103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"עוזרים ומקורבים לנתניהו נפגעו נפשית ופיזית"

בן כספית עם פרטים על אודות מערכת היחסים בין רה"מ למקורביו • על ליברמן אמר: "הוא האיום הקיומי (האיראן) של נתניהו"


חודשיים לפני הבחירות שוחח ניסים משעל עם בן כספית על מערכת הבחירות הסבוכה. בהמשך: מה דעתו על היחסים בין בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן: "ליברמן הוא האיראן של נתניהו, האיום הקיומי שלו", ומתייחס לסקר האחרון בו ברק על סף אחוז החסימה: " לברק יש נגטיב ענק עוד משנת 2000 והוא לא מצליח לפרוץ את הנגטיב הזה.

כספית התייחס לקרב של הבחירות הקרובות: הקרב בין ליברמן לנתניהו, שדומה לקרב דמים.
"הקרב עם ליברמן מתרחש בתוך הימין והוא הקרב על עתידו ותוחלת חייו של נתניהו. ליברמן הוא האיראן של נתניהו, הוא האיום הקיומי שלו. ליברמן הוא מי שמנע מראש הממשלה להקים ממשלה, ואולי מי שימנע ממנו גם בבחירות הקרובות. אם כך יתרחש - אז נתניהו סיים. ליברמן הוא האיש שהולך עם נתניהו מהיום הראשון וכעת מסכן את שלטונו".

משעל שאל את כספית איך נתניהו מצליח להרחיק אנשים מקורבים כל כך, כאלה שעשו למענו הכל. הרי ליברמן הוא הדוגמה לאיש שבתחילת הדרך היה בן ברית והיום, עם הרעת היחסים, הוא כל כך מתעב את נתניהו ומוכן ללכת רחוק עדי כדי לחסל את הקריירה הפוליטית שלו.
"לנתניהו אין אפילו מקורב אחד שיצא משם בחתיכה אחת. אני מסתכל על השמות,  לדורותיהם. לא תמצא אדם אחד שנשאר נאמן, למעט קרובי משפחה ועורכי דין. וזה פשוט עניין של אופי. לא אגיד לך שמות אבל כמה מאנשי נתניהו חוו גם תופעות פיזיות כתוצאה מימי קרבתם לנתניהו, כאלה שנפגעו פיזית ונפשית.

בועת הטרלול יכולה לרסק כל אחד. כשאתה שם, קרוב לבועה, אתה עובר חוויות שקשה לתאר במילים. זאת השפעה רדיואקטיבית, במחוזות טירוף שקשה לתאר. וזה שנתניהו מנהל את המדינה תוך כדי שהוא נמצא בתור הר הגעש הזה - על זה מגיעה לו הערכה. אתה מסתכל על רשימת הפליטים והניצולים, חלק אמנם דיברו, אבל הרבה מהם עוד לא דיברו".

כספית התייחס לעובדה שליברמן יכול לחסל לנתניהו את הקריירה הפוליטית. 
"זה מה שקרה בבחירות האחרונות וזה מה שהביא את מדינת ישראל לבחירות אחרי בחירות, בפעם הראשונה בהיסטוריה".

מה דעתו של כספית על ממשלת אחדות לאומית בין הליכוד לכחול לבן, הם בעיניו ממשלה כזאת יכולה להוות פיתרון?
"ממשלת אחדות לאומית אכן יכולה להוות פתרון וזה מה שליברמן רוצה. וכאן נתניהו עומד בפני דילמה מאוד אכזרית: לבחור בין ליברמן לבין החרדים. אם הוא ילך עם החרדים – כחול לבן לא יבואו איתו. אם ילך עם ליברמן הוא שוב הורג את הברית עם החרדים, כמו בשנת 2013 עם לפיד.

לנתניהו כבר אין יותר מדי כדורים במחסנית, הוא הרבה יותר קרוב לסוף הקריירה מאשר לתחילה ולכן חשיבות החרדים תרד. כרגע הוא לא חושב על עוד שלוש קדנציות אלא חושב על להישאר ראש ממשלה בטווח הקצר הנראה לעין כדי לחמוק מאימת הדין".

האם נתניהו מבין את מצבו המשפטי והפוליטי? בן השיב: 
"הוא לא מבין ונלחם עד הסוף ובדרך כלל יוצא לו לנצח, כנגד רוב הסיכויים הוא ימשיך להילחם".

ובעניין ממשלת האחדות האופציונאלית הוא הוסיף:
"כחול לבן יצטרכו להחליט אם הם מצטרפים לממשלת אחדות בראשות נתניהו או לא. הם הבטיחו שלא. מצד שני במו"מ מאחורי הקלעים נפתרה הבעיה המשפטית של נתניהו ופרסמתי את זה.

השאלה אם כחול לבן יהיו מסוגלים להתמודד עם מיליון המצביעים שלהם שיצביעו להם בבחירות הקרובות ולומר להם שלמרות הבטחתם הם אכן ישבו עם נתניהו.
מעל זה מרחף עוד משהו, אם הם יתמידו עוד קצת, עוד קצת איפוק, אולי זה יהיה סוף עידן נתניהו. כחול לבן יציעו לנתניהו שתהיה רוטציה ושגנץ יהיה ראשון בסבב על ראשות הממשלה, אבל נתניהו לא יסכים להצעה כזאת כי הוא רוצה להיות נאשם תוך כדי שהוא בתפקיד ראש הממשלה.

זאת הדילמה של כחול לבן, אם להקים את הממשלה הזא שהציבור רוצה או להמשיך לחכות ולקוות שמתוך הליכוד יקומו אנשים שיגידו לנתניהו 'תפנה את מקומך לטובת מישהו אחר מהליכוד, תנקה את שמך ותחזור'. ולא, זה לא יבוצע ע"י חבר כנסת אחד אבל זה כן יכול להיות על ידי כמה חברי כנסת. המהלך הזה אינו מתוך רוע אלא מתוך פיכחון פוליטי".

אהוד ברק באיזור אחוז החסימה. הבוקר פורסם בהארץ על שותפות של מיליונים בינו לבין עבריין המין ג'פרי אפשטיין. כספית דווקא לא מתרשם מהמיוחס לברק, בהתייחס לקהל הסלחן של נתניהו.
"לנתניהו השחיתויות לא עשו כלום, אז ברק בונה על זה. בעיניי ברק צריך לפתוח הכל. ועדיין, חברים שהסתבכו בפלילים זאת לא עבירה פלילית. לציבור הישראלי יש קיבת ברזל ונתניהו הוא הדוגמה לזה".

אז מה מונע ממנו להמריא?
"לברק יש נגטיב ענק עוד משנת 2000 והוא לא מצליח לפרוץ את הנגטיב הזה. הוא הדבר הכי טוב שקרה לנתניהו כי הוא בעצם מאחד ומחזיר את הלכידות לצד השני. אם ברק לא ישכיל להתאחד עם פרץ או מרצ סביר שהוא לא יעבור את אחוז החסימה". 

עריכה: מעיין פופלבסקי

12/07/2019
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית