103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

צבי יחזקאלי: איראן ועיראק עוד יגיבו לתקיפות צה"ל

טרם התקיפה בסוריה העריך פרשן 'חדשות 13' כי בדמשק ובטהרן לא יוכלו להישאר אדישים • "ישראל מותחת את החבל" • הערב (א'): נסראללה בנאום מיוחד


המתיחות בין ישראל לעיראק נמשכת גם בימים אלה, וישראל ממשיכה לתקוף בעיראק, פעולות שראשי השלטון העיראקי רואים כהכרזת מלחמה נגדם. לנוכח המתיחות איימה צמרת השלטון העיראקי להגיב עם נשק מתקדם. בדרום הארץ לעומת זאת, נמשכות החלפת המהלומות, למרות אזהרותיה ואיומיה של ישראל, חמאס ממשיך לשגר רקטות לעבר שטחי המדינה. צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שפך אור על האירועים האחרונים בריאיון לניסים משעל ב-103fm.

בתחילת הריאיון התייחס יחזקאלי לידיעה שפורסמה הבוקר ב'ניו יורק טיימס', בה מצוטטים בכירים אמריקנים שטוענים כי ישראל היא זו שתקפה בעיראק מחסני נשק איראניים. "זו ידיעה רבת משמעות, מכיוון שהאמריקנים, יכול להיות שגם מוטרדים או לפחות אומרים את זה, וזה לא דבר שנוח לישראל", אמר והוסיף: "ישראל שמרה על זה בסוג של חשאיות ויש פה גם כוונות של האמריקנים לאמור, 'אתם לא תוכלו לשחק במגרש העיראקי כמו בסוריה'".  

עוד אמר יחזקאלי כי אתמול פורסם סרטון בו רואים ירי של העיראקים לעבר כטב"ם. "אנחנו לא יודעים מה זה היה ואני לא יודע מה היה הכלי הזה", הסביר, אך לדבריו: "אם יש כלי טיס בלתי מאויש, זה מסוג כלי הנשק שבוא נאמר ככה, אין לצד הערבי, אז זה או אמריקני או ישראלי, ואמריקני סביר להניח שזה יהיה באישור."

לראשונה העיראקים יורים לעבר כלי טיס בלתי מאויש שאמור להיות ישראלי?
"כן, חודש אחרי שלפי מקורות אמריקניים, ישראל חידשה את המתקפות או החלה במתקפות על בסיסים איראניים בעיראק, הנה התנגדות אווירית ראשונה עיראקית. היא לא כזו יעילה, אבל אני רק אזכיר שלסורים לקח שנה וחצי להגיב באש נ"מ לישראל - כאן זה קורה תוך חודש. למה? המרחב מצומצם. בדיווח של 'הניו יורק טיימס' אומר אותו גורם אמריקני, 'ישראל מותחת את החבל'. אכן לתקוף בעיראק זה שונה מלתקוף בסוריה. אל תשכח שיש פה גם את האיראנים שעדיין לא יודעים איך להגיב. התקשורת האיראנית לא משייכת להם את הטילים שהתפוצצו ואת כל הבסיסים שעולים באש, אבל בסופו של דבר יש לך גם עומק איראני, יש לך גם 'השפלה', הייתי אומר במירכאות, עיראקית, שבוודאי תבוא לידי תגובה. מתיחת חבל, ככה האמריקנים רואים. היה השבוע דיווח שרוסיה וארצות הברית נותנות לישראל איזה אור ירוק. אבל כל השאלה היא, האם המרחב הישראלי שם הוא בלתי מוגבל? ולפי מה שאני מבין יש סוג של הגבלה".

כלומר ישראל מותחת את החבל כמעט עד הקצה?
"כנראה שכן. תראה, גם מבחינת לחצות מדינות, ישראל הולכת פה על מהלך נועז, לתקוף בעיראק. סביר להניח שהאור הירוק הזה לא יהיה לאורך זמן ומרחב התמרון הזה לא יהיה פתוח כפי שהוא פתוח עכשיו."

המתיחות בדרום

בעזה המתיחות גוברת, כפי שאנחנו יודעים. חמוש התקרב לגדר ונורה. לאן כל זה מוביל?
"תראה, אני תמיד אומר, בסופו של דבר המציאות בעזה היא מציאות שהיא בלתי נסבלת מבחינת מדינה ריבונית כמו ישראל. אתה בעצם מורתע על ידם. אם חמאס עכשיו יחליט שהריגת החמוש הזה, החיסול שלו או פציעתו, יביא לירי - הם יירו, ואתה תתמגן ולא תגיב. זה מזכיר לי שגם השבוע אלמוג בוקר הביא את השיחה של בני המשפחה של אותו ישראלי, שנפגע מטיל נ"ט כשנסע בכביש בדרך לשדרות, ואומר לו שם האלוף: 'מה אנחנו יכולים לעשות, לא יכולנו להגיב'. יש מצב בעזה שבו ישראל מורתעת על ידי חמאס ולא יכולה להגיב."

לאן זה הולך צבי?
"בסופו של דבר לא תהיה ברירה, ותזכור את מה שאני אומר לך עכשיו, אני לא יודע מתי זה יהיה, אם זה יהיה לפני הבחירות או אחרי הבחירות, או אחרי שאבו מאזן יעזוב את הזירה או אחרי תוכנית השלום של טראמפ. לא יודע מתי זה יקרה. בעזה יהיה מבצע צבאי שמטרתו תהיה לשנות את המשוואה ואת הנוסחה הצבאית שיש שם, להפיל את חמאס מכוחו הצבאי. יכול להיות שהוא ישלוט שם אזרחית, אני לא יודע, כי ישראל מפחדת מזה שיבוא דאעש. אבל הכוח הצבאי שנאגר ברצועת עזה, הוא כוח שישראל לא יכולה לחיות איתו. זה אפילו מתחבר להקשר האיראני, זה כוח איראני, אלה טילים ארוכי טווח, אלה טילים שמרתיעים אותך. יבוא היום שאתה תיכנס ותצטרך להוציא את כל המחסנים הללו ולסתום את כל המנהרות ולהפסיק את כל היכולות הצבאיות של חמאס."

כלומר מה שאתה אומר זה שבעזה יהיה מבצע צבאי שמטרתו להפיל את כוחו הצבאי של החמאס?
"נכון ותראה שכבר בכירים ישראלים רומזים שזה הדבר - ואתה יודע מה? הכול הולך לשם, הכול הולך לכיוון הזה. אתה לא תוכל לחיות בסופו של דבר, שמדינה שרוצה לחיות חיים מערביים, משגשגים, כלכליים, יכולה להיות מורתעת... אני לא מדבר על עוטף עזה, אני מדבר בכלל על כל המדינה, יכולה להיות מורתעת מגחמה של אדון יחיא סינוואר או אסמאעיל הנייה או מה שנותר ממוחמד דף, אתה לא תוכל. בסופו של דבר אתה תצטרך לחצות את הגדר ולעשות את העבודה, ואתה רואה את ההתנהגות של חמאס, הם מושכים אותך לשם, בסופו של דבר זה יקרה."

עריכה: אמיתי דואק

23/08/2019
הישארו מעודכנים