103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"חוץ מלקרוא לרצח של עיתונאים נתניהו עשה הכל"

יאיר לפיד מתכונן לבחירות הקרובות: "אנשי הליכוד אומרים שלא יתנו לנתניהו לגרור את כולם למערכת בחירות שלישית" • ומה דעתו על נסראללה?


"הערכים שלי חשובים לי לא פחות ממה שהערכים של החרדים חשובים להם. אי אפשר להגיד לנו לשים את הערכים שלנו בצד", אמר ח"כ יאיר לפיד לבן כספית ואריה אלדד והתייחס למעמדן של המפלגות החרדיות נוכח הבחירות הקרובות. בהמשך שוחח איתם על התבטאותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "חוץ מלקרוא לרצח עיתונאים הוא עשה הכל. הוא ראש ממשלה לא טוב, והגיע זמנו ללכת הביתה". לסיום נגע לפיד בהתפתחויות במפלגתו, והביע דעתו על האירועים הביטחוניים בצפון: "נסראללה אחראי למותם של אזרחים ישראליים והוא יושב בבונקר מסיבה טובה" 

לך הייתה אג'נדה נגד החרדים, הגנרלים בכחול לבן הורידו אותך ממנה וליברמן בגאונות פוליטית אימץ אותה לעצמו.
"ניסחת מחדש את נח בשבע שגיאות. כנסו למצע כחול לבן, שם נכתבו הלימודי ליבה, הנישואים האזרחים, התחבורה הציבורית בשבת, גיוס לצה"ל וכל הערכים שבשבילם באנו לפוליטיקה. לא כתבתי אותם לבדי. כולם חתומים עליהם במפלגה הגדולה בישראל. אם החרדים לא ידעו לחיות עם זה, שלא ישבו בממשלה. החיים בפוליטיקה בנויים ככה שאו שאתה בקואליציה או שאתה באופוזיציה בעקבות חילוקי דעות. אני הייתי ב-2015 באופוזיציה וחיכיתי לסיבוב הבא. לא נורא אם ליצמן ילך לאופוזיציה וגפני לא יהיה יו"ר ועדת שר הכספים. אלא אם יסכימו לחתום איתנו על נישואים אזרחים, סיום הבלעדיות של הרבנות, חוק הגיוס כפי שהוא, התחבורה בשבת ולימודי הליבה".

זה כמו לומר שלא תשב עם ערבים אלא אם יסכימו לתפילה של יהודים בהר הבית.
"מי שעוסק בפסילות הוא לא אני. אלו הערכים שלי. אני לא מקבל את הראייה שאם הם דתיים הערכים שלהם מקודשים יותר. אי אפשר להגיד לנו לשים את הערכים שלנו בצד. בשביל זה אני בחיים הפוליטיים".

המשמעות היא שאין לכם ממשלה ללא הליכוד.
"אנחנו רוצים להקים ממשלת אחדות עם הליכוד וליברמן וללא נתניהו. הפסילה שלי היא על הרעיון שראש הממשלה יהיה אדם עם שלושה כתבי אישום חמורים על שוחד, מרמה והפרת אמונים. אנשי הליכוד לא יתנו לנתניהו לגרור אותם למערכת בחירות שלישית בשביל להציל אותו מהכלא. אני מאמין שאנשי הליכוד באו לפוליטיקה כי גם להם יש ערכים ומטרות. אני לא חושב שהערכים שלהם כללו להוציא את נתניהו בכל מחיר מבית הסוהר".

מתי בליכוד הדיחו מנהיג מכהן?
"מתי בליכוד היה מנהיג מכהן עם שלושה כתבי אישום? אנחנו בסיטואציה חדשה. יש לנו ראש ממשלה שחוץ מלקרוא לרצח של עיתונאים בגלוי הוא עשה הכל. הוא חשוד בעבירות פליליות חמורות ביותר ובפרשת הצוללות הוא עוד יחשד וייחקר. במקביל הוא הפסיק לתפקד כראש הממשלה. נתניהו הוא ראש ממשלה לא טוב והגיע זמנו ללכת הביתה. תסתכלו על הגירעון, הביטחון והיחסים בתוך מדינת ישראל".

"הדבר היחיד שעומד בפני ממשלת אחדות לאומית הוא נתניהו"

אם נתניהו יקבל את המנדט ויקרא לכם?
"אנחנו לא באים. אנחנו הגונים. הלכתי לשותפות הזו כי אני מאמין שמדובר באנשים הגונים וטובים".

אולי הגונים מדי?
"אני חושב שאנחנו מובילים בסקרים בגלל שאנחנו הגונים. אני מאמין שהגינות ומיקוד במטרה אלו תכונות טובות והעובדה שיש מי שצורח בחצר שלו בקיסריה אינה אומרת שיש לו סכין בין השיניים אלא שמדובר במישהו שצורח בחצר שלו. מי שרוצה לדעת מהי נחישות שיבדוק את הקריירה הצבאית של אשכנזי, גנץ ויעלון. שם נמצאת כל הנחישות שמדינת ישראל זקוקה לה. הדבר היחיד שעומד בפני ממשלת אחדות לאומית, חילונית, אזרחית הוא אדם אחד עם שלושה תיקים פליליים חמורים. ממשלת אחדות זה מה שהמדינה הזאת צריכה. נדרש מהלך גדול של אחדות לאומית והוא לא יכול להיבלם בגלל אדם אחד שיש לו בעיות משפטיות".

מה נשמע בקוקפיט? מה קרה ביום הסבב הביטחוני בצפון בו גנץ קרא לדומם מנוע ואתה צייצת את ההיפך?
"היה בינינו פער של שישים שניות. קמפיין זה לא דבר מסודר אלא נמצא כל הזמן בתנועה. אתם מדברים עלינו? ראש הממשלה אמר שהוא משהה את הקמפיין ושעה לאחר מכן נעמד מול המצלמות ופתח בנאום בחירות על חשבון הביטחון. כל המהלך של הסרת העמימות בזירה הצפונית החל בבחירות הקודמות ומנוגד באופן טוטאלי לעמדת מערכת הביטחון. בפעולה האחרונ,  הצבא עשה תרגיל הטעיה והדרג הפוליטי חשף אותה. מזה אפשר להבין לבד מהי עמדת הצבא בנוגע למדיניות העמימות. אני חבר קבינט לשעבר וכיום חבר ועדת החוץ והביטחון וחבר ועדת המשנה למודיעין. אין בדרג המדיני מי שחושב שצריך לסגת מהעמימות. אני בעד הפעולות בזירה הלבנונית. העמימות משרתת את זה. הסיבה היחידה שנתניהו הסיר את העמימות היא כי זה טוב לו לבחירות לדעתו. זה גורם נזק לאזרחי וישראל והוא מסכן בכך את חיילי צה"ל".

צריך להרוג את נסראללה?
"בטח. נסראללה הוא אויב ישראל ואחראי למותם של המון חיילים ואזרחים ישראלים. הוא בבונקר ולא לחינם. מדינת ישראל רוצה להרוג אותו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

04/09/2019
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90