103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"לדעתי האיראנים תכננו לפגוע במטרות צבאיות"

אלוף (מיל') עמוס ידלין: "סיכול פיגוע הרחפנים - הישג מדהים של המודיעין" • עם זאת, הדגיש: "כשיש בחירות נעים לדבר על זה מאשר על הכישלון בעזה"


המערכה בין ישראל לאיראן בסוריה מתרחשת כבר 4 שנים, ורוב הפעולות בשטחי סוריה מיוחסות לישראל דרך מקורות זרים בלבד. הלילה (ש') נטלה ישראל אחריות על פעולת סיכול פיגוע רחפני נפץ איראניים שתוכנן לצאת מסוריה. בשיחה עם רון קופמן ואריה אלדד ב־103fm ניתח האלוף (מיל') עמוס ידלין את הסיבות לחשיפת הפרטים הרשמית של הפעולה בסוריה ואת המצב המורכב באזור וענה על השאלה אם עלינו לצפות לתגובה איראנית בקרוב.

כראש אמ"ן לשעבר, האם זה היה נחוץ שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו יאשר לפרסם את הידיעה על תקיפת האתרים בסוריה?
"אנחנו קצת מגזימים בחשיבות של לקיחת אחריות גלויה. העולם היום שקוף, רואים את כל התקיפות ברשתות החברתיות, כולם מבינים שאם יש תקיפה בסוריה של כוחות איראניים, זאת לא פעולה של הקפריסאים או היוונים, ולא צריך להגזים בזה. אני חושב שיש שלושה ממדים ללקיחת האחריות הזו: הראשון הוא אזהרה לקאסם סולימאני, כי במידה מסוימת הוא סופג פה השפלה פומבית, מה שלא קורה כשלא לוקחים אחריות. מצד שני זו אזהרה גם לכוחותינו כי יכולה להיות תגובה וכדאי שכולם יהיו מחודדים. למרות שזה מגיע בערוצים הפיקודיים, בסוף איזו גברת כהן יכולה לראות משהו שהיא לא בדיוק תבין מאיפה נפל עליה, אז צריך להיות מוכנים. הדבר שלישי הוא שיש פה גם יתרון פוליטי, במקום שידברו על הידרדרות מצב הביטחון ביהודה ושומרון ועל הכישלון המתמשך מול החמאס בעזה, כשהיום עוד פעם מכניסים לשם דולרים כדי להשיג עוד קצת ימים של שקט, יש פה בהחלט הישג מדהים של המודיעין הישראלי של חיל האוויר הישראלי, ויותר נעים לדבר על זה מאשר על הכישלונות כשיש בחירות ב־17 בספטמבר".

האם כשאנחנו מנסים להרתיע אותם, כלומר למנוע מהם לתקוף אותנו, אבל אנחנו מודיעים את זה בפומבי אנחנו לא "תוקעים אצבע בעין" ומחייבים אותם להגיב?
"זה לא הימים של שנות ה־90. יש פה מערכה שמתרחשת כבר הרבה מאוד זמן, וכשמקבלים החלטות תמיד עומדות אחת מול השנייה התועלת המבצעית מהתקיפה מול הסיכון שמהתגובה או מההידרדרות להסלמה. עד עכשיו כל אלה שטענו שלאיראנים יש מגבלות מבצעיות ופוליטיות והימרו שהם לא יידרדרו למלחמה כוללת צדקו. גם כשהאיראנים מנסים להגיב, מתברר שאנחנו יודעים לסכל את זה מבצעית. הסכנה היא שפעם אחת האיראנים באמת יגיבו בחומרה, אבל זה דיון של מתח בין הצורך לסכל פעילות לבין סכנת ההסלמה, שמתנהל כל הזמן בחדרי המטכ"ל והקבינט".

