אילה חסון

אוחנה על ברק: "התנהגותו - 'פוליטיקלי־טוראט'"

שר המשפטים תקף את ראש הממשלה לשעבר - ועורר זעם • ארגון אסטי: "חבל לנו שנזכרים באנשים עם טוראט דווקא לפני הבחירות ובהקשרים פוגעניים"


התבטאות יוצאת דופן של שר המשפטים אמיר אוחנה עוררה זעם בקרב אנשים עם מוגבלויות. בריאיון הבוקר (ב') לאילה חסון ב־103fm התייחס אוחנה להופעותיו בתקשורת של מועמד המחנה הדמוקרטי, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק וכינה אותן 'פוליטיקלי־טוראט'. בארגון אסטי, הפועל למען אנשים עם התסמונת הגיבו בחריפות לדברים, וטענו כי מדובר בהחפצה לצורך הון פוליטי.

לחלק הזה בשיחה קדמה התייחסות של אוחנה לדברים של איש ימינה, ושותפו לקואליציה של אוחנה, בצלאל סמוטריץ'. "עם חברים כאלה לא צריך אויבים", אמרה אילה, ואוחנה הגיב: "כשמבקשים לבקר צריך לזכור שיש דרך להתבטא. לשון גסה ומשתלחת אינה חלק מהם. אני שמח שהוא חזר בו והתנצל מהדברים".

הוא חזר בו אבל כבר הבוקר הוא קרא לראש הממשלה שמאלן וחלש, וכינה את מערכת המשפט מטומטמת.
"זה איננו הסגנון שלי ואיני מצטרף לסגנון הזה, אפשר לעשות פוליטיקה ואפילו פוליטיקה מפלגתית שמנהלת מחלוקות גם בלשון ראויה. אני משתדל לעשות זאת בעצמי, כל אחד והסגנון שלו".

יכול להיות שמי שמשלח אותו לחזית כילד הרע היא איילת שקד כי היא לא יכולה להתבטא כך וברור שיהיה פה כסאח על הקולות בתוך הימין.
"קטונתי מלהעריך מה קורה בקמפיין של ימינה אבל זאת אפשרות. אני לא יודע את זה בידיעה".

הבוקר ועדת הבחירות צריכה להחליט על עוצמה יהודית, יש הבנה שהיועמ"ש לא מחרים אותם כמפלגה אלא באופן פרסונלי. פוסל את גופשטיין ומרזל.
"הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות בסיסית בדמוקרטיה, רק במקרים קיצוניים אפשר להגביל אותם, המקרים הללו כוננו בסעיף 7א' לחוק יסוד הכנסת ומי שיחליט יהיה ועדת הבחירות וכמובן בית המשפט העליון כי זה יגיע לשם. לצערי אין סטנדרט אחיד בנושא. חנין זועבי אמרה שלישראלים אין זכות לחיות בביטחון, תארי לעצמך שמתמודד ישראלי יהודי היה אומר זאת על הערבים. זה היה מזעזע את אמות הסיפים, ובצדק". 

נכון שהיא לא נפסלה בזמנו אבל היא כבר לא איתנו.
"היא כבר לא איתנו אבל החלטות של ביהמ"ש העליון עדיין איתנו ואין סטנדרט אחיד. הליכוד במצב קשה מול רשויות החוק? יש סטנדרטים מיוחדים עבורכם? דיברנו על פסילת מועמדים ואני מכיר היטב פסיקות, אני לא יכול לומר שהתרשמתי שיש סטנדרט אחיד".

אין לך בעיה עם האמירות של גופשטיין ומרזל?
"בוודאי שיש לי הסתייגות קשה מאוד ואני קורא שלא להצביע להם. לא להצביע לגופשטיין ומרזל. אני קורא לציבור להצביע לליכוד - אבל לא כל מי שאני מסתייג מהאמירות שלו צריך להיפסל מלרוץ לכנסת".

"בזמנים אחרים, ראש הממשלה הכושל אהוד ברק לא היה מראה את פרצופו - אלא אם הוא מכוסה בצעיף" 

מה דעתך על דברי אהוד ברק על מבקר המדינה שהוא בעיניו סמרטוט רצפה?
"בזמנים רגילים ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות מדינת ישראל, שההתרפסות שלו מול ערפאת הביאה עלינו את האינתיפאדה השנייה על מאות הרוגיה לא היה מראה את פרצופו ברבים אלא אם כן הוא מכוסה בצעיף - מהבושה כמובן. הוא מלהג מאולפן לאולפן ובשילוב מוזר של נפיחות עצמית ו'פוליטיקלי־טוראט' - פשוט מקלל מגדף, הוא חושב שזה מואיל לו במפלגה שתקבל אולי 5 מנדטים, והוא במקום עשירי. כמובן שאין בכוונתי לפגוע באף אדם, אני מתכוון לביטויים הקיצוניים האלו, שאגב, רוב מקרי הטוראט לא מאופיינים בקללות ובגסויות".

