103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"פרץ וסמוטריץ' השתמשו בי וזרקו, הם הונו את הציבור"

עו"ד איתמר בן גביר יו"ר עוצמה יהודית, על כישלון האיחוד עם מפלגות הימין • "הליכוד הם לא ימין, "בנט לא רצה אותי כי הוא רצה לחבור לגוש שמאל"


סוף לסיפור: יממה קשה עברה אתמול על עו"ד איתמר בן גביר, יו"ר עוצמה יהודית, לנוכח ניסיונות החיבור בין עוצמה יהודית לאיחוד מפלגות הימין שתמו אתמול (ה') בהגשת רשימות נפרדות. עו"ד בן גביר שוחח עם משעל וסיפר לו על הלך הרוח ביום שאחרי: "הם הונו ציבור שלם. הם סיפרו כמה הם רוצים את עוצמה יהודית, אבל ראית מו"מ שרק צד אחד מוותר? ירדתי במיקומים שוב ושוב אבל היום אני מבין הם לא באמת התכוונו ורצו את החיבור".

אתמול עברת יממה קשה ובסופה החלטת שלא להצטרף לאיחוד הימין. האגו הגדול ניצח וגבר על שיקול הדעת? 
"חשבתי שהשאלה תהיה הפוכה. חשבתי שתגיד 'איזה יופי, איך ויתרת על האגו, איך ויתרת על תפקיד של סגן יו"ר הכנסת וסגן שר והכול למען האידיאולוגיה שלך. שאפו לך'".. 

איזה אידיאולוגיה? הרי אם היו נותנים לך מקום 5 אז האידיאולוגיה לא הייתה, היית קונה.
"העניין כאן היה לראות בעוצמה יהודית כשותפה לדרך. הרי אני ובנט ושקד ופרץ לא באותה אידיאולוגיה, בוא נאמר את האמת. עוצמה יהודית לא הייתה יושבת בממשלה שנותנת פרוטקשן לחמאס וכששורפים דרום שלם".

הכול היה מתהפך אם היו נותנים לך מקום 5, מה שביקשת. מה ההבדל בין 5 ל-8?
"אני אומר לך שאתה צודק. מקום חמש זאת אמירה. זה להגיד שאנחנו לא רק משתמשים וזורקים את עוצמה יהודית, זה אומר שעוצמה יהודית היא חלק מהרשימה ולא בשוליים. נפתלי בנט הוא למעשה המנהל הגדול של מפד"ל הישנה, והוא חובר ליאיר לפיד. יש ברית אחים ביניהם".

ייאמר לזכותו של בנט שהוא לא רוצה כהניסט כמוך ברשימה.
"זה בדיוק העניין, אתה צודק, הוא לא רוצה אותנו כי המפד"ל לא רוצים את כל מי שלא נראה כמוהם. אתה צודק – אני חוזר בתשובה, אני ספרדי, אני שונה מהמיינסטרים. היוהרה, השחצנות -- הם רוצים רק את השטאנץ הקבוע שלהם. בנט לא רצה אותי כי אני לא כמוהו". 

בנט פסל אותך בגלל שאתה מזרחי?
"יכול להיות. בנט לא רצה אותי כי הוא רוצה את ההזדמנות לחבור לגוש השמאל, לחבור ללפיד, הוא יודע שאיתי זה לא היה קורה. שקד אמרה לי שהיא רוצה אותי והבינה שאנחנו דורשים את המעט שבמעט. בנט לא באמת רצה, אתה צודק. אתה קורא לזה 'כהניסט', אני אומר 'אוהב ישראל'. בנט מנהל שם את העניינים – הוא כל כך רצה את השלישייה שלו בשביעייה הראשונה כדי לייצר ציר עם לפיד". 

פעם אמרת: 'האידיאולוגיה שלנו זהה לכהנא, אבל הדרך אחרת'. כלומר, אתה עובד עלינו?
"לא, זה לא הציטוט המדויק. אני מעריך מאוד את הרב כהנא, הוא היה גיבור ישראל. להגיד לך שהייתי חותם על ההצעה שלו לחופים נפרדים? לא. וההצעה שמי שייצא עם ערבים יקבל מאסר – אני לא שם".

אז במה אתה כהניסט?
"אני כהניסט באהבת ישראל, אני חושב שעודה וטיבי לא צריכים להיות בכנסת ישראל, שצריך לתקן את בית המשפט שפסל את בן ארי". 

אתה מאמץ את השיטה הגזענית של הרב כהנא. אתה פוסל את הערבים.
"אתה שומע גזענות בדבריי? אני מדבר על כל הערבים? יש ערבים שהם נאמנים למדינה. מי שנאמן למדינה אני איתו". 

לא עשית טעות איומה? יכולת להיות סגן שר. 
"הנה אישרת שלא הכול אצלי אגו. אני אומר לך שאנחנו ניכנס עם עוצמה יהודית לכנסת. בנט זה לא ימין. לכן האלטרנטיבה היחידה להציל את הימין ולגרור את נתניהו ימינה היא להצביע לעוצמה יהודית.

בנימה אישית אני מאוכזב מפרץ וסמוטריץ שנהיו שרים בזכותנו, הם הודו בזה. פתאום בין לילה הם משתמשים וזורקים אותנו. אנשים אמרו לי 'זאת פוליטיקה', ואני שואל: זאת פוליטיקה?"

הם אומרים עליך 'בן גביר הוא בכיין שהתאהב בפוזת הקורבן', ואתה מממש את דבריהם - ההם בגדו בך, בנט מוקצה.
"אני אחרי תפילת ראש חודש במערכת המכפלה, שרו ורקדנו וקראנו את ההלל, אני לא קורבן של אף אחד. אני כן חושב שצריך פוליטיקה אחרת, גם בפוליטיקה צריך להיות דוברי אמת". 

הם שיקרו לך?
"בוא נגיד שהם הונו ציבור שלם. הם סיפרו כמה הם רוצים את עוצמה יהודית, כמה זה חשוב. אבל אתה ראית מו"מ שרק צד אחד מוותר, ירדתי במיקומים וכל מיני סיפורים והיום אני בדיעבד מה קרה, הם לא באמת התכוונו".

הם לא רצו כהניסט כמוך ברשימה. בנט רואה בך כהניסט.
"אני מאמין לך. הם לא רוצים אותי כי אני עם דעות בלי פשרות, אותי אי אפשר לקנות. אני שונה מהם. לי חשובה האידיאולוגיה. אני שונה מהם. שקד ובנט שקיבלו 10 מנדטים בסוף לא עברו את אחוז החסימה, תזכור את זה - עוצמה יהודית בפנים".  


עריכה: מעיין פופלבסקי 

02/08/2019
הישארו מעודכנים

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר  |  צילום: רוי עלימה/פלאש90