103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"אנחנו חולמים על ממשלת אחדות ללא נתניהו"

יאיר לפיד חושב בגדול, ולא חושש להביע דעתו על הימין המאוחד: "חבורה שמדברת על להט"ב ונשים כאילו הם אזרחים סוג ב' הם לא פרטנר לגיטימי"


"הדיון היחיד במערכת הבחירות הקרובה היא מי תהיה המפלגה הגדולה יותר", אמר ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן. "החלום שלנו הוא ממשלת אחדות ללא נתניהו, אני מאמין שהליכוד בשל לזה. האנשים במפלגה הזו הם אנשים הגונים בבסיסם. אנשים כמו הנגבי אומרים דברים בלהט הקמפיין ואז אומרים לעצמם: 'טוב, ננצח - ואחרי זה נחזור להיות אנשים מוסריים וטובים'. אתה מאבד משהו בעצמך. נתניהו רומס אותם כדי להשיג חוקי חסינות". 

לפיד העריך שלא יהיו עוד הפתעות, רגע לפני הגשת הרשימות לכנסת: "השאלה המרחפת היא אם יכניסו את חסידי הטרור היהודי לתוך איחוד הימין, אני מאוד מקווה שלא ומפציר בשקד ובבנט שלא לעשות את זה. השושבין של החיבור בין בן גביר ועוצמה יהודית הוא ראש הממשלה. נתניהו איבד כל רסן. 

הם לוחצים לתת את סגן יו"ר הכנסת לבן גביר, זאת אומרת שבבוקר הוא יישב מתחת לתמונת הרצל במליאת הכנסת ואז ייסע הביתה ויישב בסלון ביתו מתחת לתמונה של ברוך גולדשטיין שטבח ב-29 מתפללים ערביים לא חמושים וחפים מפשע שכרעו בתפילה. זה טירוף מערכות. אני לא יכול לשתוק מול עוולה כזאת".

בכיר כחול לבן התייחס לחברי הרשימה המרכיבה את איחוד הימין: "חבורה שמדברת על להט"בים ונשים כאזרחים סוג ב' ואני עדיין לא מדבר על ערבים – היא לא לגיטימית. יש דברים שהם מחוץ לגדר. יצחק שמיר היה נוהג לצאת ממליאת הכנסת כשהכהניסטים היו עולים לדבר.

רעייתו של בן גביר סיפרה שהדייט הראשון שלהם היה על הקבר של ברוך גולדשטיין. בן גביר יהיה חלק מהכנסת? חלק מהקואליציה? ראש הממשלה, בגלל הפחד שלו מכלא, פשוט יצא מדעתו". 

לפיד הביע חשש מהחלטתו של פרץ שלא לחבור עם המחנה הדמוקרטי. 
"אני מקווה שאף אחד משני הצדדים לא יימחק, לא נראה לי. אני מחבב את העובדה שיש שמאל מובהק ימין מובהק ויש מרכז ברור, אבל מה שפרץ מתמודד איתו היא העובדה שהבחירות של היום שונות מהבחירות לפני לחודשיים כי המשחק היחיד בעיר הוא השאלה מי תהיה המפלגה הגדולה".

"ליברמן שינה את חוקי המשחק כשאמר שימליץ לנשיא על המפלגה הגדולה ביותר", אמר לפיד. "אני מאמין לו. לא יהיו בחירות בפעם השלישית. היות ואף אחד כנראה לא יגיע ל-61 הנשיא ייתן את המנדט למפלגה הגדולה ביותר. לפיכך הדיון היחיד הוא מי תהיה המפלגה הגדולה ומי יקים את הממשלה, האם זאת תהיה הקואליציה של נתניהו עם סמוטריץ וליצמן או כחול לבן עם אשכנזי, בוגי, בני ואני. זאת השאלה הגדולה".

"החלום שלנו הוא ממשלת אחדות לאומית ללא נתניהו"

לדעת לפיד, הליכוד כבר בשל למהלך של מפלגה ללא נתניהו.
"כידוע - כולם מדברים עם כולם, רק לא למיקרופון או לציטוט. יש אנשי ליכוד שבעוד שנתיים הם יעמדו מול המראה ויאמרו לעצמם מה עבר עליי, למה נתתי לנתניהו לרמוס אותי ולגרום לי לעשות דברים לא הגיוניים ולא ערכיים. 

זה עצוב לראות איך הליכוד מתרפס בפני נתניהו רק כדי להשיג לעצמו חוקי חסינות. גם הנגבי יודע ששלושת הרמטכ"לים ראויים יותר מבן גביר. זה עלבון לצבא משפט כזה. וגם מתוך דברים שנאמרים בלהט הקמפיין. אנשים אומרים לעצמם 'טוב, ננצח ואחרי זה נחזור להיות אנשים מוסריים וטובים', זה לא עובד ככה, אתה מאבד משהו בעצמך".

על טענותיו של דרעי לפיהן כחול לבן היא בעצם לבן-לבן, אמר לפיד: "דרעי מצא למי להגיד את זה. הוא חוזר לטריקים ישנים ורעים. למי הוא יגיד את האמירה הזאת - למאיר כהן? לגבי אשכנזי? לאורנה ברביבאי? לכל אחד יש את הספורט שלו והספורט של דרעי הוא לתקוף אותי, זה בסדר גמור.

הרי מה דרעי אומר? שאני אמשיך להילחם על חוק המרכולים? זה נכון. שאני אמשיך להילחם על גיוס החרדים? זה נכון. 90% ממה שדרעי אומר עליי זה נכון ואני מגבה אותו. המשבצת שלי הוא לא אנטי דתית. ללמוד מתמטיקה ואנגלית זה נכון, העסקנים החרדים צועקים שנאה והסתה בכל פעם שנגמרים להם הטיעונים. אני אלחם על זה. אין פה עניין של משבצת, אני מרוצה שליברמן נכנס למאבק הזה כי אני מאמין שכל מי שידבר בשפה הזאת ומצטרף – אני מרוצה כי זה מקדם את מה שאני מאמין בו".

לפיד תיאר תסריט אפשרי בו כחול לבן תרכיב את הממשלה הבאה.
"המצב הוא פשוט, אם יהיה לנו מנדט אחד יותר – הנשיא יטיל עלינו. לכן עלינו להילחם על מנדטים מימין ומשמאל, זה עסק קשוח. אנחנו לא שודדים אף אחד והציבור יחליט מי תהיה המפלגה הגדולה. הדיון היחיד הוא מי תהיה המפלגה הגדולה . הנשיא מבין שחוקי המשחק השתנו כשליברמן אמר שימליץ על המפלגה הגדולה וכל מה שצריך לעשות הוא להיות מנדט אחד יותר מהליכוד".   

עריכה: מעיין פופלבסקי

01/08/2019
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90