אז אתה אומר שברק הוא אדם בלי שליטה?
"הוא פזיז וגם כראש ממשלה הוא היה פזיז ולא בכדי הציבור הישראלי הראה לו את הדלת. הרי איך אנחנו מודדים מי ראש ממשלה טוב ומי כושל? הציבור הישראלי בוחר, והוא זה שבוחר פעם אחר פעם לעשר השנים הטובות ביותר בתולדות המדינה מבחינה כלכלית מדינית ביטחונית – זה אומר משהו. וכשהציבור, להבדיל, בוחר מישהו ומעיף אותו אחרי הזמן הקצר ביותר שהוא כיהן כראש ממשלה – גם זה אומר משהו"".

אתה עוקב בדריכות אחרי תיקיו של נתניהו?
"לא כשר משפטים, כשר משפטים אינני דן בתיקי נתניהו".

אמי פלמור יכלה לעדכן אותך לא מעט בהקשרים האלה, הפסדת מקור טוב.
"את אומרת את זה בתור אחת שיודעת? בכל אופן, איני מעורב בחקירות נתניהו. כעת אני בפוזיציה שונה, כשר משפטים ראוי שאגזור על עצמי איפוק מסוים. לא ראוי כרגע".

המתקפות על רשויות החוק פוגעות בהן?
"אני חושב אחרת, ביקורת שמביעים פוליטיקאים, וגם אני ביניהם, על בית משפט שמתערב מדי בנושאים הפוליטיים היא ביקורת שאינה חדשה והיא נשמעה על ידי שופטי עליון ושרי משפטים בעבר".

העניין הוא שבגלל שנתניהו מעורב בתיקים אז הדיאלוג הוא תחת צל. יש תחושה שהביקורת מגיעה ממקום מסוים וההשתלחות מגיעה ממקום מסוים.
"הביקורת של פוליטיקאים על מערכת המשפט היא בעיניי ביקורת בונה שמטרתה לתקן ולא להרוס, דבר שני היא מבטאת את הדעות של הציבור ולא יוצרת אותן. זאת המטרה שלי במשרד המשפטים – לחזק את אמון הציבור במערכת המשפט".

מה דעתך על האירוע בהפרדה בעפולה?
"רצו לקיים אירוע גם לאוכלוסייה החרדית, שהיא חלק מתושבי עפולה. זאת הפרדה וולונטרית לא מכוח, אין שוטרים שאוכפים ואין סדרנים. זה טבעי שיקרה ואני לא רואה למה צריך לעתור נגד זה ולהרחיק את החברה החרדית -צריך לקרב אותם ולא להרחיק אותם".

אתה מרוצה מהקמפיין שלכם?
"הקמפיין הוא רק חלק ממערך הבחירות, הוא ברמה אחת מעל כולם. הציבור בוחר והוא ראוה את האמת. מספר המצביעים לנתניהו הוא חסר תקדים עד כה במדינת ישראל".

חטפת מהלומה קשה בכניסתך לתפקיד כשהדחת את אמי פלמור, לא פעלת בתחכום וחטפת אינתיפאדה.
"הרשי לי לומר שאני לא נרתע מאינתיפאדות ואמשיך לעשות את מה שאני מאמין בו. אמי פלמור היא אכן אשת מקצוע מוערכת, גם על ידי, אבל היא אינה אשת-אמון שלי, זה טבעי בכל משרד כמעט וכולם עשו אותו אבל מה שמותר לשרים מהשמאל - כולל אהוד ברק ויאיר לפיד – אסור לשר מהימין. אינני נרתע ואמשיך לעשות את מה שאני מאמין בו".


מארגון אסטי (אנשים עם טיקים ותסמונת טוראט בישראל) נמסר בתגובה לריאיון: "חבל לנו שנזכרים באנשים עם טוראט דווקא לפני הבחירות ובהקשרים פוגעניים. תתפלאו, אבל גם לאנשים עם טוראט אשר מתמודדים עם סימפטומים קיצוניים יש את הזכות לא להיות מוחפצים".

14/08/2019
הישארו מעודכנים

אמיר אוחנה
אמיר אוחנה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90