103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"חצי מהוועדה לא משפטנים והחצי השני קשור לנתניהו"

העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית בביקורת קשה על המינויים החדשים של ועדת ההיתרים • על תיק המתנות: "לנבחר ציבור אסור לקבל מתנות, נקודה"


"מבקר המדינה מבצע פוליטיזציה בוטה של שלטון וכללי האתיקה. אנגלמן עושה זאת ללא בושה, מבלי להניד עפעף. הוא עושה זאת כי הוא יכול, כי זה מה שמצופה ממנו, כי לשם כך הוא מונה לתפקיד - וכי הציבור אדיש". כך כתב הבוקר העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית, על מינוי שמונת חברי ועדת ההיתרים, בהם נציגי ציבור שאינם משפטנים ובעלי הקשר פוליטי. 

כספית פתח ואמר ש"התקשורת אמורה להיות ממורמרת, מבקרת, חוקרת – זה היה תפקיד שלה לפני שהשתלטתם עליה", לשאלתו של מגל על מה הוא מצר ועל מה מרירות לבו.

ניכר כי האבסורד של ועדת ההיתרים עולה על גדותיו: "הוועדה אמורה להנחות את השרים ולאשר מתי הם מתכוונים לחרוג מכללי האתיקה. מעולם לא הוטל בה דופי או ספק עד שהגיע אותו נתניהו עם אותה בקשה שמיליארדר זר, שאגב גם שמו נקשר בתיק המתנות, יממן את הגנתו בתיק המתנות".

"זה נדחה בפעם הראשונה, התחלף השופט וזה נדחה בפעם השנייה", המשיך כספית. "בפעם השלישית אמרו לנתניהו: 'אדוני, תציג לנו הצהרת הון, בוא נראה אם יש בכלל צידוק לזה שאתה צריך שמישהו מבחוץ יעזור לך ואינך מסוגל לממן זאת בעצמך'. נתניהו סירב בעקשנות להציג הצהרת הון.

ובהינתן זה, "מה עושה מבקר המדינה עם הרפורמה? כמובן שמפטר ומדיח את חברי ועדת ההיתרים ומביא הרכב לא רלוונטי. חברי הוועדה החדשים היא ועדה משפטית נטו ואני כן מטיל ספק במקצועיותם – חלקם אינם משפטנים, לחלק גדול מהם, יותר ממחציתם, יש הקשר פוליטי".

מגל הזכיר לכספית שגם לשופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות, יש הקשר פוליטי והוא התמודד במפלגת העבודה בפריימריז, איך שם זה בסדר ופה זה לא בסדר?
"מדובר בשני הליכים שונים לגמרי, מלצר הוא שופט עליון. יש גם בין שופטי העליון אנשים עם זיקות פוליטיות אחרות, מה זה משנה? היו לו פסיקות שמאלה או ימינה. פסיקה פוליטית היא בעייתית".


"המשפחה הזאת לא מסוגלת להוציא שקל אחד מהכיס שלה"


כספית התריע מפני זילות מוסדות החוק: "אנחנו שלב אחד לפני מינויים של הצל ורונית הביביסטית לועדה הזאת", אמר. "כתבתי היום שנתניהו שווה בין 40 ל 50 מיליון שקל וקיבלתי תגובות גם ממקורביו של נתניהו שהתפוצצו מצחוק, האיש שווה לפחות 100. אני משתדל לא לזרוק מספרים סתם, אני חשוף לתביעות. אני משתדל להיות קשור למציאות. המשפחה הזאת לא מסוגלת להוציא שקל אחד מהכיס שלה. אין עניין של אנחנו או אתם וזה לא עניין של ימין או שמאל - מדובר בניקיון כפיים של That is not done". 

"ספנסר פרטרידג' להלן 'המונית האווירית' שהיה מטיס וקנה וקונה חליפות לראש הממשלה ב5000 דולר לאחת הוא אמור לממן את ההגנה של נתניהו בתיק המתנות שבו הוא נשפט על קבלת מתנות? זה 'המלך הוא עירום' קלאסי. וזה עובר בשקט, וממנים את כל המקורבים האלה. כל הסיפור הוא אם מותר או אסור לקבל מתנות במדינת ישראל".

לאדם פרטי שאינו ראש ממשלה אין שום כלל, אדם מן השורה אינו כפוף לכללים. ומנגד, אמר כספית: "לאיש ציבור או נבחר ציבור אסור לקבל מתנות, נקודה". הבעיה שלי הוא שלא רק שהוא אולי יישפט על קבלת מתנות אלא שהוא מבקש אישור שאת ההגנה יממן אחד שנתן לו את המתנות וזה נפסל שלוש פעמים על ידי ועדה מקצועית, ממנים ועדה אד הוק כבקשתך, שחצי ממנה הם לא משפטנים והחצי השני קשורים לימין או לנתניהו. נקודה סוף.   

עריכה: מעיין פופלבסקי

13/08/2019
הישארו מעודכנים

בן כספית
בן כספית  |  צילום: 103fm