103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

כמה אפשר למתוח את החבל בלי שהוא ייקרע?

חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי: "האיראנים פועלים בחוכמה - הם צוברים נכסים שליליים כדי שאחר כך יוכלו להתמקח עליהם" • "הם משיגים לא מעט"


חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי, וראש חטיבה אסטרטגית בצה"ל לשעבר תא"ל (מיל') אסף אוריון, התייחס להתחממות במפרץ, ולניסיון הכוחות האיראניים להשתלט על מכלית בריטית. עד כמה האיראנים פועלים באופן מחושב, מה הם יכולים לעשות, ומה הם חושבים שהם ישיגו בהתגרויות האלו? אוריון: "ארה"ב לוחצת חזק מאוד מבחינה כלכלית, אבל איראן משיבה בכוח". ומה עם ישראל, מה המעורבות שלה? אוריון: "אנחנו גם מעורבים מבחינה מודיעינית"

תקרית חמורה הלילה במפרץ הפרסי – ספינות של משמרות המהפכה הקיפו מיכלית בריטית בניסיון לשכנע אותה לעבור למים הטריטוריאליים של איראן, למזלה היא לוותה ע"י ספינת משמר בריטית שהדפה את הכוח האירני. זאת פעולת תגמול נועזת על תפיסת המיכלית שלהם בגיברלטר. לאן זה הולך לדעתך?
"זה ימשיך. ובעצם אנחנו מסתכלים על דינמיקה של משא ומתן חמוש ועתיר כלים. ארה"ב מנסה לכפות על איראן לחזור לדיון בעסקת הגרעין ולוחצת עליה כלכלית, בעיקר על ייצוא הנפט. איראן אומרת שאם היא לא תייצא נפט אז גם אחרים לא ייהנו מזה. בחודשיים האחרונים אנחנו רואים הדרדרות בתקיפה ובאיתותים כלפי נכסים אמריקאיים כולל הפלת כלי טיס לא מאויש, שני גלי תקיפה למיכליות. ומנגד, ארה"ב קירבה כלים ופנתה לבעלות ברית".     

זאת חריגה מהאדישות הבריטית 
"בריטניה לא אדישה, יש פה אירוע בינלאומי גדול. היא שלחה כמאה נחתים בריטיים למפרץ. אל מול האיומים האיראניים שבריטניה תשלם על מעשיה, בריטניה נערכה".

מה הרציונל האיראני?
 בנקודת הזמן הזאת הם יכולים לעשות הערכת מצב ולומר שכנראה הסנקציות לא יוסרו וכנראה משק הנפט בעולם לא ייפגע. אז מה הם משיגים בהתגרויות האלה? 
"הם משיגים לא מעט. הם משנים את נושא השיחה מגרעין לבידוד ארה"ב לביטחון המפרץ וחשש ממלחמה. לטווח הקצר אולי הם השיגו תנודות קלות במחירי הנפט אבל הם בעיקר מעלים את המתח אצל השותפות האירופיות ומנסים לבקע ולהרחיק בינן לבין ארה"ב". 

אבל ברגע שהולכים ראש בראש עם הבריטים אז לכאורה דוחקים את הבריטים לאמריקאים.
"לא מדובר בראש בראש, יש פה מענה מורכב ומעניין. האיראנים נוקטים בגישה על 'עקוץ והכחש':
 הם מכחישים ואומרים לא קרה, אין להם בעיה לומר שזה לא הם ואין הוכחות, זה חלק מהמשחק שלהם". 

ככה הם דוחקים את אירופה לצאת מההסכם, בעקבות ההפרות הללו.
"מה שיפה בצעדים האירניים בתחום הגרעין הוא שעכשיו הם צוברים נכסים שליליים כדי שאחר כך הם יוכלו להתמקח על זה. הם אומרים שהם מבצעים מהלכים והם מהלכים הפיכים, כלומר: 'אם תשלמו לנו מספיק, נחזור אל מתחת ל-300 הק"ג וחזרה להעשרה סביב 4%'".  

עד כמה זה יכול לגלוש ולהגיע לישראל?
 
"אנחנו בתמונה במספר ממדים, ישראל מעורבת מודיעינית. אנחנו מבינים שההתרעה הראשונה של פיגועים כנגד כוחות אמריקאיים באזור אפשר שיגיע מהמוסד, זה מה שפורסם. ישראל מטפלת בזה בהיבט המודיעני והשותפויות המודיעיניות עם המערב מאוד פעילות. בהיבט המבצעי ישראל לא שם. נקודת החיכוך שבה ישראל מתחככת עם איראן זה בסוריה". 

למה לנו לשגר איומים כשברקע מטוסי F-35?

"לראש הממשלה יש שיקולים משלו. האיראנים יודעים היטב שישראל יודעת להגיע למקומות רחוקים".

עד כמה המצב הזה יכול להביא את האיראנים לפגוע גם במטרות ישראליות?  
"האיראנים לא צריכים אישור מיוחד כדי לפגוע במטרות ישראליות. היו פרסומים על הכנה של תשתית רקטות וטילית בעיראק. התשתיות שקיימות בסוריה הן לא בעלמא, אלא נגדנו. עד כה לא הצטברה אצלם היכולת לעצור את ישראל במעופה". 

עריכה: מעיין פופלבסקי

  

11/07/2019
הישארו מעודכנים