103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

חיים (שוגון) פנחס נזכר בלכידתו של צבי גור

שוגון הביע את דעתו בנוגע לביקורת על חקירת המשטרה במקרה של אונס הילדה בת ה-7: "לא מדובר בחקירות מסובכות אלא באנשים חסרי ניסיון"


החוקר הפרטי וראש מחלק הבילוש בימ"ר תל אביב לשעבר חיים (שוגון) פנחס, שהיה חלק מכוח המעצר שפעל ללכידת צבי גור הביע את דעתו על האפשרות שצבי גור, שרצח וחטף את הנער אורון ירדן, ישוחרר: "המדינה לא מתנהלת בצורה תקינה בנושא. מאסר עולם זה לכל החיים". פנחס גילה מדוע לא עצרו את גור ברגע שהגיע לקחת את הכופר, והביע תמיהה על האפשרות שישוחרר: "זאת הפעם הראשונה והאחרונה שבה נחטף ילד לצורכי כופר ונרצח בדם קר". בהמשך הביע את דעתו על המקרים האחרונים שחקרה המשטרה ועוררו עליה ביקורות חריפות.

שוגון נשאל על ידי חברי הקבינט מה דעתו על הניסיון לקצוב את עונשו.
"המדינה לא מתנהלת באופן תקין. ברגע שהנשיא עזר ויצמן קצב את עונשו, זאת השגיאה הראשונה. ומאז אנחנו ממשיכים על מסלול שגוי. הנשיא ויצמן קצב את עונשו, אני לא מבין איך.

מדובר באירוע מהחמורים שפעם ראשונה ואחרונה נרצח ילד לצורך כופר. היו הרבה מעשיי רצח, אבל חטיפה ורצח של ילד שמסתובב ליד ביתו, מבצרו, בסביבה השלווה שלו וחוטפים אותו לשם כופר ורוצחים אותו תוך כדי משא ומתן ואחרי זה יש טיפת רחמים? מישהו איבד את השפיות. מאסר עולם זה לכל החיים". 

על השאלה במה הוא שונה מרוצחי ילדים אחרים, הרי היו לא מעט מקרים, השיב ראש מחלק הבילוש בימ"ר ת"א לשעבר:
"יש שוני במהות. יש מעשי רצח של ילדים על ידי הורה, יש רצח תוך כדי מהלך עבירה. אבל כאן יש רצח בכוונה מראש של לחטוף את הילד ולרצוח אותו. מדובר ברצח בדם קר". 

בישראל אין מושג כזה מאסר עולם בלי חנינה.  
"אנחנו מדינה קטנה וסגורה, וכשמישהו מעז לחטוף ילד לרצוח אותו ולדרוש כופר, זה לא רק טלטלה מבחינה אישית וציבורית, יש לי ביקורת בנושא הזה. מאז זה קרה רק פעם אחת אבל החוטף נהרג על ידי כוחות המשטרה.

במקרה הרצח הזה, כשהחוטף הגיע לקחת את הכסף הילד כבר לא היה בין החיים. ההרתעה עובדת, אבל יש גם את הענישה וגם את הנקמה, למה אנחנו מתעלמים מזה?
חלק מהענישה זה גם לתת למשפחה את התשובה למעשה".

שוגון ניסה לאפיין את צבי גור, רוצח הילד.
"הרבה רוצחים קרים מאופיינים בתכונות האלה. צבי גור הוא אדם מאוד חביב, מניפולטיבי. אתה יושב איתו ונעים לך. הוא אמן בחסד עליון, יודע להתחבב על אנשים, יודע להיטמע בקהל".

חברי הקבינט ביקשו משוגון, שהיה חלק מכוח המעצר שפעל ללכידת צבי גור, לספר מה קרה באותו הלילה שגור הגיע, לקח את הכסף והצליח להיעלם. 
"אני הייתי בראש הכוח, בזמן ההוא. ההחלטה נתקבלה און-ליין. התקבל נ.צ. להוריד את הכסף במקום ההוא, ראינו את החוטף ניגש ולוקח את הכסף. והמפקד החליט שלא לבצע מעצר באותו רגע כי הוא פחד שאם הוא יחליט על כך הילד יהיה בסכנת חיים. לא ידענו שהילד כבר מת. החוטף שבר את מכשיר האיתור וברח עם הכסף. תוך כדי קרב אתה מקבל החלטה והמפקד אמר שעד היום הוא חושב שזאת הייתה החלטה נכונה".

לסיום הביע את דעתו על המקרים האחרונים כמו של קסוטה ואחרים. לגבי מה שקורה במשטרה.
"יש הרבה שגיאות, לצד הדברים הטובים. לעיתים צוות החקירה הולך שולל. במקרה של אונס בת ה-7 מדובר באנשי חקירה חסרי ניסיון לחלוטין שניהלו את החקירה של קטוסה. וכיוונו את החצים עליו".  

עריכה: מעיין פופלבסקי 

11/07/2019
הישארו מעודכנים

צבי גור
צבי גור  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש 90