על מעונות היום תעבור ממשרד העבודה והרווחה אל משרד החינוך, זה נכון?
"גם ועדת טרכטנברג וגם ועדת אלאלוף הכריעו שהמקום שצריך לטפל בו ממלכתית במעונות הוא משרד החינוך. כל הורה חייב לדעת שהילדים שלו מגיל אפס ועד גיל שמונה עשרה מקבלים חינוך המבוקר בידי הממשלה, באחריות פדגוגית ממלכתית. זה ראוי ומתאים למקומה של מדינת ישראל. לממשלה הבאה כבר נעשה מאמץ גדול שהפעוטונים יעברו למשרד החינוך.

אני אניף את דגל המוגנות

זה הגיוני בעיניך שכל אחד יכול לפתוח גן או פעוטון? לא צריך שום הכשרה לכך. זה תקין?
"את צודקת והמקרה של כרמל מעודה מעיד על חומרת שאלתך. זה לא יכול להיות בחברה מתוקנת. לא יכול להיות שלא יהיו בקרות וחסמים, לא הגיוני שילדינו יהיו חשופים ואני אניף את דגל המוגנות. אנחנו נעבוד על כל טווח הגילאים, לא תהיה אלימות. ילדה בת שבע תצא ותחזור הביתה תוך הגנה והוריה יהיו רגועים".

היום אמורה להתחדש מחאת העדה האתיופית, ישראל 2019 היא חברה גזענית. מה אתה, כשר חינוך, רוצה לעשות?
"קודם כול, אמש הלכתי לבקר את משפחתו של סלומון טקה. נפגשתי גם עם נכבדי העדה וביקשתי את השפעתם על הרגעת הרוחות. משרד החינוך עושה פעולות מאוד מעמיקות בשנים האחרונות, אני רואה את רף הביצועים, לא בהכל הצלחנו להביא לשיוויון אבל אנחנו מתקרבים לכך בצעדי ענק. למשל, העלינו ב-61% את החבר'ה מהעדה האתיופית שמסיימים קצונה".

זה מצוין. ומה לגבי האפליה הקשה בין ילדות ספרדיות לילדות אשכנזיות?
"אני מגיע ממשפחה מרוקאית. בהיותי ילד חוויתי על בשרי את האפליה והיום אני יכול להגיד לך שזה נעלם מהישראליות שאני חי בה. אני יודע שזה קיים אבל בעזרת מודעות והשקעה אדירה ננסה למגר את התופעה כדי להגיע לשוויון".

איך משרד החינוך מתמודד עם תופעת המחסור במורים?
"זה נכון שהנושא בעייתי אבל אני שמח לבשר שאנחנו בתהליך של קליטה נרחבת של מורים. כולנו עובדים על כך ומעריך שאנחנו נצליח להכשיר מורים ומנהלים בערכים שאנחנו רוצים. אני שמח שמשרד החינוך אחראי לזה".

אתה חושב שתהיה שר החינוך גם בממשלה הבאה, אם תקום, כי עדיין יש אי ודאות בתחום. 

"אני גם עושה הרבה כדי לצמצם את אי הוודאות הזו. אני רוצה שהבית היהודי והאיחוד הלאומי נביא להקמת ממשלה בראשות נתניהו. הציונות הדתית הממלכתית מעוניינת להמשיך להחזיק בתפקידים הללו".

הימין שמימין לליכוד עדיין מפורק, אפילו איילת שקד מחפשת את מקומה.
"אנחנו עובדים גם על זה. אני מנצל את ההזדמנות לומר שידנו מושטת. אני פונה לאיילת שקד, לנפתלי בנט ולאיתמר בן גביר – בוא נשב יחד, באחריות גדולה. נשב ונסגור כדי ללכת ביחד".

עריכה: מעיין פופלבסקי
08/07/2019
הישארו מעודכנים

שר החינוך רפי פרץ
שר החינוך רפי פרץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90