ינון מגל ובן כספית

"אני היחיד שיכול לשבת עם ערבים וחרדים ביחד"

יו"ר העבודה עמיר פרץ על מפלגתו, שטרם הפגינה עלייה בסקרי המנדטים ועל היריב הפוליטי רה"מ נתניהו • הוסיף: "בכחול לבן יש קיצוניות מצד לצד"


לאחר סגירת הרשימות, נראה כי יו"ר העבודה עמיר פרץ לא הצליח לגייס שום מועמד כוכב לחיזוק שורותיה של העבודה. פרץ שוחח עם רון וינון על זעזועים פוליטים אפשריים: "תהיה ממשלה גם אם הליכוד יתפרק, וגם אם כחול לבן תתפרק". על כחול לבן: "מפלגה ללא מהות". 

פרץ טען כי בעיניו הוא קיבל את ההחלטה נכונה כשבחר לא לחבור למרצ וברק. "אם הייתי עומד בראש הגוש של מרצ וברק, הייתי מפיל לטמיון את המעמד הייחודי שיש לי במערכת הפוליטית הישראלית – אני היחיד במרכז-שמאל שיכול לשבת עם ערבים וחרדים ביחד ולדון איתם על המכנה המשותף שלהם. כשאני מגיע ואומר להם שהמאבק המעמדי על שכר מינימום, הזכות לקבל דירה במדינה – זה מאבק משותף לכולנו". 

בימים האחרונים ליברמן טען שנתניהו ופרץ כבר מסוכמים על מועמדותו של פרץ לתפקיד נשיא המדינה. יו"ר מפלגת העבודה לא התרשם והזהיר מבחיני אישיותו של יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן נשמע כל כך מצחיק והזוי. הרי האיש שהלבין את כל מעשיו של נתניהו היה ליברמן. האדם שהוא אלוף הקומבינות, שנשכר לכל עסקה פוליטית מלוכלכת - אני נדהם מאומץ הלב שלו לומר משפטים כאלה". לדבריו, היום הוא מבין את המניע: "ליברמן הצליח להתחפש, הוא הרי זאב בעור של כבש. מדובר באחד האנשים הכי גזענים במדינה הזאת, הוא אחד האנשים שנלחם יותר מכל במערכת המשפט, במערכת אכיפת החוק, לכן היזהרו לכם". 

לגבי השאלה על מועמדותו לנשיאות, השיב פרץ: "אני שקלתי להתמודד לנשיאות לפני שהכריזו על בחירות, אבל מרגע שהכריזו על בחירות ואני עומד בראש מפלגת העבודה אין לי שום כוונה להפקיר את חבריי ומתכוון להישאר לעוד הרבה שנים. לכן שאלת הנשיאות איננה על הפרק".

מה יקרה במידה והימין לא ישיג 61 מנדטים להרכבת ממשלה? פרץ הניח שעוד נכונו זעזועים פוליטיים. "יהיו הרבה מלחמות גם בליכוד וגם בכחול לבן, לא יהיו עוד בחירות. תהיה ממשלה גם אם הליכוד יתפרק וגם אם כחול לבן תתפרק.

כן, אני רואה מצב שמערערים על שלטון נתניהו בתוך הליכוד. עד היום לא היה ערעור על נתניהו כי הוא הביא להם מנדטים והצליח להרכיב ממשלה, ברגע שזה לא יקרה – אין סרט שבו נלך לבחירות חדשות. אני מניח שגם בכחול לבן עוד יהיו זעזועים, חלק מזה אנחנו רואים כעת עם המלחמות הפנימיות. לגבי הליכוד – אני מכיר את האנשים שם ואין מצב שהם יוותרו על שלטון וימשיכו ללכת שבי אחרי נתניהו".

האם הסדקים הם אופציה ריאלית? "כחול לבן זה מיזם פוליטי שהוקם בלי מהות ותוכן. אנשים רצו להחליף את נתניהוולכן שעטו אל כחול לבן ללא מהות. היום האזרחים מבינים שיש בכחול לבן קיצוניות והפכים מוחלטים מצד לצד. הפוטנציאל לכך שגם כחול לבן וגם הליכוד ייראו אחרת אחרי הבחירות – הוא גבוה".  

 
עריכה: מעיין פופלבסקי 

06/08/2019
הישארו מעודכנים

עמיר פרץ
עמיר פרץ  |  צילום: אלכס קולומויסקי/פלאש90