אילה חסון

"הדוב הראשון בקוטב הצפוני"

השר זאב אלקין ביקר בחריפות את הזיגזג של אביגדור ליברמן • וגם: מה דעתו על האפקט שתייצר תוכנית המאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ?


לאן מועדות פניו של אביגדור ליברמן, שלפי הסקרים אוחז ב־9 מנדטים בכנסת הבאה? השר זאב אלקין (הליכוד) אמר לאילה חסון ב־103fm כי "החלום הרטוב של רבים הוא להפיל את נתניהו. יש מי שאצלם זה אידיאולוגי - הסיכוי של השמאל לחזור לשלטון - אבל בסופו של דבר ברור כי נתניהו הוא מנהיג הימין היחיד שיכול להיות ראש ממשלה".

אלקין לא חסך ביקורת צינית על אמירותיו של ליברמן לאורך הזמן, תוך שינוי דעותיו בהתאם לחשבונות אישיים עם ראש הממשלה: "ליברמן אמר 'אני אמליץ רק על נתניהו כי הוא היחיד שמתאים' , 'אני נגד ממשלת אחדות כי ממשלת אחדות היא ממשלת שיתוק', 'לא, אני שיניתי את דעתי שממשלת אחדות היא הדבר הכי טוב שיש בלי חרדים אבל אני אמליץ על המפלגה הגדולה ביותר', 'לא, אני לא אמליץ על המפלגה הגדולה ביותר אבל אמליץ על מי שימליץ על אחדות', 'אני בחיים לא אמליץ על גנץ, גנץ יקים ממשלה עם הדובים מהקוטב הצפוני', 'לא, אני הדוב מהקוטב הצפוני'. הכול ציטוטים של ליברמן מהחודשים האחרונים".

מה ההסבר של אלקין לשינוי עמדותיו של ליברמן מן הקצה אל הקצה? "לא אני צריך להסביר, אני לא הדובר שלו. ליברמן עצמו צריך להסביר איך הוא הפך את דעותיו ל - 'אני הדוב הראשון של הקוטב הצפוני ואני הולך עם גנץ'. דבר אחד ברור – ליברמן מנסה לעשות הכול כדי להסביר למה הוא לא ימליץ על נתניהו לראשות הממשלה ויצביע על גנץ. בכל פעם הנוסחה משתנה בהתאם למצב".  


"הצבעת הקבינט על שטחי C היא החלטה המשנה סדרי עולם" 

"לא קראתי את תוכנית השלום של טראמפ" אמר אלקין בנוגע לתוכנית הממשל האמריקאי למזרח התיכון. "אולי יש שם דברים שלא אסכים איתם ואולי יש דברים שמדינת ישראל כן תוכל לחיות איתם. מה שברור הוא שהפלסטינים אומרים שהם לא יכולים לחיות איתה. הם יודעים מה יש שם".

לגבי יחידות הדיור המתוכננות בשטחי C - "היה דיון בקבינט על תכנון בנייה לפלסטינים. אני הייתי בין אלה שסברו שעלינו לקחת אחריות על התהליך הזה. המצב עד היום היה שהרשות הפלסטינית היא שמימנה לצרכים של עצמה, כדי לעודד הגירה ולייצר עובדות בשטח וכדי להשפיע מדינית. לתושבים המתגוררים שם יש צרכים הומניטריים ומדינת ישראל צריכה לטפל בזה. אני שמח שזאת העמדה שהתקבלה בקבינט ולכן בלב שלם הצבענו בעד ההחלטה הזאת ואפילו דחפנו אליה, כי זאת החלטה שמשנה סדרי עולם ומשפרת את מצבה של מדינת ישראל".

עריכה: מעיין פופלבסקי


31/07/2019
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום יח"צ: ישראל ברדוגו