התייחסותך לאירועים שהתרחשו בביירות, האם האירוע הזה אמור לגרום להסלמה בגבול עם לבנון?
"עד היום, עיקר התקיפות מול האיראנים התנהלו בסוריה. האיראנים תחקרו והזיזו פעילויות שהיו בעבר בסוריה לשני מקומות – לעיראק וללבנון, שם האיראנים פועלים הרבה זמן. ישראל לא תוקפת בלבנון, לכן עדיין לא מפוענח לי מה קרה בביירות הלילה. יכול להיות שגם משם תכננו לשגר רחפנים לישראל, ויכול להיות שזה קשור לאירוע אחר, אבל אין ספק שישראל לא לוקחת אחריות ולא מודיעה שום דבר כיוון שהרגישות מול חיזבאללה היא יותר גבוהה".

מה הטווח של רחפני נפץ כאלה? האיום הוא לאזור קצרין וקריית שמונה או לאזור חדרה?
"אני לא מכיר את הפרטים הטכניים, אבל למיטב הבנתי, לרחפנים כאלה אין טווחים של מאות קילומטרים, במיוחד כשהם נושאים מטען. אני מעריך שהם היו תוקפים מטרות צבאיות ברמת הגולן, אבל איני חושב שמחנה שנמצא ממערב אל הירדן הוא חסין".

כשמסתכלים על הזירה נראה שיש יותר מדי "שותפים" כמו: לבנון, סוריה, עיראק, איראן, קצת סעודיה, החות'ים, ומלמעלה יש את האינטרסים של האמריקנים והרוסים. יש כאן מצב מאוד נפיץ, איך זה בדיוק מתנהל ואיך מתירים לנו להיות השחקן העיקרי בזירה?
"לפעמים זה נוח שאנחנו השחקן העיקרי. האמריקנים מפעילים מול האיראנים מדיניות של מקסימום לחץ, הם רואים בהם אויב מר לא פחות ממה שאנחנו רואים בהם, רק שהם מאוד נזהרים מלהפעיל לחץ צבאי. הם מפעילים לחץ כלכלי, דיפלומטי וסנקציות שימוטטו את כלכלת איראן ויכריחו אותה להגיע למשא ומתן. הכוחות האמריקניים באזור נמצאים במשימה אחת בלבד, והיא להילחם בדאע"ש. העובדה שישראל עושה לפעמים את העבודה הצבאית היא לא בניגוד לאינטרס האסטרטגי האמריקני, אבל גם להם יש סיכון של תגובה וסגירת חשבון. אחרי הפעילויות שיוחסו לישראל בעיראק, ראינו חוסר שביעות רצון מהפנטגון כי מי שיכול להיות קורבן לתגובה של האיראנים דרך המליציות שלהם בעיראק אלו חיילים אמריקנים".

קאסם סולימאני יכול להיות כתובת לחיסול ממוקד?
"כל מי שפועל נגד מדינת ישראל, יש שלב שבו אפשר להחליט שיש יותר תועלת מזה שהוא לא יהיה איתנו מאשר שימשיך לעשות את הפעולות, אבל אני חושב שזה נושא שלא צריך לדבר עליו ברדיו".

ייתכן כי האיראנים יבחרו לתקוף אתרים ישראלים בחו"ל כמו שגרירויות וקונסוליות או מרכזים יהודיים ברחבי העולם. האם זה נושא שמגיע למערכת המודיעין כאשר חושבים על תגובה?
"בהחלט כן. זה תפקידם של השב"כ, המוסד ואמ"ן לתת את ההתרעה, אבל אנחנו לא בשנות ה־90, בעבר זה היה מאוד קל. מאז אירועי ה־11 בספטמבר, ומאז שכל פעילות היום צריכה לעבור בממד של הסייבר והתקשורת, קשה מאוד להוציא פעולות בחו"ל. האיראנים מבינים שהם ישלמו מחיר כבד מאוד אם הם ייתפסו. אני מעריך שפחות סביר שהם יגיבו בזירה הזו, אבל לא צריך להוציא את זה מכלל אפשרות".

  

עריכה: רון שהין

25/08/2019
הישארו מעודכנים

עמוס ידלין
עמוס ידלין  |  צילום: גדעון מרקוביץ'/פלאש90